Jump to content
h4sh

Dupa 24 de ani...

Recommended Posts

Salutare "malignilor"!

In cursul zilei de ieri,manat de o curiozitate teribila,amplificata de o iluzie nu la fel de teribila dar suficienta incat sa ma determine sa imi doresc sa impartasesc opinii si sa interactionez cu utilizatorii si "comunitatile" dedicate "securitatii informatice" din Romania , dupa o calatorie de aproape 10 ani in afara granitelor atat fizice cat si mintale ale Romaniei,in care am experimentat si simtit pe propria piele suisurile si coborasurile aferente procesului cunoasterii de sine,am decis sa ma alatur comunitatii RST.

M-am alaturat cu speranta ca,dupa 24 de ani de la momentul de cotitura,impropriu numit Revolutia din 1989,nu am sa ma lovesc de mentalitatea tipic comunista care le-a inchis gura,le-a rapit dreptul de a visa, le-a ucis sperantele parintilor nostrii,afectandu-ne implicit modul de a gandi,mentalitatea si viitorul multora dintre noi.

Asa cum spuneam am decis sa urmaresc evolutia tehnologica,administrativa,legislativa si nu numai in ceea ce ceea ce priveste domeniul Info Sec din Romania.

"Rasfoind" paginile web si forumurile dedicate acestui domeniu,am gasit un articol destul de interesant si al carui autor a sintetizat destul de bine situatia actuala,facand referire la nivelul tehnologic ,necesitatea adoptarii si luarea unor anumite masuri menite sa ne alinieze la standardele NATO si ale Uniunii Europene.

Am citit analizat si indraznit sa comentez pe thread-ul RST https://rstforums.com/forum/68716-securitatea-infrastructurilor-informatice-romania-2.rst manat de faptul ca am observat ca un "cunoscator" nu inceta sa se laude cu realizarile lui "pe hartie":

Citez:

Postat de mike_millers:

Ca un exemplu am realizat un asemenea raport , compania analizata a fost prima companie ca marime si importanta din America din sectorul counter terrorism .Am fost rugat de cineva sa creez un asemenea raport cu open source tools . Am trimis raportul - sau speriat au inghitit in sec ce am gasit , ia apucat tremuratul au zis multumesc si mi au trimis banul in banca . totul a fost unofficial fara contract afar nici un fel de agreement .Bine inteles ca , compania respectiva stie cine a facut raportul si de ce sa facut acel raport .Totul a fost fara instintarea prealabila sau anuntul cuiva din companie ca vor fii testati . Chiar nu a stiu nimeni in afara de mine de cel care ma rugat sa fac asta si probabil contrainformatiile lor care au filtrat dsicutia

Am patit ceva ? Nope , si nici nu patesti ceva .

Mi s-a parut atat de ridicola postarea lui incat am indraznit sa-i cer tipul de certificare in care ar fi incadrat (GSEC,GCIH,GCIA,GPEN,GCFW, GWAPT,GCWN,GAWN,GCUX,GIS F,GICED sau GXPN) si Analyst ID# (sau numarul de identificare al certificarii GIAC de care ar dispune) constient fiind de faptul ca ar fi durat nu mai mult de 2 minute ca sa-i confirm sau nu daca este inclus in baza de date GIAC.Bineanteles,a tacut...

Din pacate povestea nu s-a incheiat aici.Am primit o replica urmata de inchiderea threadului de la unul dintre administratori banuiesc,si anume ElChief.Replica sa a fost:

Citez:

Postat de ElChief:

Sunt foarte multe persoane care sunt genii in domeniul info sec si nu au nici un fel de acreditare(menita sa iti ia banii).

"Cei care nu sunt buni in domeniul lor, predau" - regula universala.

Acestea fiind spuse, topic closed.

PS: In loc sa faceti ceva util pentru voi(macar pentru voi, ca pentru comunitate...), stati si futeti menta aiurea.

@ElChief Nu o lua ca pe ceva personal insa mi s-ar fi parut fair ca,in momentul in care faci o afirmatie, innainte de a inchide thread-ul sa lasi si dreptul la o ultima replica,asa cum si tu ai avut-o.Daca tot e OffTopic am sa imi asum dreptul la o ultima replica,astfel:

ElChief:

Sunt foarte multe persoane care sunt genii in domeniul info sec si nu au nici un fel de acreditare(menita sa iti ia banii).

