Jump to content
Silviu

Romania, te iubesc! - Hackerville [Emisiune Full]

Recommended Posts

Imi e scarba de multi dintre voi.

Sunt sigur ca daca in locul lui Tinkode ar fi fost Neme sau Kwe, multi s-ar fi apucat de facut statui!

Aveti dreptate ca inainte Tinkode avea un caracter infect si se credea cel putin un semizeu dar de la asta pana la a spunea ca NU A FACUT NIMIC este cale lunga. Nu au fost doar XSS-uri "ordinare" si stiti bine acest lucru dar sunteti prea mandri (sau invidiosi? - ma indoiesc!!!) ca sa recunoasteti ca ce a facut el putini ar fi fost in stare sa faca.

Nu inteleg un singur lucru: la ce cucul meu ala mic va tot lamentati (unii dintre voi) pentru motive de cacat: 1) a fost un hacker rau; 2) a facut doar rau ca a spart NASA, Google, etc., 3) bla bla bla ! RST ce a fost pana la urma? Va aduceti aminte ca multi ati ajuns aici cautand hack pentru Conquiztador? Va aduceti aminte de raidurile care se faceau aici? Deface-uri date? Etc. Atunci de ce dracului nu a sarit nimeni in sus si sa urle ca "meritati sa stati in puscarile, idiotilor!" ???

PS: nu este bine ce a facut Tinkode si cu siguranta nu poate fi considerat un model de urmat. A demonstrat ca are potential, iar cu indrumarea adecvata poate ajunge destul de departe (sau departe chiar!).

Iceman este un tembel si cu siguranta a demonstrat ca depaseste (cu muuuult limita de prostie admisa pe metru patrat! Nu are rost sa zic si de ce pentru ca sunt sigur ca cine are putina minte in capsor intelege!

PS2: Va salut si aveti grija ce faceti pentru ca libertatea este mult mai importanta decat pupaturile in cur pe care le primiti pentru ca ati reusit sa faceti praf un server care apartine vreunei agentii importante!

Link to comment
Share on other sites

Imi e scarba de multi dintre voi.

Sunt sigur ca daca in locul lui Tinkode ar fi fost Neme sau Kwe, multi s-ar fi apucat de facut statui!

Aveti dreptate ca inainte Tinkode avea un caracter infect si se credea cel putin un semizeu dar de la asta pana la a spunea ca NU A FACUT NIMIC este cale lunga. Nu au fost doar XSS-uri "ordinare" si stiti bine acest lucru dar sunteti prea mandri (sau invidiosi? - ma indoiesc!!!) ca sa recunoasteti ca ce a facut el putini ar fi fost in stare sa faca.

Nu inteleg un singur lucru: la ce cucul meu ala mic va tot lamentati (unii dintre voi) pentru motive de cacat: 1) a fost un hacker rau; 2) a facut doar rau ca a spart NASA, Google, etc., 3) bla bla bla ! RST ce a fost pana la urma? Va aduceti aminte ca multi ati ajuns aici cautand hack pentru Conquiztador? Va aduceti aminte de raidurile care se faceau aici? Deface-uri date? Etc. Atunci de ce dracului nu a sarit nimeni in sus si sa urle ca "meritati sa stati in puscarile, idiotilor!" ???

PS: nu este bine ce a facut Tinkode si cu siguranta nu poate fi considerat un model de urmat. A demonstrat ca are potential, iar cu indrumarea adecvata poate ajunge destul de departe (sau departe chiar!).

Iceman este un tembel si cu siguranta a demonstrat ca depaseste (cu muuuult limita de prostie admisa pe metru patrat! Nu are rost sa zic si de ce pentru ca sunt sigur ca cine are putina minte in capsor intelege!

PS2: Va salut si aveti grija ce faceti pentru ca libertatea este mult mai importanta decat pupaturile in cur pe care le primiti pentru ca ati reusit sa faceti praf un server care apartine vreunei agentii importante!

