Jump to content

Recommended Posts

salutare,o mica problema as avea si eu si dati-mi o parere,am o problema cu temperaturile la un sistem,se duce in 108 grade si apoi shutdown(nu a luat foc momentan)99% sunt sigur ca este pasta,dar raman 1 % care ma gandesc ca ar fi sursa?aceste temperaturi le atinge dupa vreo 10 de battlefield 3,la alte jocuri si programe nu am probleme!

Link to comment
Share on other sites

nu ai specificat un lucru:cine urca la 108grade CPU sau GPU?Battlefield 3 solicita destul de mult componentele,CPU si GPU,iar de aici rezulta caldura.Nu poti compara rularea unui program gen Winamp cu Battlefield 3.Cum zicea si sicilianul,fa putina curatenie si mai ales schimba pasta termoconductoare de pe CPU.

Link to comment
Share on other sites

cpu se duce in 108,restul sunt ok.deci sa exclud sursa.

Pune pasta. Asa mi s-a intamplat si mie, dupa putin timp ce deschideam calculatorul si ma jucam putin, se reseta ca nebunu'. Pe langa ca nu mai am probleme cu el acum, mi-a crescut si FPS-ul in jocuri foarte foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Refuz sa cred ce vorbiti voi aici.Nu are nici o legatura pasta cu faptul ca ii urca lui cpu in 108 grade..

Copilu asculta aici ce iti zic..ionut sau care e numele tau real...sa nu faci greseala sa cumperi pasta super mega arctic si prostii de genu cu 45-50 ron siringa..

Ca un procesor sa iti urce in 108 grade...inseamna ca nu ai cooler pus pe el...sau daca ai..nu functioneaza cum trebuie.

IN bios ai niste setari..cauta CPU FAN SPEED.Aici poti seta numarul de rotatii ale ventilatorului de pe coolerul procesorului.

1.quiet 2000 rotatii pe minut

2.medium 2500

3.performance 3000

in mod normal daca e stat pe 1...sa zicem ca vrei tu sa fie silentios calculatorul..si intri intr-un joc care necesita anumite resurse atunci pot exista probleme de temperatura ...dar nici asa nu ai cum sa ajungi in 108 grade..

Ca sa te joci battlefield 3...ai nevoie de un quad core cpu....toate jocurile puternice folosesc quad core..datorita cerintelor initale ale jocului respectiv.Tu daca ai un dual core...sau orice procesor cu 2 core...el iti va sta in 100% usage..iar cu un cooler stock..sau defect...iti va da blue screen(blue screen inseamna + protectie pentru tine..calculatorul ca sa nu se arda..da acel blue screen ,ca o avertizare ca o componenta hardware iti cedeaza sau nu functioneaza cum trebuie)

PS:

cand iti pui un cooler pe procesor...cablul lui trebuie sa il infingi in pinii de pe placa de baza...pe care scrie CPU...ca biosul sa iti controleze rotatiile lui.

daca il pui pe pinii langa care scrie FAN..sau SYS.....coolerul va merge cu o viteza oarecare...2000-2300 de rotatii..

vezi ce ti-am zis aici ..si revino cu un post..succes.

Edited by studentul
Link to comment
Share on other sites

@studentul - eu ma joc lejer Battlefield 3 cu un Core 2 Duo E8400, 4gb DDR2 si GTX260. Nu inteleg de ce zici ca nu poate fi de la pasta.Am patit la cineva ii statea procesorul si la 90 de grade (intr-adevar AMD, cooler stock).Am cumparat o pasta Arctic Cooling MX-2,iar acum nu trece de 40 de grade.

