Jump to content
BiT.NeT

Un elev de 17 ani s-a imbogatit peste noapte

Recommended Posts

Un elev de 17 ani s-a imbogatit peste noapte.

Yahoo a cumparat aplicatia inventata de el, cu aproape 40 milioane lire sterline

Prima ora lui Nick i-a venit ideea sa creeze o asa aplicatie pentru smartphone-uri pe cand studia pentru examene in 2011 si a realizat ca sa dea atatea clickuri pe diferite articole pentru a-si lua informatiile de care are nevoie este ineficient si o pierdere de timp.

"Mi-am dat seama ca toate aceste informatii nu sunt corect dispuse. Atunci mi-a venit ideea unui algoritm care sa rezume in mod automat orice articol, indiferent de lungime, in numai trei paragrafe", spune D’Aloisio.

Toata aceasta afacere il face pe Nick D’Aloisio unul dintre cei mai tineri milionari din lume, din domeniul tehnologiei.

Despre ceea ce tocmai s-a intamplat, britanicul spune ca este "un vis". Aplicatia a fost deja descarcata de aproape un milion de ori.

"Nu am asteptat sincer sa se intample asa ceva. Aplicatiile sunt un hobby pentru mine si nu m-am gandit ca o sa si fac bani din asta. Imi plac pantofii, asa ca imi voi cumpara o noua pereche de Nike si probabil un calculator. Restul banilor merg la banca, pentru ca in acest moment nu am cheltuieli".

Pustiul va lucra full time pentru Yahoo, la birourile din Soho, Londra si va studia la King College School in Wimbledon.

Source

Edited by BiT.NeT
Link to comment
Share on other sites

Corect spus, daatdraqq. Sa mor eu daca am vazut, in domeniul informaticii, descoperiri majore din care autorul a facut o mica avere. Parca toate prostiile se premiaza, si chestiile inteligente sunt lasate la urma, sa traga si desteptii aia, ca doara de aia is destepti, de ce sa ii recompensam?

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce sunteti asa frustrati. N-am idee cat de bine e facuta aplicatia sau ce algoritmi are in spate, dar in mod normal nu cred ca oricine ar putea realiza asa ceva. Ma rog, asa-i mentalitatea in tara asta, cand realizeaza cineva ceva toti zic ca a avut noroc, ca doar si ei puteau sa faca acelasi lucru, chiar de 10 ori mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de invidie,eu zic ca e un soi de publicitate foarte bine tintita si cu foarte mare impact asupra tuturor.Adica se lanseaza ideea "daca un pusti de 17 ani s-a imbogatit,eu de ce n-as putea?Yahoo face visele posibile."Tot la fel au actionat si facebookul cand au cumparat aplicatia aia pt poze de la studentii aia pe o suma fabuloasa.Rezultatul : o cotare superioara a actiunilor la bursa.E ceva subconstiental,numai ca acest gen de publicitate ascunde adevarata realitate,care inseamna munca,privatiuni,ani de studiu,si face pe cineva care vrea sa se apuce de asa ceva sa se lase pagubas la primul esec,el avand in minte doar stirea celor de la Yahoo.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine punctat, indianule. Totul este marketing, si publicitate in subconstient. Tin minte ca mai demult, cred ca si acum, diferite companii faceau publicitate prin intermediul flash-urilor de diverse imagini, la filme. Tu nu vedeai acele imagini, dar iti intrau in subconstient si te influentau in favoarea companiilor respective. Eu nu sunt invidios pe ala, chiar il felicit, a stiut sa faca ceva care se plateste bine, chiar daca nu e prea folositor, a reusit sa isi castige banii. Am zis ca sunt invidios ca unele lucruri nu sunt apreciate cum trebuie, fie ele subapreciate sau supraapreciate.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa inteleg de ce aveti o mentalitate asa de rahat. Criticati, subclasati oamenii, ii faceti sa para ca sunt cele mai proaste fiinte existente pe pamant. Cum spunea skull, ca oricare dintre voi ar putea sa faca acelasi lucru, chiar de 10 ori mai bine. Va mai puteti suporta pe voi insiva? Trezirea. De cand ati descoperit computer-ul ati realizat ceva notabil? Nu.

O dati in conspiratii ca a fost o tinta in marketing. Cate stiri de genul apar in zilele noastre? Foarte putine. 40 milioane de lire sterline. Nu e cam mult pentru o porcarie care extrage doar cateva randuri dintr-un text imens? Eu zic ca da. Incetati naiba odata sa mai fiti asa orgoliosi si sarcastici si apreciati ceea ce face o alta persoana, care schimba ceva. Sunteti atat de buni incat oricine v-ar cauta sa va cerseasca o idee revolutionara, dar voi de aroganta le spuneti ca nu aveti timp de ei. Voi macar ganditi? Nu stiti decat sa criticati. Asta e Romania. Mie scarba. Vreti ca totul sa cada din cer.

Note: Sa nu se inteleaga gresit ideea mesajului. Nu vreau sa va schimbati parerea de cacat pe care o aveti despre mine. Oricum nu imi pasa (deci sa nu aud comentarii de genul, ca vreau sa fiu ridicat in slavi). If you want to change the world, start with yourself.

Link to comment
Share on other sites

E deja normala reactia de invidie pe forumul asta.

Ca si in cazurile precedente, subiectele putin mai "hot" n-au facut decat sa zgarme orgoliul din voi.

La urma urmei, cine dracu va impiedica sa faceti o aplicatie, iar apoi sa incercati sa o vindeti unei companii mari ?

Faceti asta si chiar daca plata n-ar fi de 40 milioane, ci de cateva mii de dolari, satisfactia ar fi extrem de mare.