Postul asta ar trebuie sa fie sticky sau cel putin sa fie un reper pentru toti.

Link to comment
Share on other sites

Pentru restu' : Nu-l mai venerati atat, ca ati vazut la stiri cine e cata scoala are si nu-i un om care ar trebui admirat.

OFF: @bebe crezi ca cineva devine mai bun dac? are ?coal? ? skillurile le dezvol?i singur ;-) nu te înva?? la liceu/facultate maxim înve?i cultura generala ?i lec?ii de viata

ON: Nu e vorba de venerat, ?i sa r?mânem la subiect... emisiunea vrea sa demonstreze ca sunt romani cu creier ?i ... f?r? ===> IceMaid & ga?ca grea din Vâlcea.

Tk a recunoscut ca s-a l?udat, dar câ?i dintre voi nu a?i fi vrut sa face?i ceea ce f?cut el ?? Doar ca poate diferen?a dintre voi ?i Tk e ca voi a?i fi f?cut altceva cu XSS-ul cu SQLi-ul,etc ...

Si înc? o chestie crede?i ca în general ce face un hacker sau un script kiddie nu sunt tot c?catul ala din punct de vedere Legal ?? nu sunt tot chestii ilegale ? crede?i ca e "legal" sa scana?i un site f?r? autoriza?ie din partea owneru-lui ? Sa accesa?i un root g?sit cu scanerul nu e tot ilegal ? As vrea sa vad ca?i de pe forum se considera cura?i 100% ??

Nu ii iau ap?rarea lui Tk chiar dac? sunt Tm ?i eu comportamentul lui cum ziceau al?i useri nu pot sa îl confirm dar nici infirm.

Una peste alta emisiunea a fost cam trasa de par dar o mers pana la urma

Edited by Dark_4ngel
Link to comment
Share on other sites

OFF: @bebe crezi ca cineva devine mai bun dac? are ?coal? ? skillurile le dezvol?i singur ;-) nu te înva?? la liceu/facultate maxim înve?i cultura generala ?i lec?ii de viata

Din 100 de tineri care abandoneaza scoala mai devreme de 18 ani , 5 sunt autodidacti si ajung bine , 10 devin "patroni" de bodega cu lant si ghiul de aur ,10 ajung salahori pe santier si la 30 de ani se opereaza de hernie iar restul infunda puscariile (statistica proprie).

Procentul celor care isi rateaza viata din cauza abandonului scolar este mult prea mare pentru a incuraja asta prin orice mijloace ,in special mass media care in zilele noastre are un impact foarte mare asupra comportamentului tinerilor .

Scoala nu este facuta numai pentru a te invata anumite lucruri (marea majoritate a oamenilor vor avea nevoie in viata doar sa stie sa scrie ,sa vorbeasca si sa socoteasca ) ,rolul ei principal este acela de a te tine ocupat cu ceva constructiv in perioadele cele mai vulnerabile ale vietii ,copilaria ,pubertatea si adolescenta ,cand o poti lua foarte usor pe drumuri gresite .

Problema acestui reportaj nu o reprezinta protagonistii lui ,TK ,IM sau Andrei , ci o reprezinta felul in care a fost facut reportajul .Se observa clar intentia de "eroizare" (exista cuvantul asta ?) a celor doi, ceea ce nu e ok . Sunt convins ca pentru asta au taiat anumite parti ale reportajului si au montat totul in asa fel incat sa fie totul " ?OC , ?OC , ?OC " .

Ei au ales sa faca ceva ,au facut ,ca a fost bine sau rau e problema lor .

Sunt convins ca nici TK ,nici IM nu incurajeaza pe cineva sa faca ce au facut ei (de Andrei nu vorbesc pentru ca nu intra in categoria celor doi ).

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea i-as condamna pe jurnalisti cand nu stiu ce inseamna cuvantul hacker......

