Jump to content
CrisTany

What and Why (Programming Language)

Recommended Posts

Salut, am si eu o problema si am nevoie de ajutorul vostru, treaba e urmatoarea: sunt la un profil de MATE-FIZICA cu engleza intensiv, nefiind un profil de mate info la mine in liceu a trebuit sa aleg o alternativa. Sunt pasionat de informatica, fiind programator WEB(nu unul foarte avansat) si web designer. Eu nu mai fac info deloc din a 10 si vreau sa dau la facultatea de info, asta fiind o problema destul de mare. Am doar cunostinte mici de Pascal, invatand in a 10.

Vreau sa ma ajutati sa aleg un limbaj de programare care sa ma ajute la facultate (am inteles ca dau admitere, fiind nevoit sa rezolv problemele intr-un limbaj invatat in liceu(nu neaparat), Pascal, C/C++ etc.) si vreau in acelasi timp sa il pot folsi in crearea de aplicatii simple si complexe.

Aveam in gand Java sau C/C++, sunt destul de renumite, acuma eu nu ma prea pricep deci astept si parerile voastre.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

La facultate incepi de la inceput toate materiile, dar nu asta conteaza.Te sfatuiesc sa inveti C++ pentru a-ti forma o idee despre programare si pentru a intelege sintaxele.Vei fi nevoit sa inveti algoritmii din liceu pentru admitere ca nu are cum sa-ti ceara la admitere sa le faci un program prea complicat care sa apeleze biblioteca windows..

Edited by m1dst1k
Link to comment
Share on other sites

La liceu se face o combinatie de C cu C++, dar e mai putin important limbaul la nivelul asta. Ce-ti va fi de folos pe viitor este partea de structuri de date si algoritmi, care se face prost la facultati din pacate, si pe asta se bazeaza si examenul la bac si la admitere mai mult, sintaxa conteaza mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Nu te axa foarte mult sa inveti un limbaj de programare. E doar o unealta. Axeaza-te pe algoritmi si structuri de date cat mai mult posibil, cat mai multe probleme pe project Euler. Dupa ce iti dezvolti o logica foarte buna orice limbaj de programare devine doar o chestiune de timp. Daca vrei neaparat ceva, uita-te peste Java ca sa intelegi foarte bine cum e un limbaj object orientated, apoi incearca sa citesti despre arhitectura unui software si niste design patterns. Dupa aceea ti-as recomanda sa te uiti peste SQL si un tip de baza de date relationala (desi mai nou cele NoSql sunt in trend). Daca intelegi cat de cat cum functioneaza toate aste o sa vezi apoi ca poti invata alt limbaj extrem de rapid.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...