V-ati putea apoi lauda in comunitate, c-ati vandut X-shit unei companii gigant, si ca o vor folosi intr-un viitor update, sau nu.

Parerea mea despre spiritul de turma ramane aceeasi si raman in continuare de acord cu Stealth.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e o idee interesanta, acum ce ramane e sa comparam intre a citi un articol intreg si a citi ce "selecteaza" aplicatia, si sa judecam daca este folositoare sau nu. E foarte interesant, ce zice pustiul, dar nu cred ca te face mai inteligent. Eventual poti economisi ceva timp citind, dar in rest, nu are cum sa te faca mai inteligent, ca de spicuit ce ti se pare tie interesant, o face deja oricine. De fapt ce face aplicatia (dupa cum explica ei) e un fel de condens a unui text, prin extragerea de cuvinte cheie si aia se numeste "citire prin selectare" (selective reading). Sincer, felicitari pentru pusti, bafta lui in continuare, desi am un presentiment ca a angajat ceva indieni ca sa ii faca programul. Bine-nteles, in lumea de astazi se numeste "smart business decision" sau "being an entrepreneur" sau alte rahaturi.

Personal, o sa citesc un articol asa cum vreau eu, nu cum imi spune un program, deci pentru mine are valoare ZERO.

Link to comment
Share on other sites

Am observat un trend clasic la forumul asta. Un trend ce pare sa se aplice la toate topicurile de genul asta.

Dupa ce posteaza cineva un articol de tipul asta, mereu apar oamenii care contrazic si blameaza atat articolul cat si oamenii reprezentati in el, apoi apar oamenii care ii blameaza pe cei care blameaza articolul, si ii contrazic si le spun ca sunt buni de nimic.

Primul set de oameni sunt in dezacord profund cu articolul, iar a doua oara vine cineva care sparge gheata si ii acuza pe oamenii din primul set. Dupa ce a spart primul om gheata vin restul si incep si ei....

Mereu a fost asa.. nu am inteles de ce trebuie sa fie ca la piata...

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce sunteti asa frustrati. N-am idee cat de bine e facuta aplicatia sau ce algoritmi are in spate, dar in mod normal nu cred ca oricine ar putea realiza asa ceva. Ma rog, asa-i mentalitatea in tara asta, cand realizeaza cineva ceva toti zic ca a avut noroc, ca doar si ei puteau sa faca acelasi lucru, chiar de 10 ori mai bine.

Eu pot sa fac asa ceva. 90% din userii forumului asta pot sa faca asa ceva. Mai mult decat de 10 ori mai bine. Insa nu stiu cum am sta la capitolul imaginatie. Imaginatia e foarte importanta. Nu codul in sine e greu; ideea de a crea ceva, de a inventa ceva care sa "prinda" la public. De fapt, nici nu cred ca poti sa spui ca "e greu sa fii vizionar". Cred ca asa te nasti. De invatat nu ai cum sa inveti asa ceva. Ideea pustiului e vizionara: intr-o lume plina de informatie, trebuie sa ai un proces automatizat de triere a ei, ca sa poti sa inveti/citesti eficient. Probabil ca vor mai fi cateva idei inovative in domeniul asta.

Idei inovative. Firmele nu le au. Asa ca sunt in cautare de ele. Firme ca Yahoo dau o gramada de bani pe ele, si apoi anunta falimentul. Firme ca Microsoft le preiau si intr-adevar, le recladesc de 10 ori mai bine, apoi castiga o gramada de bani si anunta monopolul.

Mi se pare foarte gresit gestul Yahoo-ului.

Link to comment
Share on other sites

se vede in ce categorie esti :)

nu e vorba de citat, e vorba de oameni

sa iti exemplific:

Tu ai zis ca asa e toata societatea ca toti urasc si vorbesc de alte persoane de unde rezulta ca te invarti numai printe prosti in viata ta de zi cu zi.

Te asigur eu ca sunt mai sunt si celelate 2 categori :)

Concluzia e ca numai oamenii prosti stau non stop si discuta de unu si altu si critica,judeca pe altii si nu se uita la ei mai intai :)(cum ai facut tu cu mine acum ca imi ghidez viata dupa un citat cand defapt nu era vorba de citat in sine )

sanatate

Ai citit titlul topicului? Ce ai vrea, sa discutam despre pisici intr-un topic cu „Un elev...” ?

Link to comment
Share on other sites

Bravo autorului. Nu e chiar asa de simplu sa faci unrezumat semnificativ unui text. Da, oricine poate sa faca substr pe cateva paragrafe, si sa se ia dupa headere, dar nu o sa iti ofere o infirmatie semnificativa. De asemena aplicatia nu are rolul sa te ajute ca "citesti" ceva anume doar prin rezumat, ci doar sa iti dea o idee cat mai buna asupra articolelor care chiar iti vor fi de folos. La asta se refera de fapt aplicatia asta, nu la un rezumat simplu. Felicitar inca o data autorului.

Link to comment
Share on other sites

Cine a fixat suma asta de 40 milioane? Cred ca e doar o gogorita jurnalistica, sa fim seriosi 40 mil e o suma chiar si pentru Yahoo, nu cred eu ca a zis Yahoo:

"Ba Nick uite iti dam fix 40 milioane pentru aplicatia ta ca meriti esti un fuckin genius" si nici nu cred ca pustanul a zis: "Imi dati 40 milioane ca am muncit aproape 3 luni la ea si trebuie sa-mi cumpar tenisi", pustanul o dadea si pe 400 de lire sa-si cumpere tenisi sau ce zicea el ca-i place.

Da-o in plm, traim in lumea reala astea sunt gogorite, banii sunt bani si nu zboara prin pomi nici pentru Yahoo...doar daca spala bani:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...