Jump to content
Stfean_Iordache

Recomandare Sistem de Operare

Recommended Posts

Buna seara . As vrea sa imi recomandati si mie va rog un sistem de operare linux-based si user-friendly care sa ma pregateasca de trecerea la kali sau backtrack ...

M-am descurcat cu bt5 cu niste tutoriale pe internet si am reusit sa folosesc uneltele din el , dar in rest nu m-am putut misca .... nu imi dadeam seama de unde sa imi iau orice aplicatie mi-ar trebui si nici macar cum se numeste... cautam pe google si imi dadeau niste fisiere si nu imi dadeam seama cu ce sa le deschid , asa ca m-am gandit ca poate nu e vremea sa trec la pentesting cand nu stiu cu ce sa mananca linuxul , asa ca va astept la propuneri :)

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ceva user-friendly, pentru inceput poti folosi Ubuntu sau Linux Mint. Are repository mare, packete .deb gasesti si pe net cu sutele daca cumva nu il ai in repository.

Daca vei invata cat de cat sa manevrezi, vei putea trece la un Arch Linux si vei vedea cum e sa nu te ajute pacman in diferite situatii, si cum e sa stai ore intregi sa compilezi un amarat de program cu librarii cu tot.

Daca tu vrei Linux doar pentru pentesting, atunci nici nu te mai obosi sa inveti Linux. Multi sunteti utilizatori BackTrack, dar putini stiu ce fac acele tooluri. Copy de pe net, si paste in terminal nu va face hackeri, va face penali rau. Odata am folosit BackTrack, dar am vazut copii care dau cu ettercap, dar habar nu au cu ce se mananca protocolul ARP 8-|

Link to comment
Share on other sites

Multi sunteti utilizatori BackTrack, dar putini stiu ce fac acele tooluri. Copy de pe net, si paste in terminal nu va face hackeri, va face penali rau. Odata am folosit BackTrack, dar am vazut copii care dau cu ettercap, dar habar nu au cu ce se mananca protocolul ARP

cam genul ala de utilizator sunt eu :)) dar vreau sa invat insa nu stiu de unde sa incep :D

Link to comment
Share on other sites

Stefanel, nu astepta sa-ti faca sistemul de operare treaba ca n-o sa ti-o faca. Citeste o carte pentru certificarea Linux+, preferabil dupa standardele curente, si dupa apuca-te de butonat, stricat si reparat pe cont propriu.

Si daca chiar vrei sa folosesti linux, subscriu la ce-a zis totti, instaleaza arch si incearca sa-l transformi in sistem de operare pe care il folosesti zi de zi, macar pentru o perioada.(n-am avut de-a face cu prea multe distributii deci nu prea am termeni cu care sa compar, , dar pot sa spun ca daca esti dispus sa cauti ce-ti trebuie si sa citesti ce ti se da mura in gura, informatiile de pe wiki si forum sunt mai mult decat suficiente)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...