De acord cu tine dar gandeste-te la urmatorul lucru.mike_miller sustine ca a fost contractat de institutia nr.1 in SUA care se ocupa de "counter-terrorism".Da-mi voie sa am dubiile mele justificate de faptul ca o asemenea institutie nu misca un fir de iarba fara acordul NSA-ului.Chiar atat de naiv esti incat sa crezi ca o institutie ce nu tine cont de scrupule,si ale carei prioritati sunt secretizarea si securitatea nationala , ar fi dispusa sa contracteze pe oricine si mai ales pe un romanas frustrat caruia i-au murit laudatorii(daca ai citi tot articolul ai vedea ca are o problema psihologica grava)...

Cat despre citatul tau sau regula pe care tu o consideri universala:

ElChef:

"Cei care nu sunt buni in domeniul lor, predau" - regula universala.

Da-mi voie sa te contrazic si am sa-ti dau si un exemplu.As putea sa-ti dau mai multe insa am sa ma rezum la unul singur si cel mai sugestiv cu putinta.Baietii de la Offensive Security sunt atat de "rai" in domeniul lor incat nu numai ca ofera un training(predau) specializat dar au mai si creat doua din cele mai folosite,dezbatute si performante sisteme de operare,referindu-ma la BackTrack si Kali.Ca sa nu-i mentionez si pe "lammerii" ce formeaza echipa Rapid7 si utilitatea Metasploit.

Mi se pare incorect sa faci aceasta afirmatie,tinand cont de faptul ca cel putin 50% din threadurile,comentariile si postarile care se realizeaza aici pe RST sunt generate datorita si multumita eforturilor acestor baieti.

Nu o lua ca pe un afront personal,departe de mine.Insa daca ai fi inchis thread-ul fara sa faci aceste afirmatii m-ai fi scurtat si pe mine de acest efort.Nu de alta dar sunt genul de persoana ce uraste sa-i fie inchisa gura fara ca macar sa isi poata exprima o proprie parere.Si cred ca sunt in dreptul meu tinand cont de faptul ca ne place sa credem ca traim intr-un stat de drept si "democratic".

Cat despre hackeri,asa cum spunea si Nemessis :

A fi "hacker" asa cum majoritatea pustanilor isi doresc, nu reprezinta nimic. Poti sa fii hacker in adevaratul sens al cuvantului si nimeni sa nu stie de existenta ta. Nu e nevoie sa te afirmi, nu e nevoie sa fii spaima internetului. Conteaza sa poti face ceea ce vrei, cand vrei si cum vrei. Asta se numeste puterea cunoasterii si a informatiei.

Iubesc Romania,este tara mea si consider ca este o tara in care inteligenta nu lipseste.Insa aceasta inteligenta este umbrita de multe ori de mentalitatea gaunoasa si innapoiata a multora dintre noi, romanii. Acesta este motivul principal ce ma determina sa privesc ceasul asteptand cu nerabdare momentul "debarcarii".

In ceea ce priveste ceasul,ma intristeaza faptul ca,in momentul in care voi parasi taramurile romanesti voi fi nevoit sa il dau,din nou,cu 25 de ani innainte.

Acestea fiind spuse,cu parere de rau ma inchin si imi scot palaria in fata...unora! :)

P.S:"Ai fi uimit sa vezi rezultatele obtinute in urma sintezei realizate prin procesul de f...re de menta a unora"

Va salut!

gm

Edited by h4sh
Link to comment
Share on other sites

Salutare h4sh,

R?spund punctual la întrebarea ta,

Tipul ?la poate fi sau nu poate fi ceea ce e el c? spune. În plus de asta, el nu e nevoit s? î?i r?spund? ?ie întreb?rii tale pentru a-l verifica. Chiar nu exist? timp pentru a verifica mesajele fiec?rui membru. Excep?ie fac cei care încearc? s? creasc? în ochii tuturor pentru a arde al?i membri mai târziu. (Cel mai bun exemplu este RUTE, care a postat doua XSS-uri publice in Google, ca mai apoi sa tepuiasca pe aici de cel putin $300).