Link to comment
Share on other sites

@Renegade

nu vreau sa ma intelegi gresit..nu caut scandal..mai ales ca pe site sunt extraordinar de multi copii si de la o mica discutie se poate ajunge la jigniri si etc.

deci:

tu presupun ca joci pe Medium settings......apoi dupa ce faci upgrade la compu tau..te poti juca pe high....apoi dupa 1 an..2..mai faci un upgrade si te poti juca pe maxxed...mi se pare aiurea sa te poti juca un joc..la detalii maxime..la 7 ani dupa ce a aparut..

procu tau..iti duce jocul..pentru ca are 6 MB l2 e unu din cele mai bune dualuri care exista...gtx260 am si eu una in dulapul cu haine...e buna..rupe...la 448 de biti...dar nu stie decat dx10...si ddr2..is buni ca is 4 gb...dar nu te ajuta deloc la fps..iti scade fps teribil datorita ramilor,

te cred ca te poti juca..fara probleme...fara lag..""lejer"'..cum spui tu...dar si tu te rog sa ma crezi ca mai ai 2 upgraduri de facut..2 ..nivele de urcat..pana sa vezi cu adevarat ce inseamna firul de par din varful nasului soldatului.

PS:

iti sugerez sa NU investesti in placi video scumpe si etc..poate scade pretul si 2 ..3..milioane intrun singur an..procesorul tau inca este bun..dar vinde ddr2 aia. si placa de baza ..si cumpara o placa de baza ce stie ddr3..tot pe 775...eu asa am avut...dar si aici..e o sabie cu 2 taisuri..nu exista placa de baza pe 775 care sa duca ramii mai mult de 1333....si ca sa ai mult fps..iti trebuie rami ce sar de 2000..in fine...e complicat.....dar...

SOLUTIE:

Vinde: pB+e8400+4gb ram= 450 ron -la vanzare acum..2013

cumpara:

AMD QuadCore A8 3820 + ECS A55F-M3 +Cooler.Noi/Garantie/Radeon HD6550D FM1 - Okazii (128000360)

+4 gb ram..=480 ron.....deci practic vei investi doare 30 de lei..eu ma gandesc ca se merita.

sper ca te vei gandi la asta.stima.

Link to comment
Share on other sites

Stai calm ca nu am de ce sa jignesc,am postat doar pentru ca ai zis ca dual core sunt slabe (depinde normal si de serie).Stiu ce vrei sa spui in legatura cu upgrade-ul,insa momentan nu mai bag bani pentru ca nu ma mai joc cum o faceam inainte.Daca ar fi sa schimb as trece pe o alta arhitectura care sa suporte seria i7+ddr3+alta placa video.Legat de AMD sau ATI nu sunt curios sa cumpar.Inainte sa cumpar GTX260 am avut (2 zile pentru ca am dus-o inapoi) un HD5750.M-a deranjat ca in GRID nu aveam o setare la Anti-aliasing (daca o aveam si sacada era altceva dar nu o aveam).Dupa ce am luat GTX260 (diferenta mica de bani) aveam si setarea si mergea perfect.

Link to comment
Share on other sites

@studentul-deci sa o punem la punct,am 108 grade pe acel pc pentru ca pasta termoconductoare e dusa,praf,caput,finish,terminata,etc.asadar si prin urmare trebuie schimbata,si tu ce zici am cooler pe proc?eu inteleg ca vrei sa ma ajuti si tot respectu pentru asta,dar nu ma lua la misto cu afirmatii gen "intrebal prima data daca are cooler pe procesor..nu ce model este"ce te mira faptul ca are 108 grade,se duce si la 120 daca umblu putin prin bios.se incinge pt ca nu isi mai face transferul de temperatura(termoconductoare)si nu cred ca acel kit recomandat de tine lui @renegate este tocmai bun,platforma fm1 este egal cu ceva din seria 1156 de la intel,adica te cam limiteaza la upgrade pe viitor,ceea ce nu e prea bine!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ai bagat aspiratorul in el vreodata? Daca ai bagat aspiratorul in el poti sa-ti iei la revedere de la calculator.

Aspiratorul creeaza un camp static in interiorul calculatorului ce-ti creste cu 15-20 de grade temperatura.