Verisorul meu lucreaza la un post de televiziune si l-am intrebat ce inseamna pentru el cuvantul hacker. Normal ca mi-a zis ca ar fi "o persoana rau intentionata, iar scopul acesteia fiind sa sparga calculatoare"..... Apoi mi-a trimis urmatorul link:

Site: hacker - definitie | DEX online Rezultat:

HÁCKER [pr.: hec?r]~i m. Sp?rg?tor de re?ele computerizate. /Cuv. engl.

Sursa: NODEX (2002) | Ad?ugat? de siveco | Semnaleaz? o gre?eal? | Permalink

Link to comment
Share on other sites

Ontopic: Am vazut cat de supermani sunteti. Dar voi nici macar atat nu ati facut cat au facut cei doi, si mai vorbiti de iceman ca nu are dinti un gura si ca a aparut pe TV. Voi daca ati fi urati cu cosuri si asa mai departe tot ati fi acceptat invitatia celor de la Pro TV sa fiti pe sticla.

Asa ca nu mai comentati fara rost.

-Gonzalez

Link to comment
Share on other sites

Multi vad ca sunt doar superficiali sau poate se gandesc ca lor le statea mai bine la TV. in locul lui "Ice Man" deci invidiosi , totusi chiar daca omul are 9 clase , este de apreciat :

1. ca a reusit sa invete putina engleza de la televizor , cat sa faca si el o conversatie " salut ! ; ce faci ? " , multa lume nu reuseste sa invete un gram de engleza nici macar in timpul scolii .

2. in ciuda faptului ca nu ar fi o persoana foarte inteligenta , a accesat un server , unii dintre cei care au comentat despre el nu cred ca ar putea face asta , sa fiu sincer nici eu nu ma consider in stare de asa ceva .

3. chiar daca a accesat acel server , a reportat asta , altii care ar fi ajuns pana aici nu cred ca ar fi reportat nimic si mai incercau sa exploateze ceva :D

Cat despre " Tin Kode " , nu stiu prea multe despre el , in ciuda faptului ca s-a laudat si " vorba multa , saracia omului " si el a reusit sa faca ceva si bineinteles ca unii dintre cei care il comenteaza , nu sunt in stare de asa ceva .

Ideea de baza ar fi ca , chiar daca ii vedeti la TV ca par mai "prosti" , un "prost" nu ar putea ajunge sa sparga un site/server iar in momentul de fata sa fie platit pentru a face asa ceva legal .

Link to comment
Share on other sites

Multi vad ca sunt doar superficiali sau poate se gandesc ca lor le statea mai bine la TV. in locul lui "Ice Man" deci invidiosi , totusi chiar daca omul are 9 clase , este de apreciat :

1. ca a reusit sa invete putina engleza de la televizor , cat sa faca si el o conversatie " salut ! ; ce faci ? " , multa lume nu reuseste sa invete un gram de engleza nici macar in timpul scolii .

2. in ciuda faptului ca nu ar fi o persoana foarte inteligenta , a accesat un server , unii dintre cei care au comentat despre el nu cred ca ar putea face asta , sa fiu sincer nici eu nu ma consider in stare de asa ceva .

3. chiar daca a accesat acel server , a reportat asta , altii care ar fi ajuns pana aici nu cred ca ar fi reportat nimic si mai incercau sa exploateze ceva :D

Cat despre " Tin Kode " , nu stiu prea multe despre el , in ciuda faptului ca s-a laudat si " vorba multa , saracia omului " si el a reusit sa faca ceva si bineinteles ca unii dintre cei care il comenteaza , nu sunt in stare de asa ceva .

Ideea de baza ar fi ca , chiar daca ii vedeti la TV ca par mai "prosti" , un "prost" nu ar putea ajunge sa sparga un site/server iar in momentul de fata sa fie platit pentru a face asa ceva legal .

Ba prostea, te-ai trezit dimineata si ai zis ca internetul e locul unde o sa te afirmi tu in data de 19/3/2013 ?

Ce a raportat, ba? Ce a spart? Voi astia care-l mai apreciati pe epilepticul ala sunteti cei 80% dintre Romani care isi instaleaza spyware/adware si 10 toolbaruri in browser. Asa ca, incercati sa nu va mai dati cu parerea legat chestii care va sunt peste mana.

