Jump to content
begood

Puţină filosofie de sfârşit de săptămână

Recommended Posts

fiecare stiinta are o nucleu si o margine mai fluctuanta. exista si un model al interpenetrarie a disciplinelor. in concluzie daca explicatia uneste mai multe stiinte (interpenetreaza) insa nu are o demonstratie, teorie aplicativa, dar daca totusi "contribuie la binele comun" sau duce stiinta in general la un noua "epoca romantica", ma refer la o posibil epoca moderna, un iluminism actual care sa imbunatateasca viata oamenilor sau propria viata as accepta asa ceva, cel putin o perioada. deci e clar ca vorbim de o teorie pozitivista, care e bine ambalata si are argumente in viata oamenilor, care daca nu is stiintifice.

sa facem o comparatie cu politica. e un fel de SUA (ca tot asta e pasiunea mea in ultima vreme).

p.s: nu stiu daca ai observat dar multa lume sa zic agnostica, crede in pavel corut sau in bor. daca o accepti inseamna ca e posibil sa iti faca bine in viata, daca o ignori iarasi...

stiinta ta e un fel de apa sfintita. :))) dar la unii da bine. e mai mult un concept decat o stiinta care poate la nivelul maselor prinde. hai sa luam 10 foite si sa dezbatem!

in principiu totul tine de conceptualizare si de ce teoretizezi. 95 % dintre lucrarile stiintifice nu aduc nimic nou.

edit:tu cum ai teoretiza teoria haosului in termeni sociologici? daca tot vrei dezbatere. daca teoria ta, e un neo-x, iar daca contrazice postulate deja vechi e greu sa fie acceptata de cineva.

Edited by j1ll2013
Link to comment
Share on other sites

@begood

aia e pararea mea :) o explicatie stiintica, teorie, orice situatie trebuie sa depaseasca niste bariere deja cunoscute. nu poate sa le contrazica, ca omului nu ii place f. mult noul in general, iar daca totusi contrazice ceva ce omul deja a asimilat, si-a format parerea la nivel mental din generatie in generatie, trebuie sa foloseasca concepte deja cunoscute acestuia ca intr-un final sa ajunga la un rezultat diferit. deci depinde nu de om ci de teorie, iar asa gandeste un om de pe strada, cum banuiesc eu.

omul deja are deja propriul sau Eu. deci cu atat omul e mai citit, explicatia, teorie trebuie sa fie mai buna si sa aiba de castigat. filozofia e parabullshit daca nu stiai.

p.s:ai o pagina misto in sig.

Edited by j1ll2013
Link to comment
Share on other sites

Mintea functioneaza in plan "orizontal" cu concepte duale de genul bine-rau,cald-rece,etc.

Ce e dincolo de acestea, mintea nu le poate intelege deci nici accepta.Cel mult tolera.

In general cei creativi trec de bariera asta si cauta mai departe, acceptand solutii care la inceput par ilogice,dar imp e produsul final...

Rasp meu e doar o mica pista din subiectul vast deschis de tine.Intrebarea e f buna dar necesita o discutie ampla,nu duminicala.Cum nu sintem toti prea cititi in zona asta,e mai bine sa o lasam.

Edited by aaa1
Link to comment
Share on other sites

Daca ceva se intampla, are un motiv pentru care s-a intamplat, deci, o explicatie.

LE: Daca nu s-au gasit raspunsuri pentru unele chestii nu inseamna ca raspunsurile nu exista. Si pentru astia care or sa spuna "Da si daca niciodata nu gasim?", muie, era un timp in care oamenii credeau ca fulgerele sunt zei care se besesc in zeitatea lor absoluta, acuma sper eu ca nimeni nu mai crede asta.

LLE: @aaa1, aia e doar o teorie, din multe altele (are implicatii si prin filosofie, si in psihologie, si prin alte zone), pacat ca nu-mi vine acuma numele, dar stiu sigur ca e deja stabilita ca teorie in cercurile in care are relevanta. Si dupa logica ta, daca un calculator nu poate reprezenta decat 0 si 1, asta inseamna ca nu se pot reprezenta numere mai mari sau egale cu 2 (nu ma refer la biti, ma refer la numere in sine), ori asta se poate. Cum? Folosesti o secventa de valori binare ca sa reprezinti valoarea care te intereseaza.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

In conditiile in care tot ce am crezut pana acum se dezvaluie a fi un mare fals. Tot ce era mai sfant se va destrama, tot ce era atestat stintific nu mai conteaza.

Da, "brain damage as fuck", voi constientiza mai greu ce urmeaza, dar intr-un final voi accepta in totalitate noile teori. Am trecut de curand printr-o astfel de situatie, dar cum sunt un pesimist convins, in maxim o saptamana imi revin si dupa voi fi alt om, mai agresiv, mai arogant.

Edited by lutulik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...