Jump to content
zippy

Galaxy Ace Brick?

Recommended Posts

Am pus ROM cu CWM am dat reboot si nu pot sa intru nici in Download Mode..

In Odin il recunoaste (vol+ + Home + Power) dar :

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> PDA_S5830M_WHLA1.tar.md5 is valid.

<OSM> MODEM_S5830M_WHLA1.tar.md5 is valid.

<OSM> CSC_S5830M_UUBLA1.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/006> Odin v.3 engine (ID:6)..

<ID:0/006> File analysis..

<ID:0/006> SetupConnection..

Problema cu driverul?

Link to comment
Share on other sites

Da, s-ar putea sa nu ai driverele instalate corect s-au sa se fi dus placa de la el. Ai putea sa ii faci un update la softul de la telefon, asta in caz ca calc iti detecteaza telefonul.

( si eu am patit la fel, a ramas blocat in fast mode dupa ce am pus un custom rom , si dupa multe incercari de ai pune softul original, l-am dus la reparat si am aflat defapt ca i sa dus placa )

Link to comment
Share on other sites

Da, s-ar putea sa nu ai driverele instalate corect s-au sa se fi dus placa de la el. Ai putea sa ii faci un update la softul de la telefon, asta in caz ca calc iti detecteaza telefonul.

( si eu am patit la fel, a ramas blocat in fast mode dupa ce am pus un custom rom , si dupa multe incercari de ai pune softul original, l-am dus la reparat si am aflat defapt ca i sa dus placa )

Daca ii dau (vol+ + Home + Power) il vad in odin si in Win imi apar driverele instalate ok , pe telefon nu apare nimic...

Cred ca daca se ducea placa nu il mai dedeam in Odin..Defapt sper :))

Am incercat cu Odin v1.87 si inca 2 versiuni parca nu stiu ce sa ii mai fac

wtf acum imi apar 2 in Odin

<ID:0/006> Added!!

<ID:1/005> Added!!

Edited by zippy
wtf
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu asta acum cateva zile cu un Galaxy S. Problema la mine era din cauza ca foloseam un prelungitor USB sau USB-urile din fata de la unitate. Cum am schimbat si am bagat cablul in usb-urile de pe placa,a mers. Daca nici asta nu merge, iti recomand sa mai cauti o versiune de Odin.

Link to comment
Share on other sites

If your phone doesn’t boot into download mode and you have a black screen after flashing froyo heres how you unbrick it, it worked for me .

Step 1 – Prepare odin with the firmware u want to flash (in my case was gingerbread 2.3.3) and get it ready to go;

Step 2 – Remove battery and connect your galaxy ace to the computer;

Step 3 -- Insert battery holding Volume down + Power + Home

Step 4 – At this point Odin should have detected your SG Ace ( Yellow rectangle should appear);

Step 5 – Click Start button in Odin and wait about 5 min.

If all goes well it should come back to life.

cred ca stii un pic de engleza nu :))??

Link to comment
Share on other sites

fa i flash la telefon

nu iti merge cu odin

pune ubuntu pe pc si fa dula boot

programele ti le dau eu

Man am citit PM tau dar nu ai dat accept

O sa incerc cu Ubuntu pana acum am incercat cu adb dar nu ma descurc

Daca nu reusesc si azi bag Ubuntu iar si vorbim zilele astea.

Thanks for help

Link to comment
Share on other sites

Baga un linux, cum a zis cineva, ubuntu sau ceva. Prima chestie prin care poti sa ii faci ceva e sa determini daca poti avea conexiune cu el. Linux + terminal + conecteaza tel + aprindere tel + "dmesg". Vezi daca recunoaste ceva, vezi ce combinatii de "keys" ai pentru debugging, reset etc. Daca in dmesg la urma iti arata ca e un usb ceva, cauta pe google si instaleaza-ti eclipse si android sdk. Fa browse din terminal unde ai instalat sdk pana la "platform tools".Acolo ai niste executabile, daca le executi din terminal cu optiunea --help iti da o lista cu ce poti face. De acolo te prinzi tu. Cel mai important e sa iti recunoasca ceva "OS-ul", incearca diferite chestii, nu ai ce pierde normal :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...