Jump to content
JILAVA

Problema Kali

Recommended Posts

Salut, baietii apelez la ajutorul vostru stiind ca voi gasi un sfat sau o rezolvare,am achizitionat de curand un laptop cu windows 8 si am vrut sa utilizez virtual box in dual cu kali linux-ul de la back track il cunoasteti mult mai bine.Toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa utilizez cardul wifi pe care il are laptop-ul incorporat nu ma pot connecta de pe linux la un router wirelles.Am citit la ei ceva despre bradcom am instalat dar tot nu a mers precizez ca am incercat si cu wmare si tot acelas rezultat.Acum cred ca trebuie sa sterg windows-ul 8 si sa pun Linux-ul nu?Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa folosesti pci passthrough uite cateva detalii despre functie in virtualbox: http://howtoware.blogspot.ro/2012/01/oracle-vm-virtualbox-how-to-use-pci.html

Este o tehnologie relativ noua si necesita sa fie suportata de placa de baza si bios, de obicei o gasesti in componentele dedicate serverelor.

Recomand sa pui kali in dual-boot cu windows.

Edited by Cheater
Link to comment
Share on other sites

M-am documentat si din nefericire nu merge decat cu un adaptor va multumesc pentru efort,puteti inchide topicul.

EDIT scuze ca il redeschid oare daca il instalez adica sa sterg windowsul si sa pun linux oare imi va merge wireless-ul?

Edited by JILAVA
Link to comment
Share on other sites

1:... ok .. daca vrei sa primesti ajutor posteaza si tu specificatiile complete ale adaptorului sau ale laptop-ului !

2: nu o sa reusesti sa folosesti placa wireless a laptopului in masini virtuale .... nici un soft pt virtualizare nu suporta asa ceva !

3: ce incerci sa faci ? "am vrut sa utilizez virtual box in dual cu kali linux-ul de la back track" ... eu nu inteleg nimic in ce ai zis aici ... virtualbox in dual ? wtf?

4: foloseste-te de documentatia de la kali (link) fa un stick si booteaza de pe el daca vrei sa folosesti linux fara dualboot sau fara sa stergi windows-ul (vezi ce downloadezi in functie de arhitectura procesorului)

5: cand ai nevoie de ajutor explica concret ce vrei sa faci, aparatura de care dispui, sistemele de operare si descrie clar si la obiect problemele cu care te comfrunti !!

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spunea si @Cheater poti folosi PCI devices passthrough atata timp cat rulezi VM Virtual Box pe o arhitectura Linux cu un Kernel al carei versiuni sa fie superioare 2.6.31,deci nu ar fi o problema in cazul Kali Linux.

Insa exista si inconveniente datorita faptului ca PCI devices passthrough nu este aplicabila decat in cazul in care placa de baza ar dispune de o unitate IOMMU.

Pentru a afisa caracteristicile placii de baza in Kali deschide un terminal(consola) si executa <dmidecode>

O sa-ti apara ceva de genul:

[root@kali ~]# dmidecode
# dmidecode 2.2
SMBIOS 2.31 present.
45 structures occupying 1612 bytes.
Table at 0x000E4010.
Handle 0x0000
DMI type 0, 20 bytes.
BIOS Information
Vendor: Phoenix Technologies LTD
Version: 6.00
Release Date: 04/21/2004
Address: 0xE8480
Runtime Size: 97152 bytes
ROM Size: 64 kB
Characteristics:
ISA is supported
PCI is supported
PC Card (PCMCIA) is supported
PNP is supported
APM is supported
BIOS is upgradeable
BIOS shadowing is allowed
ESCD support is available
USB legacy is supported
Smart battery is supported
BIOS boot specification is supported
Handle 0x0001
DMI type 1, 25 bytes.
System Information
Manufacturer: VMware, Inc.
Product Name: VMware Virtual Platform
Version: None
Serial Number: VMware-50 34 93 30 ec 61 81 c0-57 c8 9c 7f bd 8d 0d 1f
UUID: 50349330-EC61-81C0-57C8-9C7FBD8D0D1F
Wake-up Type: Power Switch
Handle 0x0002
DMI type 2, 8 bytes.
Base Board Information
Manufacturer: Intel Corporation
Product Name: 440BX Desktop Reference Platform
Version: None
Serial Number: None
Handle 0x0003
DMI type 3, 17 bytes.
Chassis Information
Manufacturer: No Enclosure
Type: Other
Lock: Not Present
Version: N/A
Serial Number: None
Asset Tag: No Asset Tag
Boot-up State: Safe
Power Supply State: Safe
Thermal State: Safe
Security Status: None
OEM Information: 0x00001234
...

Poti consulta lista generata sau si mai simplu,in functie de procesorul de care dispui si placa ta de baza,poti consulta daca intr-adevar poti folosi metoda PCI devices passthrough aici List of IOMMU-supporting hardware

Insa pentru a nu-ti complica viata,ar fi recomandabil sa folosesti Kali in dual-boot.

Edited by h4sh
Link to comment
Share on other sites

Am gasit rezolvarea direct de la ei o postez in caz ca mai sunt si altii in cazul meu:

Downloaded this driver:

802.11 Linux STA driver | Broadcom

Followed the README,if you get any error after MAKE,search it on google,you will find how to patch it.

Okay,after installing the driver,i typed iwconfig and got this

Code:

root@bt:~# iwconfig

lo no wireless extensions.

eth1 IEEE 802.11bgn ESSID:""

Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: Not-Associated

Bit Rate:144 Mb/s Tx-Power:24 dBm

Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off

Power Managementmode:All packets received

Link Quality=5/5 Signal level=0 dBm Noise level=-11 dBm

Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0

Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0

eth0 no wireless extensions.

Now,go to WICD NETWORK MANAGER,and then to PREFERENCES,GENERAL SETTINGS TAB,and then in Wireless interface,i typed eth1,because when i type iwconfig you can see that eth1 is my wireless int,and then,WiFi should work.

Sursa kali forum

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...