Jump to content
helllboyyy

Distribuire internet prin cablu telefon(4fire)

Recommended Posts

Salut! as vrea sa dau internet unui "vecin" sau 2 :D la distanta de aproximativ 1,5-2km. Am cablu de acela cu sufa de la romtelecom telefonie,internet(adsl).

Pot sa il mufez ca ethernet? sa sa-l pun direct in modemul meu?precizez ca cablul de la telefonie este destul de sanatos,firele sunt groase!4 in total.

Cum pot distribui internet prin acel tip de cablu?

De ce nu incerc prin wifi? fiindca am un mare obstacol in fata!

Ma gandesc ca daca ei pot distribui internet prin acel cablu la multi km pot si eu la 2 km

Link to comment
Share on other sites

Cablul pt telefonie nu este bun pt asa ceva. Ba e chiar mai prost decat UTP-ul. Romtelecom iti transmite tie de pe niste dispozitve speciale si semnalul este modulat de asa natura incat doar un modem ADSL stie sa-l "traduca" si sa-ti dea internet. Cablul pt telefon nu este nici macar torsadat (perechi de cate doua fire rasucite).

Intru in termeni tehnici si ne pierdem in detalii... pe scurt - nu se poate ceea ce vrei tu, nici pe cateva zeci de metri.

Edited by rimagheo
Link to comment
Share on other sites

Sau mai poti cauta echipamente de tip "Eternet over power". De exemplu bagi la tine in priza un echipament de genu ala si alalalt la prietenul tau da asa fel incit sa fiti alimentati amindoi din acelasi transformator. Echipamente de astea sunt des folosite in Anglia.

Aci vreo doua tipuri dar sunt mai multi fabricanti.

Ethernet over power lines: Netgear makes major improvements | TechRepublic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...