La finalul zilei, nu te gândi c? to?i credem de bun tot ce zic al?ii pe aici. ?i nu te gândi c? ElChief a închis topicul pentru a-l proteja în vreun fel pe mike_millers.

Link to comment
Share on other sites

Te salut em!

In nici un moment nu l-am obligat pe mike_millers sa-mi raspunda.Ar fi dreptul lui sa-mi raspunda sau nu.In cazul lui tacerea a spus totul.Nici nu ar fi avut ce sa-mi raspunda...

Doar ca mi se pare normal ca in momentul in care faci niste afirmatii sa existe si un fundament sau o justificare in baza carora sa poti face afirmatia respectiva.

Nimeni nu obliga pe nimeni sa verifice postarile sau mesajele fiecarui membru,ar fi imposibil.

Si nici nu m-am gandit in vreun moment ca ElChief a inchis topicul cu intentia de al proteja pe mike_millers.Ceea ce nu mi s-a parut corect a fost faptul ca,ElChief,dupa ce a replicat si a facut afirmatiile de mai sus,a inchis topicul fara drept la replica.

Asa cum spuneam ar fi fost ok si chiar m-ar fi scutit de realizarea acestui post,daca ar fi inchis threadul direct sau cel putin daca ar fi respectat dreptul la replica.

Am interpretat actiunea lui ca pe o intentie de "a arunca piatra si a ascunde mana" si chiar denota si un pic de prepotenta.

Ceva de genul..."Sunt administrator,eu am ultimul cuvant si voi mucles!"

Cam atat am avut de spus.Chiar nu am de gand nici sa generez si nici sa intru in polemici.Am vrut doar sa atrag atentia asupra acestui fapt.Nu stiu cat de mult a contat si nici nu stiu daca efortul meu de a publica acest thread va avea vreun rezultat insa m-as multumi sa stiu ca macar un singur user sa inteleaga mesajul.

Va doresc numai bine!

Edited by h4sh
Link to comment
Share on other sites

h4sh, iti spun din experienta anilor, sa nu te cobori la mintea lui ElChief, cunoscut in vechiurile cercuri, ca benny_loppa.

Daca vrei, iti explic si de ce, da n-am chef sa ma trezesc cu ban, ca asa vrea luminatia sa !

Link to comment
Share on other sites

Ma amuza ce vad.

Sa va luam pe rand.

@h4sh Cand am inchis topic-ul am avut un singur motiv, cel de a opri offtopic-ul si replicile inutile, toti pe net sunt zmei, 90% din cei de pe rst se dau zmei...dar nu sunt, lumea pe net minte enorm de mult, m-am invatat minte.

Legat de Backtrack/Kali, e doar un OS cu ceva tool-uri, era ceva grozav daca erau facute de ei si os-ul era de asemenea.

MS de asemenea, il consider un loader(engine) cu diferite vulnerabilitati in el si atat.

Mie unu personal mi se pare penibil sa folosesti MS, in viziunea mea de nestiutor si tampit, esti un fel de "script kiddies", iei ceva facut de cineva si omfg "ce am realizat eu", ma intreb cati dintre cei care folosesc MS stiu si ce se intampla in spate, cati dintre utilizatorii MS porteaza scriptul respectiv.

@Pielesios Demisec, wtf, ce discutii port eu cu tine, doar pe chat si atata tot, nu stiu altceva de tine, nu esti o persoana caruia ii acord atentie, nu cred ca te-am banat sau am avut vreo tangenta si nu stiu eu. Nu vad de ce as da-o in ocolite cu tine, nu vad de ce as face asta pentru ca pentru mine...sa nu fiu rau...nu prezinti interes.

Daca ai ceva de reprosat si spui ca stam de vorba pe mess si ne salutam, lamureste-ma si pe mine.

@ UnUser - tu esti ratatul de myky, prima data cand am interactionat noi 2 a fost pe un forum de hacking(cred ca isr unde am ajuns si supermoderator), pe tine de asemenea nu te bag in seama pentru ca esti un nimeni.

De ce ti-am retinut nick-ul, pentru ca erai prea ratat si imi era greu sa uit cine esti, pe langa tine mai tin minte un ratat de pe hackmd, amandoi dominati top-ul, deci .... no fuck given.

Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere atat tu venit in tara h4sh cat si mike nu ati punctat ce era important pentru utilizatorul de rand.

te monitorizeaza frate, iar de acum o fac si mai standardizat, la nivel UE si NATO! asta era ideea nu persiflarile voastre, domnu h4sh daca tot va plangeati de vechea mentalitate.

eu i am injurat pe toti adminii rst, i am facut turnatori si copoi, insa sincer avand in vedere ca nu ma ocup de carding ma simt extrem de liber pe forum acest forum.

Link to comment
Share on other sites

@ElChief Tin sa-i iau partea lui h4sh. Topicul ala, cu "offtopic-ul" de care spui tu a fost cel mai argumentat topic pe teme de infosec (asa cum ar trebui sa fie pe rst) din ultima vreme. Chiar am dat report la postul lui Elchief dar uitasem de guvernarea de pe aici. :-))

Nu am fost intru totul deacord in laudele tipului cu care am interactionat dar nici nu m-a deranjat prea mult avand in vedere faptul ca nu era chiar complet aberant ce spunea.

Dar nah, sunt mai interesante subiecte de mai jos, o adevarata comunitate de hacking :

selection001f.png

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

@Andrei: Fara suparare, cu toate ca iti citesc blogul si te admir nu mi se pare deloc demn de un administrator deloc ce faci.

Injosirea unui comunitati cu ajutorul patarii imaginii intr-un mod indirect este mult prea josnica pentru tine.

Din cate stiu , esti administrator pe ise, de ce nu se poate respecta si in web concurenta neloiala? Chiar suntem atat de comunisti incat avem nevoie de o lege pentru asta?

Sper ca nu s-a inceput un razboi retardat intre doua comunitati, pur si simplu nu se justifica!

Sa nu uitam cat ati stat cu „ultimele posturi pe alb” si dabia acum ati pus un pattern de pe net. Nu are rost sa fim rautaciosi! Nici voi , isecenter , nu sunteti perfecti!

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de denumirea paginii sau a forumului(ROMANIAN SECURITY TEAM),si a ceea ce ar vrea sa reprezinte si sa sugereze,cred ca 99.9(3)% a postarilor,threadurilor,comentariilor,mesajelor sau numiti-le cum doriti,sunt OFFTOPIC tocmai datorita faptului ca nici 1% din aceste threaduri nu au legatura cu Info Sec.

(ROMANIAN)..da vad multi romani...

(SECURITY)...ar fi mai sugestiv daca ati folosi INSECURITY tinand cont de faptul ca pe acest forum se posteaza,promoveaza, vand tot felul de softuri menite sa le usureze viata si "munca" lammerilor, sau a "capuselor"

(TEAM)...cred ca mai dureaza multi ani pana cand,conceptul de echipa va fi inteles,asimilat si adoptat

Noapte buna! :)

Edited by h4sh
Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de denumirea paginii sau a forumului(ROMANIAN SECURITY TEAM),si a ceea ce ar vrea sa reprezinte si sa sugereze,cred ca 99.9(3) a postarilor,threadurilor,comentariilor,mesajelor sau numiti-le cum doriti,sunt OFFTOPIC tocmai datorita faptului ca nici 1% din aceste threaduri nu au legatura cu Info Sec.

(ROMANIAN)..da vad multi romani...

(SECURITY)...ar fi mai sugestiv daca ati folosi INSECURITY tinand cont de faptul ca pe acest forum se posteaza,promoveaza, vand tot felul de softuri menite sa le usureze viata si "munca" lammerilor, sau a "capuselor"

(TEAM)...cred ca mai dureaza multi ani pana cand,conceptul de echipa va fi inteles,asimilat si adoptat

Noapte buna! :)

Iar goolge ar fi necesar sa mearga pe nisa numere mergand pe aceeasi premiza?

Nu va convine? OUT! Faceti-va si voi inca un rst, ca-i la moda!

Link to comment
Share on other sites

Sunt cu totul de acord cu h4sh. Si un sfat pentru admini, mai stergeti conturile alea inactive care face de rusine comunitatea si nu mai dati voi oric?rui copil, jucator de cant?r straic si metin12 s? isi fac? cont pentru a lua hack-uri si plm, ar trebui ca fiecare user nou sa fie verificat, puteti risca un pic sa mariti staff-ul pentru a verifica userii. Intr-o zi am stat sa vad membrii RST si uitandu-ma pe fiecare pagina am ajuns la o concluzie ca ar putea fi mai multi membrii inactivi decat cei activi. Eu cred ca e in spre binele comunitatii sa rezolvati problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va inteleg!

