Jump to content
alexbacosca1

Ce pot face cu C++

Recommended Posts

La mate-info ( si nu numai) in ora de informatica faci numai teorie. Foarte rar se gaseste un profesor sa faca practica pe calculatoare cu voi si daca se gaseste, va pune sa faceti niste aplicatii vai de mama lor ( plictisitoare) ; Mai pe scurt- Teorie cat incape , si cam atat.

Daca vrei sa-i dai culoare invata acasa si , daca poti, fa-ti un "hobby" din asta

Link to comment
Share on other sites

La mine e primul an cand fac informatica si nustiam la ce ma ajuta pentru ca pana acum profesoara ne-a dat teorie si la practica ne dadea chesti plictisitoare sa se afiseze cel mai mare cel mai mic numar si alte chesti plictisitoare

Plictisitoare, poate, dar folositoare, pe viitor o sa ai nevoie de tot ce faceti acum, cred ca faceti pseudocod. Asa e la inceput, nu il intelegi, ti se pare greoi, dar de cand incepi cu C++ si pui fiecare linie pe care o scri intr-un compliator si iti afiseaza rezultatul corect e ca un plus la moral.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa iti faci nervi, ochii cat cepele si sa iti pierzi noptile uitandu-te la cateva linii de cod incercand sa gasesti problema.

Dar are si avantajele sale. :)

Nytro tu ce limbaj de programare recomanzi? Si eu sunt interesat insa cand vad ... ca C++ stai si te uiti ca prostu la el nu rezolv nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nytro tu ce limbaj de programare recomanzi? Si eu sunt interesat insa cand vad ... ca C++ stai si te uiti ca prostu la el nu rezolv nimic.

In orice limbaj o sa te uiti ca prostu zile in sir ca sa gasesti errorile.

PS: Daca vrei sa ajungi un programator mediu, low level, la o firma care nu e centrata pe dezvoltarea de aplicatii sau daca vrei sa ajungi administrator de [ceva]. e ok cu cat inveti in liceu+facultate.

Daca vrei sa dezvolti mai mult(firma serioasa, high-level, creativitate etc.) tre sa pui mana sa inveti tu singur in plus (si sa intelegi).

Nu e asa important ce limbaj inveti initial. Important e sa inveti gandirea de programator si sa intelegi structurile si modelele matematice folosite.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

La ce te ajuta C++? Pai te va ajuta la un lucru foarte important, cel mai important. Sa-ti dezvolti gandirea, sa intelegi algoritmii, structuri si sa te acomodezi cu asa ceva. Poti sa incepi daca vrei si cu Python, dar e mai bun C++

Cat despre ceea ce inveti in scoala, cel putin in sistemul nostru, fie ca te duci la orele de sport fie ca te duci la cele de informatica este acelasi lucru. Ba chiar cred ca daca faci sport te dezvolti mai bine. Ia-ti carti, pdf-uri.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

am eu o curiozitate, ziceti voi ca 80% din programe si jocuri sunt in C++, eu am inceput acum cateva zile sa invat cate putin C++, am reusit sa fac programe care sa imi calculeze anumite chestii, sau anumite "Jocuri" in consola. Dar sunt curios cum faci un program sau un joc adevarat, cum "iesi" din consola, sa faci o interfata la programul ala. Inca nu am ajuns la partea aia dar ma omoara curiozitatea, sper ca m-ati inteles

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Pai sunt mai multe chestii de facut.

Daca vrei sa faci un joc, intai trebuie fie sa creezi un motor grafic, si aici te ajuta librariile pentru directx si opengl, fie scri direct jocul fara a face un motor grafic(valabil mai mult pentru jocurile simple 2d) tot folosindu-te de directx/opengl, daca te referi la GUI(Graphical user interface) atunci si aici ai cateva alternative, fie framework-ul MFC(Microsoft Fundation Classes) care e framework-ul nativ al windows-ului si este scris peste api-ul direct al windows-ului, fie un framework third parti, si aici ai mai multe, wxwidgets, qt, sfml. O simpla cautare pe google iti va oferi informatiile necesare.

Totusi daca spui ca abea te-ai apucat de cateva zile si ai facut cateva chestii in consola, iti sugerez sa mai ramai la consola o perioada pana esti capabil sa intelegi aspectele c++-ului(templates, clase, polimofrism, inheritence). Totusi pentru mfc,wxwidgets este de ajuns sa ai ceva cunostinte despre clase(parere personala).

Link to comment
Share on other sites

E hard sa "iesi din consola". Te sfatuiesc intai sa stapanesti bine limbajul.

Cand vei fi pregatit sa vezi pe youtube tutoriale c++ 3D, 2D, GUI, OpenGl (sunt o gramada de indieni). Probabil vei gasi destul de amuzant si usor sa folosesti grafica.

Link to comment
Share on other sites

dar c++ nu trebuie neaparat folosit pentru programe adresate publicului larg....mai multi bani cred ca vin de la companii...de exemplu un amic de-al meu a fost angajat de o firma de constructii de fose/canale/bazine de acumulare/etc sa faca un program . tot ce facea programul ala era sa verifice la ce nivel este apa in bazin si daca trecea de un anumit nivel ii dadea drumul...si a luat o gramada de bani pentru ceva aproape banal...

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca voi va ganditi sa invatati doar un program care face jocuri fie nu o sa-l invatati niciodata, fie nu o sa-l intelegeti niciodata.

Referitor la carti, ti-am trimis PM pentru ca-s foarte multe link-uri. Daca nu ai incredere, le poti verifica cu VirusTotal sau ce altceva stii tu.

Link to comment
Share on other sites

dar c++ nu trebuie neaparat folosit pentru programe adresate publicului larg....mai multi bani cred ca vin de la companii...de exemplu un amic de-al meu a fost angajat de o firma de constructii de fose/canale/bazine de acumulare/etc sa faca un program . tot ce facea programul ala era sa verifice la ce nivel este apa in bazin si daca trecea de un anumit nivel ii dadea drumul...si a luat o gramada de bani pentru ceva aproape banal...

Banal? Era sa cad de pe scaun. :)) Oricum ma indoiesc ca la un asemenea sistem a folosit C++ si nu C. Ma gandesc ca a programat un microcontroller care prelucra datele de la niste senzori. Nu e rocket science dar nici banal nu e.

Ontopic:

@Eustatiu Eu iti recomand astea:

Stroustrup: The C++ Programming Language (Third Edition)

Effective C++: 55 Specific Ways to Improve Your Programs and Designs (3rd Edition): Scott Meyers: 9780321334879: Amazon.com: Books

Bruce Eckel's MindView, Inc: Thinking in C++ 2nd Edition by Bruce Eckel

Download: C++ Books.rar

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...