Link to comment
Share on other sites

@studentul-deci sa o punem la punct,am 108 grade pe acel pc pentru ca pasta termoconductoare e dusa,praf,caput,finish,terminata,etc.asadar si prin urmare trebuie schimbata,si tu ce zici am cooler pe proc?eu inteleg ca vrei sa ma ajuti si tot respectu pentru asta,dar nu ma lua la misto cu afirmatii gen "intrebal prima data daca are cooler pe procesor..nu ce model este"ce te mira faptul ca are 108 grade,se duce si la 120 daca umblu putin prin bios.se incinge pt ca nu isi mai face transferul de temperatura(termoconductoare)si nu cred ca acel kit recomandat de tine lui @renegate este tocmai bun,platforma fm1 este egal cu ceva din seria 1156 de la intel,adica te cam limiteaza la upgrade pe viitor,ceea ce nu e prea bine!

omu....eu nu fac misto de nimeni...asta e adevarul ..care il zic eu..

cunostiintele tale in domeniul IT sunt foarte foarte mici.decat sa strici tot..mergi..dai 1 milion la un service...si til face..

Pasta nu are nici o legatura cu faptul ca orice procesor se incinge...Diferenta dintre cea mai scumpa pasta...si cea mai ieftina...este ca aia scumpa iti raceste procu..cu o valoare cuprinsa intre 3-7,8 grade...Nici o pasta din lume nu iti va scade tie temperatura de la 108 grade..la un 35...40 cat trebuie sa stea un procesor....uite..ca sa iti demonstrez...am sters toata pasta de pe procesor...si am pus cooleru direct ....este un intel i3..

cu 72..de procese deschise...chrome..warcraft..yahoo etc....procu sta pe rosu in 53 de grade..

Pasta e pentru persoanele care vor neaparat sa fie procesoru lor pe verde...dar un procesor sa stii si tu...functioneaza perfect si fara pasta..asa ca te rog frumos..spune-mi tu...sau oricine de pe site...daca fara pasta..sta in 53 de grade...ce ar trebui sa fac ca sa imi urce in 108..?va rog frumos,....vine cineva cu o idee..nu stiu..orice..cum sal duc in 108 grade..?ms

http://s21.postimg.org/ggnrfo0pj/dovada.jpg

Link to comment
Share on other sites

studentule sa mor eu, debitezi prostii mai mari decat capu tau mare de elefant. Numai tampenii ai putut sa zici plus ca ai fost mereu pe langa. Saracul om avea si el o temperatura mai mare, si tu mai ai putin si ii recomanzi sa isi schimbe si femeia. Te rog eu abtinete sa mai zici ca altii nu au experienta in IT sau ce zici tu acolo, ca esti mai rau ca ei. Eu lucrez in service de asa ceva si te pun sa mananci tot prafu din calculatoare cand vin pline si clientul spune ca nu i-a facut nimic si nu se mai aprinde.

Nu mai ma uit la alte dracii ce ai mai scris acolo plus ca scrii injositor, mai ai tasta " . " ? Sau sarcasmul din tine mai are baterii ?

Si topic vechi de 2 luni...

Link to comment
Share on other sites

sicilianule...stii vorba aia..""te bagi ca musca in lapte"?..adica..fara a avea nici o treaba cu acest domeniu..cam asa esti tu.

Am lucrat si eu la service acum vreo 5 ani si faptul ca ,clientii vin cu calculatoarele pline de praf se datoreaza faptului ca:

1.sunt niste oameni care habar nu au sa isi curete singuri calculatorul.

2.chiar daca ar sti..ruperea sigiliului de pe partea laterala a carcasei...duce la ""pierderea garantiei"",.,,,asa ca ...prostii stau cu pamant in el..decat sa il desfaca sa mai sufle putin prafu.

P.S - :In caz ca esti asa de "smecher"...in domeniul IT...te provoc si pe tine si pe oricine de pe acest forum sa facem un mic pariu,pe o suma de bani evident ca un procesor..chiar daca are 0 grame de pasta pe el..si e folosit de un user normal..nu va ajunge niciodata in 108 grade.Daca tu consideri altfel te invit sa spui ce suma de bani ai fi dispus sa pui la bataie ca sa iti sustii parerea.numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...