Jump to content
xTremeSurfer

Baaaac !

Recommended Posts

Thordir, 2x^3x derivat = e^ln(2x^3x) = e^(3x*ln2x) derivat, iar asta se deriveaza cu e^u(x) derivat, e mai simplu de aici.

Apropo, acum fiind diferit bacul la profilul real fata de cel de la profilul uman. Ceea ce ai zis tu pica la profilul real sau uman? Si daca nu cer prea mult, s-ar putea sa pice caracterizare de personaj?

Link to comment
Share on other sites

@Khronos

aia era smecheria la 2x^3x; nu e ceva fenomenal, dar e bine de stiut

Eu stiu de profilul real, scuze.

Legat de caracterizare/relatie/tema comentariile nu sunt diferite masiv, adica oricum cand caracterizezi/prezinti relatia dintre personaje faci referire la momente specifice in opera, doar ca te concentrezi pe personaje, asa ca, in functie de situatie mai taie fie din descrieri de personaje, fie din naratiune. Se puncteaza orice e in preajma subiectului, nu maxim daca dai la vasle pe uscat, dar totusi nu iei 0.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Invata Moara cu noroc, lapusneanul nu are cum sa pice..

Nu o sa-ti zica sa scrii despre personajele dintr-o nuvela psihologica, ci doar dintr-o nuvela pentru ca nu ai alta pe care sa o alegi. Asa poti vorbi si de Ghita (nuvela psihologica), si de Lapusneanul (nuvela istorica), si de protagonistul din "La tiganci", "Nopti la Serampore" sau "La hanul lui Manjoala" (nuvela fantastica).

Link to comment
Share on other sites

Macar cam care este programa stiti? :)) Ca vreau sa stiu macar din toate cate ceva, nu sa ma trezesc ca ne dau astia ceva de care n-am auzit mai ales ca in ultimele saptamani nu prea am mai fost la scoala (am fost ocupat cu dosarele)

Cam asta am gasit eu:

Opere de înv??at pentru bacalaureat

Posted in Informatii by admin On January 7, 2010. 40 Comments

I. PROZ?

1. Basmul cult – Povestea lui Harap-Alb, de Ion Creanga

2.1. Nuvela istorica – Alexandru L?pu?neanu, de Costache Negruzzi

2.2. Nuvela psihologica – Moara cu noroc, de Ioan Slavici

2.3. Nuvela fantastica – La ?ig?nci, de Mircea Eliade

3.1. Romanul tradi?ional – Mara, de Ioan Slavici

3.2. Romanul de tip obiectiv – Ion, de Liviu Rebreanu

3.3. Romanul de tip subiectiv (modern) – Patul lui Procust sau Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de r?zboi, de Camil Petrescu

3.4. Romanul realist – Enigma Otiliei, de George C?linescu

3.5. Romanul de dup? al doilea r?zboi mondial – Morome?ii sau Cel mai iubit dintre p?mânteni, de Marin Preda

II. POEZIE

1. Pa?optismul - Miezul iernii, Malul Siretului etc. de Vasile Alecsandri, Sburatorul – I. H. R?dulescu

2. Romantism – Luceaf?rul, Floare albastra, de Mihai Eminescu

3. Simbolismul – Plumb, de George Bacovia

4. Tradi?ionalismul – In gradina Ghetsemani, Sonete de Vasile Voiculescu

5. Modernismul – Eu nu strivesc …, de Lucian Blaga | Testament, de Tudor Arghezi | Riga Crypto si lapona Enigel, Din ceas,dedus de Ion Barbu

6. Neomodernismul – Leoaica tân?ra, iubirea, de Nichita St?nescu

III. DRAMATURGIA

1. Comedia – O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale

2. Drama - Jocul ielelor, de Camil Petrescu sau Moartea unui artist, de Horia Lovinescu

IV. EPOCI SI IDEOLOGII LITERARE

1. Dacia literara – Introduc?ie, de Mihail Kogalniceanu

2. Junimea – Titu Maiorescu ca autor canonic (obligatoriu !). Dintre texte, O cercetare critica asupra poeziei romane de la 1867, In contra direc?iei de azi în cultura romana, Comediile d-lui Caragiale sau Eminescu ?i poeziile lui ar fi cele mai potrivite.

3. Modernism – Singurul autor canonic este Eugen Lovinescu, iar Istoria literaturii contemporane este cartea sa de referinta

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa-ti zica sa scrii despre personajele dintr-o nuvela psihologica, ci doar dintr-o nuvela pentru ca nu ai alta pe care sa o alegi. Asa poti vorbi si de Ghita (nuvela psihologica), si de Lapusneanul (nuvela istorica), si de protagonistul din "La tiganci", "Nopti la Serampore" sau "La hanul lui Manjoala" (nuvela fantastica).

