Jump to content
Kain_12

Copiere diploma facultate

Recommended Posts

Salut, un prieten m-a rugat sa il ajut sa multiplice o diploma de la facultate. Are nevoie de ea doar pentru portofoliul personal, nu va merge cu ea prin institutii, vrea doar sa o tina acasa, "pe raft", cum se spune. Eu m-am gandit sa o scanez dar iese destul de urat. Cum pot sa fac o copie cat mai aproape de original? Am observat ca foloseste o hartie mai cartonata, si am gasit la un magazin hartie din aia, deci nu e problema. Ca marker pentru original, are un fel de striatii pe margine, dar e doar imagine, nu e nimic fizic sau 3D. Ce solutii stiti?

Link to comment
Share on other sites

Salut, un prieten m-a rugat sa il ajut sa multiplice o diploma de la facultate. Are nevoie de ea doar pentru portofoliul personal, nu va merge cu ea prin institutii, vrea doar sa o tina acasa, "pe raft", cum se spune. Eu m-am gandit sa o scanez dar iese destul de urat. Cum pot sa fac o copie cat mai aproape de original? Am observat ca foloseste o hartie mai cartonata, si am gasit la un magazin hartie din aia, deci nu e problema. Ca marker pentru original, are un fel de striatii pe margine, dar e doar imagine, nu e nimic fizic sau 3D. Ce solutii stiti?

Nu fii prost. Ia lumineaza diploma aia, la lumina UV, si vezi ce nu vezi, la lumina obisnuita.Schema (adica, sa-i luminezi, si sa te luminezi) asta o poti face cu banii (lei, dolari, sau euro), cu cartea de identitate, cu permisul auto, cu pasaportul, sau cu timbrele de pe alcool si tigari.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Voi nu intelegeti ca nu vreau sa o folosesc in nici o institutie publica? Va sta pur si simplu acasa, intr-un dosar, pur si simplu de "fite", cum ar zice unii. Nu o sa intru la inchisoare pt ca am eu metodele mele de protejare.

Ia-ti mai bine o rama foto digitala, si apoi pui diploma pe ea, pe perete, undeva la vedere. Este cel mai simplu.

PS: Cauta cea mai mare rama foto, si pune-o undeva, intr-un loc cat mai vizibil.

Link to comment
Share on other sites

Kain_12 iti creste nasu' mare . O dai din apa plata in apa minerala.

1. - Salut, un prieten m-a rugat sa il ajut sa multiplice o diploma de la facultate. Are nevoie de ea doar pentru portofoliul personal, nu va merge cu ea prin institutii, vrea doar sa o tina acasa, "pe raft", cum se spune.

2- Voi nu intelegeti ca nu vreau sa o folosesc in nici o institutie publica? Va sta pur si simplu acasa, intr-un dosar, pur si simplu de "fite", cum ar zice unii. Nu o sa intru la inchisoare pt ca am eu metodele mele de protejare.

PS : Iei ani grei de inchisoare, daca ai ghinionul sa vina nenea cu o perchezitie si gaseste ca aia-i falsa.

OFF : Din partea mea poti sa faci afise din ea pe strazi

Link to comment
Share on other sites

Kain_12 iti creste nasu' mare . O dai din apa plata in apa minerala.

1. - Salut, un prieten m-a rugat sa il ajut sa multiplice o diploma de la facultate. Are nevoie de ea doar pentru portofoliul personal, nu va merge cu ea prin institutii, vrea doar sa o tina acasa, "pe raft", cum se spune.

2- Voi nu intelegeti ca nu vreau sa o folosesc in nici o institutie publica? Va sta pur si simplu acasa, intr-un dosar, pur si simplu de "fite", cum ar zice unii. Nu o sa intru la inchisoare pt ca am eu metodele mele de protejare

PS : Iei ani grei de inchisoare, daca ai ghinionul sa vina nenea cu o perchezitie si gaseste ca aia-i falsa.

OFF : Din partea mea poti sa faci afise din ea pe strazi

La partea a 2-a vorbeam in numele prietenului meu, imi cer scuze ca m-am exprimat la persoana I. Nu o sa intru la inchisoare fiindca e totul fara nume, fara adrese etc. Asta sa va lamuresc. Poate o sa fac si afise, nu e sigur.

Spock, acuma iti dau PM.

Link to comment
Share on other sites

Deci, sa clarificam. DIPLOMA NU VA FI FOLOSITA NICAIERI! Pur si simplu va sta acasa pentru portofoliu. Stiu ca este ilegal, de aia am si apelat la comunitatea aceasta, deoarece aici am sanse mai mari sa intalnesc oameni "meseriasi". Diploma este legata de economie, deci nu-i nimic care sa puna in pericol vieti umane, practic singura chestie ilegala e copierea diplomei, ea nu va fi folosita la nimic.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa iei o diploma falsa direct de la universitati,preturile variaza intre 3000 si 4000 de euro.Hyperyion,Universitatea de petrol si gaze din Ploiesti,Medicina si Farmacia din Cluj,Spiru Haret,Universitatea de Vest din Timisoara,si in general,majoritatea universitatilor particulare fac si astfel de "afaceri".

Si asta e riscant.

Oricum aia nu mai se numeste falsa.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine iti vezi tu de treaba,o data spui ca nu e pentru nimeni si faci la un prieten,pe urma zicica tu ai diploma si vrei sa faci o copie de pe a ta pentru un prieten de al tau...sincer si un copil de 10 ani isi da seama ca minti.Sincer nu ma intereseaza si nu cred ca il intereseaza pe nimeni de pe acest forum ce faci tu cu ea si pentru ce iti trebuie dar vezi sa nu intre smecheri pe fir ca atunci e problema.Sfatul meu? nu te lega la cap daca nu te doare :P.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot ce am spus la persoana I e de fapt in numele prietenului meu. Sincer, nu vad de ce te-ar interesa a cui este diploma, chiar daca am specificat clar ca nu este a mea, si in plus, nici nu vad rostul. Eu am spus clar de ce am nevoie, si astept niste raspunsuri. Sunt constient de ce fac, stiu ce implica, si o sa incerc sa am grija. M-am exprimat eu gresit si de aceea a sunat ca o minciuna. Nu vreau sa va induc in eroare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...