Link to comment
Share on other sites

Multe dintre discutiile din acest topic au cam deviat, pe langa asta sunt si foarte multe opinii diferite.

Eu nu vad nimic rau ca acel iceman a iesit pe post si a vorbit despre ce a facut el, se vede clar ca e pasionat de ce face, era singura modalitate sa se afirme, sa iasa in evidenta, acum cat stie si cat poate nu imi este clar.

Cat despre tinkode, inca nu stie ce presupune sa fi cu adevarat hacker. Potential are, chiar are mare potential, se vede ca e foarte pasionat, dar daca nu renunta la numele de tinkode si nu e mai rezevat cu ce a gasit, o sa aibe foarte multe de pierdut.

Cat despre emisiune, ar fi putut sa aduca alte persoane, hackeri care "e " cu adevarat "grei".

Un mesaj prietenesc pentru tinkode:

1. Este clar ca ai potential foloseste-l cum trebuie.

2. Esti CEO intr-o firma, nu mai arata ce atacuri ai dat in trecut si nu te mai afisa cu numele de tinkode.( Lucrez si eu in domeniu, si cand suntem contactati, firmele , aici ma refer la alea mari, mai intai se intereseaza de numele oamenilor care le testeaza aplicatiile, le este frica sa nu cumva sa fi activat ca blackhat.)

Cat despre iceman, eu sper ca atat, pasiunea lui, cat si oamenii din firma in care lucreaza sa il aduca la lumina.

Link to comment
Share on other sites

Ce a raportat, ba? Ce a spart? Voi astia care-l mai apreciati pe epilepticul ala sunteti cei 80% dintre Romani care isi instaleaza spyware/adware si 10 toolbaruri in browser. Asa ca, incercati sa nu va mai dati cu parerea legat chestii care va sunt peste mana.

ai urmarit emisiunea ?

daca da , da un replay si asculta ce zice omu pentru ca se pare ca tu vorbesti aiurea .

Link to comment
Share on other sites

ai urmarit emisiunea ?

daca da , da un replay si asculta ce zice omu pentru ca se pare ca tu vorbesti aiurea .

Iar o sugeti prin batista. A spus ca 'le-a scris acolo pe server ca i-a hackuit'.

Asta:

wall <<< 'V-am hackuit din Cluj Napoca. Ma gasiti pe mIRC!'

Iti spune ceva? Sau tie ti se pare ca e 'raportata' vulnerabilitatea?

Link to comment
Share on other sites

Am redeschis topicul deoarece, desi se abereaza mult, e un subiect important: cum vedem noi hackerii, cine sunt si ce fac ei.

In plus, subiectul principal, acest documentar, face o oarecare lumina in unele situatii, chiar daca pe alocuri abereaza.

E o tara libera si fiecare are dreptul sa isi exprime opinia si sa ii respecte sau nu pe cei care dau interviuri.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si-a dat seama si arzoiu' ca nici macar la pescuit nu se duce fara un deget de haxor bagat pe undeva ;)

Si normal, daca nu pescuieste, nu are conturi, nu are cum sa-si faca treaba...

Pe ideea "don't bite the hand that feeds you" probabil au realizat ca e bine sa manifesti un oarescare respect fata de cei ce au cunostinte mult mai vaste intr-un domeniu cu care te intersectezi. Sau nah, poate, asa cum e si normal, respectul izvoraste dintr-o admirate sincera fata de cel ce "cunoaste".

Link to comment
Share on other sites

Ce poate face un eXploit bun in mainile unui noob. Pot sa spun, in ghilimele de rigoare, ca decat vedeta de carton mai bine anonim pe viata ! Eu nu ma uit la dintii nimanui, dar nu tolerez prostia !

PS. Daca stapaneste cineva FreeBSD la un nivel avansat, rog sa ma contacteze.

cobraboy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...