Daca nu va place: De ce dracu mai stati pe RST?!

Ca sa va plangeti toata ziua ca nu va convine nu stiu ce?!

Ca sa zbierati toata ziua ca nu va place nu stiu ce admin?

Ce ati facut voi ca sa indreptati RST-ul?! Ati facut o noua comunitate?! Acum va simtiti mult mai impliniti?!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va inteleg!

Daca nu va place: De ce dracu mai stati pe RST?!

Ca sa va plangeti toata ziua ca nu va convine nu stiu ce?!

Ca sa zbierati toata ziua ca nu va place nu stiu ce admin?

Ce ati facut voi ca sa indreptati RST-ul?! Ati facut o noua comunitate?! Acum va simtiti mult mai impliniti?!

De ce te tot legi de ise? Nimeni din acest topic n-are treaba cu aceasta comnuitate, fara prea mari sanse de viitor. Ca lui Andrei i s-a oferit Administrator, nu inseamna ca o sa si bage in seama acea comunitate.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca de cand a aparut ise s-au inmultit plangerile voastre de tot ce zboara pe aici.

Acum nimanui nu-i mai place nimic, suntem prosti, suntem retardati , nu stim nimic, nu avem legatura cu securitatea. Dar care este adevarul? Toti stam aici cu un motiv, unii sa se planga toata ziua ca nu le convine ce face ala dar nici unul nu incearca sa schimbe ceva.

Romanii au fost dresati sa se planga, toti stam incotinu intr-o zona de confort si nu mai plecam de acolo. Degeaba ne batem cu pumnii in piept, aceasta este situatia si nimeni nu a facut nimic s-o schimbe.

RST si-a castigat dreptul de-a lungul anilor de a fi respectata de voi! Aici ati invatat multe, nu mintiti, nimeni nu le poate face pe toate.

RST si-a castigat dreptul de-a lungul anilor de a nu fi luata in ras de oricare, merita respect, deoarece voi i-ati acordat atentie cand erati pe drumul cunoasterii.

Inteleg ca va place ise, acolo puteti obtine VIP mult mai rapid ca aici.

Inteleg ca va place ise, acolo credeti ca sunt mult mai multe informatii fata de cele din 64,836 topicuri ale RST.

Inteleg ca va place ise, acolo considerati ca sunt oameni experti in domeniul lor, oameni care au dovedit de-a lungul anilor ca merita respect in domeniul securitatii.

Dar nu inteleg de ce va permiteti, acum cand faceti parte cu sufletul mai mult din alta comunitate, sa va bateti joc in cel mai josnic mod de comunitatea care v-a initiat in domeniul securitatii, care v-a asigurat un drum plin de cunostinte in acest vast domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar noua, asta cred ca e a doua incercare a lor, cred ca asta spune tot https://www.isecenter.com/forum/6-isecurity-official-projects.ist

de asemenea nereu?it? ( https://rstforums.com/forum/68190-isecurity-team-s-redeschis.rst )

de ce plm i-ar b?ga cineva în seam?? homepage copie dup? RST, design schimbat, design forum copie dup? HY, proiect y! plm ip copie dup? RST ( vezi totti93 ), proiect pastebin copie dup? hy, usertitle-uri copie dup? RST, topicuri copie dup? RST

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce li se tot permit sa deschida aici topicuri in legatura cu alte forumuri din astea ... eu din ce am vazut acolo scrie Blogurile voastre , nu forumurile voastre.Ce vad eu in ultimul timp e ca toata lumea devine mare peste noapte si toti isi fac forumuri , vin pe RST sa isi faca reclama si apoi se cred ZEI.Dar ei uita ca de fapt aici sunt niste nimicuri , doar niste useri oarecare care n-au niciun cuvant de spus.Nu ! Ei isi fac forumuri sunt zei , owneri , godz la ei pe forum acolo in lumea lor insa uita ca aici nu au realizat de fapt ... nimic.

Edited by Matt
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...