Jump to content
Bateria

Antena ascultare telefon.

Recommended Posts

Nu stiu ce titlu sa ii pun..

Vreau sa fac gen un radio dar sa fie pe frecventa telefoanelor ca atunci cand cineva vorbeste la cativa metri de tine la telefon, sa poti captura oarecum semnalul si sa poti auzi ce vorbeste. Cred ca e posibil.. voi ce credeti?

Haha, te-ai uitat si tu la TakeDown ? :))

ON: Nu cred ca e posibil asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Telefoanele mobile au frecventa criptate si variabile adica reteaua GSM iti aloca o frecventa cu care sa mergi spre satelit si mereu e alta pentru ca au un spectru larg de Mhz,asta ar inseamna sa iti faci un aparat asemanator cu un oscilator si sa incerce sa intercepteze fiecare Frecventa.

Inceput bun, final gresit.

1 Sistemul de lucru GSM nu are absolut nici o treaba cu SATERLITII sau sistemele satelitare GEOSTATIONARE (SAU NU).

2 Frecventele de lucru sunt criptate si variabile, modulele sunt fixe dar, din cate imi aduc eu bine aminte, pot fi... "clonate" ca sa ma exprim in cei mai exacti termeni.

3 Este mult mai "simplu" sa incerci sa clonezi o cartela sau sa redirectionezi un semnal decat sa SPARGI o intreaga retea.

4 "deja mi-am facut o antena din aia cu o cutie de pringles .. si eram curios daca e doar un myth sau chiar merge.." ... MYTH

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa spun... dar acum cativa ani am adus o masina din franta... un citroen si avea un radio foarte destept....la capetele benzii de fm... auzeam un emnal ciudat.. si uneori imi intra un apel telefonic.... dupa care auzeam convorbirea.... deci... se cam poate... am reusit asta si cu un tv vechi.. olt.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea stie ca telefonia GSM foloseste:

Latimecanal:

GSM*450*(CDMA)*=*1,25*Mhz**

GSM*900,*E?GSM?900,*DCS*1800*=0,2*Mhz**

UMTS(3G)*=5*Mhz

Un walkie talkie in jurul a 12.5 KHz

Iar un radio Fm "banda vest" - CCIR (88-108 MHz) ?i "banda est" - OIRT (65-74 MHz).

Asadar, 1 mhz este o frecventa care nu poate fi receptionata cu un simlu radio. Poate unul modificat... desi ma indoiesc de reusita.

Vezi si : http://elcar-cluj.com/elpismedia/Documentatii/Frecvente%20in%20telefonia%20mobila.pdf

Link to comment
Share on other sites

Daca compania foloseste algoritumul A5/1 pt gsm costul de interceptare e mult mai mic ( dar tot ai nevoie de ceva bani peste 2000 euro pt aparatura ) pt ca A5/1 e vulnerabil daca il foloseste pe cel mai nou A5/3 e mai complicat si nu stiu inca sigur daca se poate dar oricum ai nevoie si de aparatura mult mai scumpa ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...