Jump to content
1000DotS

Problema baterie laptop

Recommended Posts

Buna ziua,

Am cumparat un laptop Asus din magazin, acu 4 luni..

toate bune si fruumoase pana azi dimineata, cand mi se inchide brusc...

Il deschid din nou, si imi zice "You should consider replacing your battery"...

Bateria acuma, mi se incarca de la 0 la 100% in 5 minute...si tine cam tot atata, dupa care laptopul se inchide brusc.

Tin sa mentionez ca, de multe ori, cand era la incarcat, si lucram pe el, mai scoteam sau bagam bateria in el, fara sa fie inchis...

Vreo idee, de ce s-a intamplat asta?

At trebui sa cumpar baterie noua?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

În general garan?ia pentru baterie este valabil? 6 luni de la achizi?ionarea laptopului.

Mergi rapid de unde ai cump?rat laptopul ?i ei se vor obliga s? o schimbe.

Dac? nu î?i vor înlocui bateria, fugi ?i f? o cerere scris? la Autoritatea Na?ional? pentru Protec?ia Consumatorului (OPC).

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce sa faci asta? laptopul are un soft care monitorizeaza bateria, si nu-i place treaba asta. Probleme sigur ca o sa ai. Eu nu scot bateria niciodata din laptop atunci cand il am alimentat la retea cum recomanda unii, si iata ca are aproape 4 ani si inca ma tine 2 ore.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

@sicilianul Am facut asta, de 4 luni...din pacate..si nu, bateria este buna, ma tinea si 4 ore High Performance...acum vad ca si-a revenit :o...am mers la service, si mi-a zis sa mai o tin asa, sa vad cum se comporta...ca dak o trimit, ma ard astia de la Asus..transport, diagnostic, etc...si bine ca nu l-am trimis...

@rimagheo De ce fac asta?...mai vreau sa schimb pozitia, si nu ajunge incarcatorul....bag bateria direct,...voala....Nu m-am gandit niciodata ca ar putea afecta...acuma, mi-am deschis ochii :))...........si despre baterie...cand l-am cumparat, m-au sfatuit atunci cand e in priza, sa scot bateria...ca, cik s-ar uza mult mai repede...tu zici ca nu e asa?:D

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt expert, îns? experien?a mea ?i a altor persoane mi-a demonstrat c? atunci când ai o surs? de curent disponibil? este de preferat s? sco?i bateria din laptop tocmai pentru a nu se uza. M? gândesc c? de cele mai multe ori avem o surs? de curent disponibil? ?i este p?c?t s? nu o folosim. Cine ?tie când ai nevoie ca bateria s? te ?in? cât mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt peste tot pareri pro sau contra mentinerii bateriei in laptop cand acesta este alimentat de la retea. Oarecum priceput pare kittmask care explica aici: Dauneaza lipsa bateriei la un laptop? - Romanian PC Forum (pe la jumatea topicului), sustinand ca are un laptop de 6 ani care are bateria Ok. Vezi si alte discutii pe net... si ia singur o hotarare. Gandeste-te ca doar o pana de curent iti poate defecta HDD...

Personal, nu am scos bateria laptopului decat de curiozitate, iar altcineva care are aceeasi marca ca si mine din acelasi an, si care scoate bateria cand il are legat la retea... bateria il tine acum maximum 5-10 minute.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare ca sa nu mai incep alta discutie.

Incarcator universal laptop, casa si auto, 100W

la Tensiune intrare curent continuu (priza auto): 9-15 V, 10A max. Din cate stiu o baterie de masina are peste 60A. Il pot folosi la bricheta la masina? cam la toate incarcatoarele auto scrie limita asta. Inseamna ca bateria masinii trebuie sa fie neaparat sub 10A? Il pot folosi in siguranta la un laptop?

Link to comment
Share on other sites

^incarcatorul special auto poate fi folosit chiar daca acumulatorul auto are 60A/h . Asadar cei 60 de amperi debitati sunt pe ora, iar incarcatorul auto suporta pana la un consum de 10 amperi/ora. Asta inseamna ca intr-o ora cantitatea de sarcina electrica ransferata este de 10 amperi.

Ceea ce trebuie stiut si pe intelesul tuturor este ca acel consum amper/ora se refera de cat consuma sursa finala, in cazul tau laptopul (aprox. 1,5A/h). Cu alte cuvinte laptopul isi ia ata cat are nevoie, iar acele specificatii spun ca incarcatorul auto pt laptop nu poate rezista la un consum mai mare de 10A/h; deci poate fi conectat linistit la bateria auto.

Obs:

toate autoturismele au beculete de 12 volti la 0,25A si functioneaza fara sa se arda...

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...