Jump to content
Nytro

Facultati de informatica

Recommended Posts

Am terminat si eu la Info la Spiru, am dat acolo sa nu ma stresez, cand am dat eu inca se mai examina pe BlackBoard, acum se da scris am facut cam aceleasi materii care au fost descrise si de Nytro , cu cateva in minus si cu altele in plus dar cam 70% la fel dar din cate am inteles materile nu le stabileste facultatea.

Profesorii sunt extrem de seriosi unii sunt pregatiti alti nu prea, dar vin la toate cursurile/seminarile/laboratoarele si incearca sa te ajute daca ai orice problema, secretarele sunt cam asa si asa.

Asa pot sa zic ca in anul in care am intrat au fost foarte multi studenti 200 sau chiar mai mult dar pe la dar cand am dat licenta din promotia respectiva de abia au fost 4-5, asta pentru ca foarte multi s-au lasat.

Si am avut noroc ca a fost licenta full INFO ca daca era 50%-50% cu mate ( cum a fost cu un an inainte sa dau eu ) era mai aiurea.

Se ?ine cont la prezenta doar ca sa fie profu mai bun cu tine la examen, eu personal primul an m am dus mai la toate, pe urma am mai rarit-o si mergeam doar pe la info si la lab in sepecial.

Link to comment
Share on other sites

Aa si legat de admitere si de rata de promovabilitate la AC:

-E una din facultatile cu cei mai putini studenti/loc la admitere(ceva de genul 1.5/loc). Spre deosebire de facultatile usoare din Politehnica unde sunt ceva de genul 11/loc.

-E facultatea cu cea mai mare rata de promovabilitate: 75%

75% e o rata foarte mare de promovabilitate si parea cumva paradoxala aceasta rata avand in vedere gradul de dificultate. Mai ales ca la facultatile mai usoare(ex transporturi), era de doar 40%

Motivul invocat de profesori a fost acela ca studentii chiar daca faceau timp de 7 ani facultatea, tot aveau ambitia necesara de a o termina.

[LE]

Cred ca am uitat sa precizez.

Daca aveti restante, va costa 50 RON/punct credit.

Cum mai toate materiile importante au 5 credite(si doar pe astea le veti pica), va costa 2.5 mil fiecare materie pe care o refaceti.

Daca va hotarati sa mergeti aici trebuie sa va ganditi si la bani pentru ca restante sigur o sa aveti oricat de tocilari sunteti.

Primele 2 prezentari (normal + toamna) sunt gratuite. Daca ramaneti cu restante pentru anul urmator veti scoate din buzunar 2.5 mil/fiecare.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Este sau a terminat cineva la FSEGA (Cluj)? Ma intereseaza in special sa aflu despre: Informatica economica, Contabilitate si informatica de gestiune... Doresc si niste pareri legate despre profesori, materii, nivel de dificultate, oportunitati.

@wildchild

Link to comment
Share on other sites

La FSEGA cele mai dificile sec?ii sunt cea de statistic? ?i cea de informatic? economic?, celelalte sunt balet ?i labe triste care-?i asigur? doar un job la McDonalds.

E na?pa c? se fac doar 3 ani din care 1,5 curriculum comun, în care studiezi de toate, de la conta pân? la finan?e.

Dup? aceea ?i s-a terminat binele, pentru c?-s comprimate materiile de info care înainte se f?ceau în 4 ani în unul jum?tate.

Te iau de la 0, dar trebuie s? tragi tare ca s? rezi?ti ?i s? nu r?mâi în urm?. Examenele nu-s chiar a?a complicate, 5-ul se ia cu efort minim dac? î?i faci proiectele ?i mai înve?i ceva pe lâng?.

Ideea e c? r?mâi cu destule cât s? te descurci dup? la un interviu. Dac? vrei s? faci master, atunci te ajut? doar dac? faci programare în rest nu prea are leg?tur?.

Link to comment
Share on other sites

Da, faci practic? ?i prime?ti ?i ceva bani pe POSDRU. Diploma conteaz? doar la interviu, vor s? vad? c? o ai pentru c? to?i o au ?i dac? î?i lipse?te atunci ceva e duba? la tine.

În rest, odat? ce ai ajuns în sistem nu mai ai treab?.

Eu n-am stat dup? programa de facultate ca s? înv?? informatic?, am fost autodidact pentru c? mi-a pl?cut enorm. Dac? î?i dai interesul n-ai cum s? nu te descurci.

Legat de CIG, e plin de contabili pe aici. ??tia iau de început undeva între 1200 RON în timp ce informaticienii aproape dublu.

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa faci un Master pe informatica ? Am auzit de la multi cum ca e o pierdere de timp master-ul pe informatica deoarece nu te ajuta la nimic .

Masterul e bun dac? ?inte?ti o slujb? la nivel de management, nu prea tehnic?. Vorbesc de master pe IT business.

În rest, se cam fac limbaje de programare ?i chestii cu MPI, paralelism, chestii pe thread-uri.

Personal a? zice c?-i o pierdere de vreme, cât stai s? faci proiecte la materii care nu o s?-?i foloseasc? po?i consolida cuno?tin?ele de programare pe cont propriu.

Dac? vrei pentru business, da. ?i ?la OBLIGATORIU în str?in?tate, ce se face aici în ?ar? e o lab? trist?.

Eu nu m-am b?gat la master ?i mai bine de jum?tate de colegii care au început s-au l?sat c? s-au s?turat. Mult? teorie ?i prostii care nu-?i folosesc. Poate la pensie.

Link to comment
Share on other sites

Masterul e bun dac? ?inte?ti o slujb? la nivel de management, nu prea tehnic?. Vorbesc de master pe IT business.

În rest, se cam fac limbaje de programare ?i chestii cu MPI, paralelism, chestii pe thread-uri.

Personal a? zice c?-i o pierdere de vreme, cât stai s? faci proiecte la materii care nu o s?-?i foloseasc? po?i consolida cuno?tin?ele de programare pe cont propriu.

Dac? vrei pentru business, da. ?i ?la OBLIGATORIU în str?in?tate, ce se face aici în ?ar? e o lab? trist?.

Eu nu m-am b?gat la master ?i mai bine de jum?tate de colegii care au început s-au l?sat c? s-au s?turat. Mult? teorie ?i prostii care nu-?i folosesc. Poate la pensie.

Asa am auzit si eu, dar nu eram sigur daca chiar asa e.

Cred ca o sa iau o pauza 1-2 ani si poate o sa ma bag la un master in afara dupa.

Link to comment
Share on other sites

Hei! In 2 saptamani am BAC-ul si daca totul va fi bine as vrea sa merg la Facultatea de Informatica din Iasi. Admiterea o voi da la mate, iar alegerea mea este strict legata de intrebarea: daca nu stiu informatica foarte bine (spre deloc) am vreo sansa sa razbat? :)). Oricum, eu am zis ca voi face pregatire la info daca iau admiterea si e totul ok :D. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut! As vrea sa intru la Universitatea Bucuresti - Informatica, dar am o nedumerire in legatura cu admiterea si anume se da informarica si analiza+algebra+geometrie sau se da la informatica si ai de ales intre algebra, analiza, geometrie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...