Jump to content
Silviu

Romania, te iubesc! - Hackerville [Emisiune Full]

Recommended Posts

Ce a raportat, ba? Ce a spart? Voi astia care-l mai apreciati pe epilepticul ala sunteti cei 80% dintre Romani care isi instaleaza spyware/adware si 10 toolbaruri in browser. Asa ca, incercati sa nu va mai dati cu parerea legat chestii care va sunt peste mana.

Ceaiule , si io il apreciez pe ala care n-are dinti in gura , care are doar 9 clase da' stie sa faca ce no sa stii tu in 5 ani , pt ca o avut ambitie ma , si io placut ce o facut la om .... asa ca nu mai fii invidios sa vedem toti cum te roade pe tine . Daca vrei sa apari la tv , filmeaza-te si da-ti play pe dvd-ul de la TV

Link to comment
Share on other sites

Sincer topicul asta a luat o pe aratura deci e foarte simplu un ''script kiddie'' a facut brute force pe niste servere unde ruleaza linux a luat acces de ROOT(pe niste subdomenii) si un altul care aveam alte asteptari... din partea lui care a ''spart'' multe site-uri de la companii mari(si care ink sta pe banii parintilor ) dar ce pana mea a facut TK asta a invetat roata si nu stiu eu sa nu mi ziceti ca e cel mai bun/mare hacker... parerea ca e doar un copil frustrat in spatele uni PC care a incercat sa se afirme, daca era baiat destept ne saluta acum de pe sezlong din alt continent cu vreo cateva ''bulione'' in cont dar lor le trebuie sa se afirme... uite asta e prostia romanului dupa ce ca mai e si prost mai e si fudul ( ma refer in general) .

P.S. pe forumul acesta sunt altii de 10 ori mai buni decat TK dar care stau in banca lor.

Edited by ajemna22
Link to comment
Share on other sites

^ Poate ca si tu ai ceva cu Romania, sau poate e doar la moda sa-ti critici tara, dar ai partial dreptate.

Imaginea de ansamblu e ca toate tarile au probleme de securitate IT. Tehnologia evolueaza mai repede decat pot masele sa o asimileze, iar intr-un domeniu necunoscut nu ai cum sa te simti in siguranta, indiferent de tara din care faci parte.

Sistemele sunt vulnerabile, dar poti pune oricand 3 maimute sa urmeze cateva tutoriale si sa le securizeze. Adevarata problema in domeniul infosec sunt oamenii, fiinte care pe buna dreptate nu sunt inca pregatite sa faca parte dintr-un mediu digital.

The real problem is that anything that hangs on the internet cant be secured, even the best security takes 10 days till it is hacked. If you rely want to secure data, then the first question you must answer is "Is it rely an need to hang it on the internet. And if it is needed, what other options do you have then the internet."

But the point is that we now believe in the holy ghost of the internet. And if somebody lets an fart, then we hang that to on the internet. Even we are daily confronted with the fact that nothing on the internet can be secured by the many blogs and news items about hacks, we keep going on with believing in the holy ghost. While the question is not anymore if there has been hacked, but the question is when we discover it.

But lets be honest, did the world turn around before 1980? So what is wrong with the old system that was more solid and secure? It is not so fast or effective as the internet computers? If you do not count the time to repair the damage from hackers, and the damage on privacy from the people who where included in the data then i agree.

Why do we keep hanging bank-systems, governmental systems and even military systems on an unsafe network?

IMHO it is stupidity with the capital S.

Link to comment
Share on other sites

Si aici problema are 2 fete. Ca au gresit prin actiunile lor e adevarat dar ei stiau deja lucrul asta. Au suportat si mai mult ca sigur inca suporta consecinte, chiar daca ii vedem la televizor ca fiind in libertate, chiar daca ii vedem "prin zona". S-a vorbit daca nu ma insel la ora asta tarzie despre eBay, despre inselarea oamenilor in mod direct. De ce spun in mod direct? Pentru ca sistemul nu are nici un fel de asigurare pentru banii persoanelor ce faceau tranzactii prin intermediul eBay.

Mai apoi avem alt subiect la fel de interesant, cel al furtului din conturi bancare.

O sa par cinic dar, nu-mi pare rau absolut deloc pentru faptul ca furau bani din conturile bancare. De ce ?

Pentru simplul fapt ca banii respectivi sunt asigurati de banca, ceea ce inseamna ca defapt nu fura de la oameni, ci de la banci.

Pentru simplul fapt ca din cauza bancilor suntem in criza financiara, o criza financiara provocata de Statele Unite ale Americii. Da, de wonderland, asa cum este supranumita.

Banca langa banca, bancomat langa bancomat, BRD, BCR, ING, CEC si altele, sunt mai multe decat farmaciile, mai multe decat banalele buticuri de paine sucuri sau tigari.

Au meritat-o si o merita in continuare cu varf si indesat, este infim semnificativ cu raul ce l-au pricinuit populatiei.

Pentru simplul fapt ca imputita asta de natie americana, a distrus o planeta intreaga, a decimat popoare, a instigat la razboaie de nenumarate randuri, si-au omorat semenii pe 11 Septembrie 2001 cu avioanele "deturnate" ca mai apoi sa dea vina pe Iraq, ca mai apoi sa instige un popor intreg care nu dorea razboi, sa plece la razboi, pentru ca ei sa-si atinga scopul, resursele Iraq-ului. Si sa nu uitam de Pearl Harbor cu Japonia.

Au cumparat aproape fiecare tara in parte ce avea resurse puternice.

Iar cand n-au putut sa o faca in mod direct prin bani, au recurs la razboaie, oameni morti, familii destramate, copii fara parinti sau vice-versa.

Pentru simplul fapt ca suntem un popor inferior si subdezvoltat din multe puncte de vedere si suntem obligati sa le suportam tifosele pentru ca de mult ne-am vandut tara catre banci, implicit Americii.

Pentru simplul fapt ca fabricile ce sustineau mii de muncitori cu loc de munca, au fost privatizate din interesul investitorilor straini, ca mai apoi sa fim obligati sa acceptam "import-ul" lor de claridi de sticla pline de birouri, in care intri cu carduri de acces, lifturi inteligente, parintii nostrii semnau cu pixul la intrare si iesire. Rusine !

Cand televiziunile world wide difuzeaza toate aceeasi stire, cum ca "Un roman a spart nu stiu ce server" nu face decat sa promoveze ideea ca tara noastra ar putea avea talente in domeniu.

Cand un roman e in mintea unei planete intregi, atunci eu sunt mandru ca sunt roman.

Ce relevanta are faptul ca ala n-are dinti in gura ?

Ce relevanta are faptul ca sta prost cu dictia, cati pula mea dintre voi ati vorbi ma cursiv urmariti de o camera de luat vederi, iesit din puscarie, cu presiune pe umeri si toti ochii atintiti asupra voastra ?

Mi-e scarba de caracterele voastre infecte si mi-e scarba de spiritul de turma ce vi l-ati insusit.

Mi-e scarba ca nu puteti gandi individual si trebuie sa o faca altul/altii pentru voi.

N-aveti pic de demnitate in voi, romani fara rusine ce sunteti !

mai bine nici nu se putea spune...de am gandi toti ca tine...

Link to comment
Share on other sites

Personal il cunosc pe Iceman..am copilarit o vreme cu el (Manastur) . Nu merita omul sa fie criticat pentru ca nu are dinti si este "neingrijit". Acuma vreo 3 luni l-am intalnit si mi`a spus ca a vrut sa isi depaseasca limitele. I-am urat success si sa se cuminteasca dar tot respectul nu oricine poate .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...