Jump to content
FarSe

Recomandare Procesor

Recommended Posts

Buna ziua,

Am 700 lei si as vrea s? îmi iau un procesor, dar s? coste pân? in 600 lei.

A? dori,dac? pute?i ?i vre?i, s? îmi recomanda?i un procesor, pe care pot rula cu u?urin?? 3ds/Maya/Visual Studio 2012/After Effects.

Nu conteaz? dac? e AMD sau Intel, doar sa îmi mearg? (foarte)bine programele de mai sus

Nici Socket-ul nu conteaz?,iau cu restu' de bani(mai adun eu) ?i o placa de baz?.

Dac? g?siti acel produs pe emag/pcgarage, ar fi ?i mai bine :)

Edit: Dac? ave?i si o plac? de baz? pe care merge procesoul ?i nu trece de 200 lei,l?sa?ii numele aici :)

Ps: am 4 gb rami si 1gb/128 bi?i placa video,doar procesoru scâr?ie..

Edited by FarSe
Link to comment
Share on other sites

Eu am I7 acuma, dar sincer sa fiu sunt fan AMD, asta e pe un laptop care l-am primit cadou, ca altfel as fi luat AMD. E bun rau ala la 599 lei AMD care ti l-a recomandat @xenobyte25, as merge pe el fara "second toughts". Se zice ca AMD cu NVIDIA sunt pentru jocuri, si INTEL + ATI sunt pentru editare grafica.....dar preferinta a mea....intotdeauna AMD + NVIDIA :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am I7 acuma, dar sincer sa fiu sunt fan AMD, asta e pe un laptop care l-am primit cadou, ca altfel as fi luat AMD. E bun rau ala la 599 lei AMD care ti l-a recomandat @xenobyte25, as merge pe el fara "second toughts". Se zice ca AMD cu NVIDIA sunt pentru jocuri, si INTEL + ATI sunt pentru editare grafica.....dar preferinta a mea....intotdeauna AMD + NVIDIA :D

eu iubesc procesorul asta :)il am pe un desktop, pe laptop am i7 si nu se compara :) are 10 clase peste AMD-ul iar saptamana asta o sa trec la AMD FX X8 8350 :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am I7 acuma, dar sincer sa fiu sunt fan AMD, asta e pe un laptop care l-am primit cadou, ca altfel as fi luat AMD. E bun rau ala la 599 lei AMD care ti l-a recomandat @xenobyte25, as merge pe el fara "second toughts". Se zice ca AMD cu NVIDIA sunt pentru jocuri, si INTEL + ATI sunt pentru editare grafica.....dar preferinta a mea....intotdeauna AMD + NVIDIA :D

Prietene sincer cred ca vorbesti din basme. Uitate cum lucreaza un MAC pe editare grafica si video. Are Intel si nVidia.

Se zicea odata ce spui tu acolo, dar acum vreo 10 ani. S-au schimbat lucrurile.

Ontopic: Iti recomand cu caldura Intel. Nu iti blocheaza programele si e eficient pe x64. Daca vrei sa vezi o mica comparatie uite: Intel Core i7-870 vs AMD Phenom II 965BE- The Inquirer

Si asa se intampla in peste 90% cazuri. Pierzi la capitolul financiar dar castigi pe parte de procesare.

Mult succes si sa vii sa ne zici ce ai ales! :D

Link to comment
Share on other sites

Basme sau nu, eu lucrez zilnic cu diferite procesoare, nu intr-o singura directie...nu zic nimic...nu prea am dezamagiri, am un phenom la munca de la amd, am intel acasa, teste pe "john" activat din "Makefile" sa foloseasca toate "cores", tinut o saptamana...performanta foarte asemanatoare phenom quad cu i7 ivybridge quad. PLM

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt realist si te sfatuiesc sa iti iei acel I3 care l-a recomandat robertutzu, asta in cazul in care nu mai poti pune ceva bani in plus. Il am acasa si windows 7 x64 mi l-a notat cu 7.2. Sunt foarte multumit de el si sincer, se vede diferenta dintre Ivy Bridge si Sandy Bridge.

Anyway.. mai documenteaza-te pe net deoarece vei da ceva bani si nu trebuie sa-ti para rau.

Link to comment
Share on other sites

La ora actuala Intel + Nvidia sunt top notch, fie ca e vorba de jocuri sau randare!

After Effects CS6 e destul de pretentios cu placile video! Arunca o geana aici: Adobe After Effects CC for Mac, Windows, PC - Tech specs

si aici > Adobe After Effects CS6 Video Cards with CUDA Acceleration Ray Trace Rendering Engine Unlock Enable MPE Hack Mod Tip David Knarr

Diferenta va fi la live preview (aka RAM preview)

Din cate stiu eu si celelalte aplicatii mentionate de tine se impaca bine cu placi video cu cat mai multe cuda cores.

Sfatul meu este sa mai astepti putin pana iese Haswell si sa-ti cumperi atunci un quad Ivy Bridge, teoretic or sa mai scada ceva preturile...

Si eu unul lucrez cu randari in After Effects si C4D si puterea de randare a unui procesor face toti banii! Eu unul am facut un efort si am trecut de la un Q6600 la un i7 3770K si a meritat fiecare leu! Una e sa astepti 4 ore, altceva cand e gata in 30 de minute... mai ales cand ai termene limita.

Cat despre magazinele pomenite de tine nu-ti recomand niciunul!

Mergi pe evomag sau mediadot.

In cazul in care vrei un discount de 3% da-mi un PM.

Link to comment
Share on other sites

Mul?umesc pentru sfaturi :)

Când exact apare Haswell ?

Edit: 3 June, la noi cred c? v-a ap?rea peste 1-2 s?ptamâni(mai înapoia?i ?i noi.. )

Cam cât crede?i c? vor sc?dea pre?urile? 10-20 lei sau 100 lei? S? ?tiu dac? mai a?tept sau nu...

Edited by FarSe
found release date
Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu poate sa stie cu cat or sa scada preturile...

O varianta de considerat, bineinteles daca-ti este la indemana ar mai fi si achizitionarea din afara, din ce am auzit preturile in Germania sunt considerabil mai mici decat la noi, ori vaneaza reducerile si ofertele :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...