Jump to content
seboo00111

Coreea de Nord a intrat în STARE DE RĂZBOI cu Coreea de Sud"

Recommended Posts

Coreea de Nord a intrat în "stare de r?zboi" împotriva vecinilor sudici, sus?inând c?, de acum înainte, orice disput? între cele dou? state se va "rezolva în maniere de r?zboi".

"De acum înainte, rela?iile nord-sud vor intra într-o stare de r?zboi ?i toate problemele dintre cele dou? state se vor rezolva corespunz?tor", se arat? într-un comunicat semnat de cei mai înal?i oficiali militari ai statului, citat de agen?ia de stat KCNA, preluat de Reuters ?i Russia Today,

Din punct de vedere tehnic, cele dou? state se afl? în stare de r?zboi înc?, în urma conflictului din 1950-1953, care nu a fost niciodat? încheiat oficial, cu un tratat de pace.

"În condi?iile în care Coreea de Nord ?i-a plasat întreg arsenalul balistic în alert?, cu ?int? direct? spre baze americane ?i prezen?a tot mai vizibil? a americanilor în regiune, întreaga situa?ie risc? s? scape de sub control", a avertizat ministrul rus de Externe, Sergei Lavrov.

"Coreea de Nord ?i SUA poart? responsabilitatea pentru recentele escalad?ri de tensiune", a continuat oficialul rus, care a f?cut un apel la ambele tabere "s? nu î?i flexeze mu?chii militari".

Nord-coreeanii au publicat vineri, în mod accidental sau poate voit, dou? imagini în care apar h?r?i ce dezv?luie atât planuri de lovituri asupra teritoriului american, cât ?i detalii despre for?ele militare ale Phenianului, informeaz? AFP.

Fotografiile au fost publicate de agen?ia oficial? nord-coreean? KCNA. Imaginile aveau scopul de a ilustra o reuniune de urgen?? convocat? în noaptea de joi spre vineri de c?tre liderul Kim Jong-un. Acesta apare a?ezat la birou, în ceea ce pare o sal? de comandament al opera?iunilor militare.

În plan secund apare o hart? intitulat? "Plan de lovituri ale for?elor strategice pe continentul american". Linii par s? traseze traiectorii ale unor rachete c?tre Statele Unite.

"Nu cred s? fie o eroare", a precizat un purt?tor de cuvânt al Ministerului sud-coreean al Ap?r?rii. "Eu cred c? acest lucru a fost f?cut public în mod inten?ionat, f?r? îndoial? pentru a deforma faptele privind puterea militar? a (Coreei de) Nord", a apreciat el.

În fotografii, mai apare ?i un ecran amplu, tot în plan secund, care enumer? for?ele navale ale ??rii, ?i anume "submarine - 40, nave de debarcare - 13, nave pentru depistarea ?i distrugerea minelor subacvatice – 6".

În timpul acestei reuniuni, Kim Jong-un a dat ordin s? se fac? preg?tiri pentru atacuri cu rachete strategice împotriva continentului american ?i unor baze ale Statelor Unite în Pacific, ca r?spuns la zboruri de antrenament cu bombardiere "invizibile" de tip B-2, pe fundalul tensiunilor din peninsul?.

Sursa: link

Interesant subiect, right?

Link to comment
Share on other sites

Postez ce "vreau" , si postezi " ce vrei" cat timp nu e o pierdere de timp si poate cineva e interesat de subiect, si cat timp e in Off-Topic.

Cat despre sursa care e antena 3, la ora la care s-a raspandit vestea( multi oameni au aflat pentru prima oara de pe reddit) , antena 3 avea cel mai " gros" articol.

Link to comment
Share on other sites

Daca e in offtopic nu inseamna ca poti vorbi despre pisica care ti-a murit.Infine,n-am zis nimic.

Daca nu te intereseaza nu citi, nu mai comenta aiurea.

Si bineinteles ca un astfel de thread isi are locul pe un forum de securitate, este vorba de razboi copilu', fii mai realist.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca vor apuca sa ridice vreo racheta de la sol inainte sa ii futa in cur americanii....cu toata bomba lor atomica...

sa nu uitam ca sunt unii rupti de realitate si lumea exterioara... ca si cum romania face razboi cu rusia plus china plus franta...adica pula meaaaaaaa

dar daca au orezarii vreo prostie ascunsa...atunci ne-am ras toata planeta

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu cred ca va fi razboi intre Coreea de Sud si de Nord, pentru ca sunt ca si fratii, si vorbesc aproape aceeasi limba. Sunt coreeni in Sud care sunt nascuti in Nord, si sunt refugiati in Sud. Totul nu e decat o propaganda ca americanii sa poate controla si tara aia, ca doar le trebuie pe cineva pe care sa poata controla si acolo, asa cum fac in fiecare tara din lumea asta. Americanilor nu le place idea ca sa nu fie in control, ca sa stie ce se intampla si in tara respectiva, si daca nu-l pot asasina pe Kim Jong Un, acuma trebuie sa gaseasca un pretext pentru care sa atace Nordul. Unica sansa de a incepe ceva, e ca Nordul sa faca cea mai mare prostie vazuta vreodata si anume sa atace Sudul, ceea ce nu prea cred ca se va intampla asa de una doua. Numai in pretextul asta americanii ar sustine Sudul si ar ataca Nordul.

Hai sa fim sinceri, daca Nordul ar vrea sa se elibereze, am avea ceva de genul Romania '89, pentru ca puterea mereu a fost in mainile oamenilor si nu guvernului.

Nu tot ce circula prin presa e neaparat adevarat!

Link to comment
Share on other sites

Astia sunt atat de indoctrinati si rupti de realitate incat chiar sunt in stare sa declanseze un razboi, iar un razboi (in adevaratul sens al cuvantului) nu are cum sa mai existe atata timp cat toate marile puteri sunt inzestrate cu atata arsenal nuclear incat ar putea rupe pamantul in doua.

Daca e sa se declanseze un razboi intre cele doua surori o sa fie un genocid. Americanii si rusii vor sponsoriza cu armament, ca sa isi incurajeze productia de armament autohtona, iar astia isi vor sparge capetele intre ei.

Ca sa fac o analogie, e ca si cum Moldova (sange romanesc) ar declara razboi Romaniei pe motiv ca... exista.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...