Jump to content
bt.ionut

Cum sa instalez tp-link tl-wr740n

Recommended Posts

:| pai ce ai? ip sau mac ??? cel mai probabil ai ip-ul...si langa mac-ul pt care a fost dat acel ip ..

1. verifica daca mac-ul de pe contract este acelasi cu cel de la placa ta de retea

1.a. daca e acelasi intra in setarile routerului si cloneaza mac-ul

1.b daca nu e acelasi in loc sa il clonezi il scrii pe cel de pe contract !

2. seteaza ip-ul respectiv in router cu subnet mask 255.255.255.0

3. mai uitate o data pe contract si vezi daca nu scrie si gateway pe acolo (daca nu baga 192.168.x.x unde x=ip-ul routerului adica 192.168.1.1 sau altul)

4. dns-urile de la google ... google for them:|

The Google Public DNS IP addresses (IPv4) are as follows:

8.8.8.8
8.8.4.4
The Google Public DNS IPv6 addresses are as follows:

2001:4860:4860::8888
2001:4860:4860::8844

Link to comment
Share on other sites

Scoate router-ul si conecteaza calculatorul cum l-ai avut inainte.

Daca ai windows: Start -> Run -> cmd . Tastezi ipconfig/all, iti apar toate informatiile de care ai nevoie pentru a configura routerul: ip, subnet mask, gateway, dns, mac

Daca ai linux: terminal -> ifconfig . La fel iti apare tot ce ai nevoie pentru router.

Link to comment
Share on other sites

Scoate router-ul si conecteaza calculatorul cum l-ai avut inainte.

Daca ai windows: Start -> Run -> cmd . Tastezi ipconfig/all, iti apar toate informatiile de care ai nevoie pentru a configura routerul: ip, subnet mask, gateway, dns, mac

Daca ai linux: terminal -> ifconfig . La fel iti apare tot ce ai nevoie pentru router.

Am facut asta, insa tot imi zice ca default gateway nu e bun.

Link to comment
Share on other sites

Am facut asta, insa tot imi zice ca default gateway nu e bun.

Ai spus ca ai IP static. Cloneaza MAC-ul de la calculator pe router si seteaza routerul sa-si ia automat IP-ul.

Verifica pt wireless daca e ON, vezi sa nu ai Hidden SSID. Router-ul incerci sa-l configurezi prin wireless? Daca da, foloseste un cablu!

Edited by Dr.Milf
Link to comment
Share on other sites

Ai spus ca ai IP static. Cloneaza MAC-ul de la calculator pe router si seteaza routerul sa-si ia automat IP-ul.

Verifica pt wireless daca e ON, vezi sa nu ai Hidden SSID. Router-ul incerci sa-l configurezi prin wireless? Daca da, foloseste un cablu!

Cum clonez Mac-ul, din soft-ul routerului ? Mai ma lasa sa clonez acolo doar selectez IP Dynamic.

Wireless-ul e ON, CUm aflu daca am Hidden SSID ?

Am conectat router-ul prin cablu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...