Jump to content
fulminator

Vim - un ide perfect

Recommended Posts

Banuiesc ca toata lumea cauta la un moment dat un IDE perfect unde sa:

  1. nu mai pierzi timpul folosind mausul, doar tastatura
  2. desi are un numar imens de comenzi, cu maxim 10 te poti numi guru; deci daca vrei, poti sa te descurci tot mai bine
  3. este free, open-source; ocupa ~50 mb; nu are bug-uri, merge bine
  4. este customizabil: il poti face dupa placul tau instaland sau creand pluginuri (de ex. syntax check, code highlight)
  5. are o documentatie serioasa, canal de irc, este popular etc
  6. exista pe majoritatea (daca nu toate) OS-urilor
  7. etc

Eu nu demult l-am descoperit si tin sa impart cu voi aceasta descoperire. Vreau sa il folosesc la web apps. Nu e chiar un tutorial postul meu, dar noah...

1. Go welcome home : vim online si click pe download. Alegeti versiunea corespunzatoare (ar trebui sa se numeasca gvim)

2. Install.

3. In directorul instalarii ar trebui sa aveti vim tutor. Deschideti. (gvim e executabilul, gvim tutor e un tutorial)30758446.png

4. Mergeti la Edit -> Color Scheme -> slate ca sa nu va doara ochii.

5. Acesta este mini-tutorialul lor de 30 de min care va va familiariza cu principalele comenzi. Read it.

6. Tutoriale pentru mai incolo:

https://github.com/dahu/LearnVim/blob/master/doc/learnvim.txt

si

YBlog - Learn Vim Progressively

iar daca nu merge, incercati tutoriale video de pe youtube pe care le gasiti la intramplare, de ex:

Toate sunt in engleza, insa din cate stiu eu este o varianta in RO a tutor-ului sau help-ului din vim (scrieti :help ro)

Eu pana acum foloseam Dw pt html si phpDesigner pt php, dar am impresia ca lucrul asta se va schimba. Dureaza mult sa inveti vim, poate saptamani, luni, dar odata invatat nu mai ai nevoie de altceva. Bafta!

edit: acum am vazut ca ajuta copii saraci din Uganda. Aproape ca lacrimez.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca pe termen lung e posibil sa imi salveze niste timp dar momentan mi se pare ca are learning curve-ul prea mare ca sa merite investit timp in el. Mai degraba devin proficient in ceea ce fac, apoi trec la tweak-uri de genul.

Iti ia vreo juma de ora sa treci prin tutori, incearca-l si iti vei da seama daca merita sau e pentru tine. Chestiile de baza sunt usor de invatat si devin utile repede, problema mai mare este daca te bazezi mult pe code-completion.. aia chiar ca-i mai complicata ca intr-un IDE adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...