Corect, dar daca-ti pica nuvela de ioan slavici?Asa daca inveti moara cu noroc, poti sa scrii la orice, daca inveti doar lapusneanu poti sa fii surprins...

Link to comment
Share on other sites

Macar cam care este programa stiti? :)) Ca vreau sa stiu macar din toate cate ceva, nu sa ma trezesc ca ne dau astia ceva de care n-am auzit mai ales ca in ultimele saptamani nu prea am mai fost la scoala (am fost ocupat cu dosarele)

Cam asta am gasit eu:

Opere de înv??at pentru bacalaureat

Posted in Informatii by admin On January 7, 2010. 40 Comments

I. PROZ?

1. Basmul cult – Povestea lui Harap-Alb, de Ion Creanga

2.1. Nuvela istorica – Alexandru L?pu?neanu, de Costache Negruzzi

2.2. Nuvela psihologica – Moara cu noroc, de Ioan Slavici

2.3. Nuvela fantastica – La ?ig?nci, de Mircea Eliade

3.1. Romanul tradi?ional – Mara, de Ioan Slavici

3.2. Romanul de tip obiectiv – Ion, de Liviu Rebreanu

3.3. Romanul de tip subiectiv (modern) – Patul lui Procust sau Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de r?zboi, de Camil Petrescu

3.4. Romanul realist – Enigma Otiliei, de George C?linescu

3.5. Romanul de dup? al doilea r?zboi mondial – Morome?ii sau Cel mai iubit dintre p?mânteni, de Marin Preda

II. POEZIE

1. Pa?optismul - Miezul iernii, Malul Siretului etc. de Vasile Alecsandri, Sburatorul – I. H. R?dulescu

2. Romantism – Luceaf?rul, Floare albastra, de Mihai Eminescu

3. Simbolismul – Plumb, de George Bacovia

4. Tradi?ionalismul – In gradina Ghetsemani, Sonete de Vasile Voiculescu

5. Modernismul – Eu nu strivesc …, de Lucian Blaga | Testament, de Tudor Arghezi | Riga Crypto si lapona Enigel, Din ceas,dedus de Ion Barbu

6. Neomodernismul – Leoaica tân?ra, iubirea, de Nichita St?nescu

III. DRAMATURGIA

1. Comedia – O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale

2. Drama - Jocul ielelor, de Camil Petrescu sau Moartea unui artist, de Horia Lovinescu

IV. EPOCI SI IDEOLOGII LITERARE

1. Dacia literara – Introduc?ie, de Mihail Kogalniceanu

2. Junimea – Titu Maiorescu ca autor canonic (obligatoriu !). Dintre texte, O cercetare critica asupra poeziei romane de la 1867, In contra direc?iei de azi în cultura romana, Comediile d-lui Caragiale sau Eminescu ?i poeziile lui ar fi cele mai potrivite.

3. Modernism – Singurul autor canonic este Eugen Lovinescu, iar Istoria literaturii contemporane este cartea sa de referinta

Uit?-te la data post?rii. Sunt pe telefon c? ?i le scriam eu. Sunt 18 toate.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut data postarii, dar care sunt mai exact cele 18?

Ce am avut eu de invatat:Harap Alb, Alexandru Lapusneanu, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Baltagul, Morometii, Luceafarul, Scrisoarea I, De demult, Aci sosi pe vremuri, Plumb, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Flori de mucigai, Ryga Crypto si lapona enigel, Leoaica tanara, iubirea, O scrisoarea pierduta, Iona

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce am avut eu de invatat:Harap Alb, Alexandru Lapusneanu, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Baltagul, Morometii, Luceafarul, Scrisoarea I, De demult, Aci sosi pe vremuri, Plumb, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Flori de mucigai, Ryga Crypto si lapona enigel, Leoaica tanara, iubirea, O scrisoarea pierduta, Iona

Multumesc frumos. Unele eu nu le-am avut, ma documentez acum mai bine, e posibil sa fi avut cealalta opera a autorului. Din pacate profesoara mea nu ne-a facut lista cu ele si cum eu am lipsit pe la urma n-am fost chiar la curent cu toate operele.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos. Unele eu nu le-am avut, ma documentez acum mai bine, e posibil sa fi avut cealalta opera a autorului. Din pacate profesoara mea nu ne-a facut lista cu ele si cum eu am lipsit pe la urma n-am fost chiar la curent cu toate operele.

Cu mare placere, vezi ca unele poti sa le elimini, de exemplu:nu are rost sa inveti lapusneanul daca stii moara cu noroc, din eminescu invata doar 1, desi putin probabil sa se dea..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...