Jump to content
HackerOnGames4Ever

Recomand�ri pentru încep�tor, viitor programator

Recommended Posts

Salut! La anu' m? voi duce la mate-info ?i am auzit c? se face programare în C++ ?i tot citeam pe aici ?i am v?zut afirma?ii de genul : "e foarte usor, daca iti place e un fleac" etc... I mean, really? Când v?d un cod în C++ în?eleg doar ce e în englez?... c? restu', simbolurile alea ?i ce mai e p-acolo sunt chinez?...

?in neap?rat s? înv?? limbaje de programare ?i informatic? fiindc? am ajuns la concluzia c? e ceva destul de viitor. Mai nou toate companiile caut? un informatician sau - ?tiu eu - web designer pentru business-ul lor. A?adar m? conformez ?i îmi fac drum spre viitor, prin ceva ce poate aduce bani. Cunosc oameni care ia bani grei pentru coduri ?i soft-uri scrise în diferite limbaje de programare, deci nu e imposibil.

Ce îmi recomanda?i? În vacan?a asta de var? ar trebuii s? m? apuc singur de C++ sau s? las totul pe ceea ce va fi predat la ?coal?? Ce p?rere ave?i?

Îmi cer scuze de gre?elile de ortografie ?i de exprimarea de copil ,ce sunt :))

Edited by HackerOnGames4Ever
Link to comment
Share on other sites

Sincer, din perspectiva unui student in anul 3, viitor inginer in IT, iti spun ca ce inveti la facultate e fie mult prea antic, fie ai de a face cu profesori mai dezinteresati decat tine. Imi amintesc ca am intrat la facultate plin de entuziasm ca o sa invat ceva, acum regret ca am urmat drumul asta si consider ca nu eu sunt cel care nu si-a dat interesul, ci de vina este sistemul de invatamant care te face sa ti-l pierzi pe parcurs. Am ajuns la concluzia ca facultatea o faci fie de ochii parintilor/rudelor/prietenilor, fie pentru o foaie de hartie si nu este doar cazul meu... din pacate.

Din afara, totul este roz, dinauntru doar banci vechi si profesori foarte batrani, adesea senili cu probleme de personalitate (Bitza - Sper ca n-o sa fiu eu). Am intalnit in toti acesti ani doar 2 profesori interesati sa ne invete ceva, pacat ca n-au fost pe domeniu.

Sfatul meu: invata singur, invata ceva modern si ceva care sa-ti placa. Daca nu intelegi C++, sunt foarte multe alternative in lumea asta. Daca nu gasesti placere in cod, poate-ti place grafica, poate-ti place sa scrii articole... gasesti ce sa faci pe internet. Daca totusi nu gasesti ceva in anul ce urmeaza, orienteaza-te catre altceva.

Bafta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! E normal sa nu intelegi prima data cand vezi un cod intr-un limbaj pe care nu il cunosti.

Limbajele de programare sunt ca si limbile, fiecare are sintaxa si stilul propriu .

Trebuie sa incepi cu inceputul.

De exemplu:

Faci un program care sa deschida o consola si sa afiseze ceva pe ecran.

Dupa faci un program care aduna doua numere. Devolti programul asta ca sa poti introduce tu ce numere vrei si sa iti afiseze suma. Dupa asta dezvolti mai departe si il faci sa faca si scaderi, impartiri, inmultiri. O sa ai un mini calculator facut de tine si o sa iti dai seama cam cu ce se mananca programarea.

Daca vrei sa ai un viitor in programare, invata cat mai bine engleza. Cele mai multe materiale le gasesti in engleza. Pe asta te poti concentra si la scoala dar si daca te uiti la filme fara subtitrare sau citesti diverse articole in engleza.

Ca sa poti incepe, iti las cateva carti. Tot ce trebuie sa faci este sa te apuci sa citesti si sa incerci chiar tu sa faci ce scrie acolo.

Cand nu intelgi ceva, mai citesti odata sau cauti pe net.

Liviu Negrescu - Limbajele C si C++ pentru incepatori vol 1 + 2.rar

TOTUL DESPRE C SI C++ (MANUALUL FUNDAMENTAL IN C SI C++).pdf

Trebuie sa iti dezvolti o gandire algoritmica, programele sunt defapt seturi de instructiuni pentru un calculator. Trebuie sa ii zici ce sa faca si cand sa faca.

Dupa ce stapanesti cat de cat limbajul, poti sa te apuci de chestii mai complexe si sa inveti OOP dar pana acolo invata limbajul si exerseaza cu programe care iti dezvolta gandirea.

Spor!

PS: Profii care predau de obicei informatica in liceu sunt slab pregatiti fie din punct de vedere pedagogic, fie tehnic. Sa te gandesti tot timpul ca tu esti responsabil pentru ce inveti, nu te baza pe un profesor sa vina sa zica ceva si sa iti explice asa de bine incat sa inveti usor pentru ca nu o sa se intample asta nici in liceu, nici in facultate.

Poate ai norocul sa prinzi un profesor bun, dar marea majoritate sunt praf.

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Salut! La anu' m? voi duce la mate-info ?i am auzit c? se face programare în C++ ?i tot citeam pe aici ?i am v?zut afirma?ii de genul : "e foarte usor, daca iti place e un fleac" etc... I mean, really? Când v?d un cod în C++ în?eleg doar ce e în englez?... c? restu', simbolurile alea ?i ce mai e p-acolo sunt chinez?...

?in neap?rat s? înv?? limbaje de programare ?i informatic? fiindc? am ajuns la concluzia c? e ceva destul de viitor. Mai nou toate companiile caut? un informatician sau - ?tiu eu - web designer pentru business-ul lor. A?adar m? conformez ?i îmi fac drum spre viitor, prin ceva ce poate aduce bani. Cunosc oameni care ia bani grei pentru coduri ?i soft-uri scrise în diferite limbaje de programare, deci nu e imposibil.

Ce îmi recomanda?i? În vacan?a asta de var? ar trebuii s? m? apuc singur de C++ sau s? las totul pe ceea ce va fi predat la ?coal?? Ce p?rere ave?i?

Îmi cer scuze de gre?elile de ortografie ?i de exprimarea de copil ,ce sunt :))

Nu ca liceul pe care il faci iti ajuta cu ceva mai departe dar tu vrei sa intrii la o facultate de Mate-Info nefacand "programare" la liceu? Deci nu esti profil Mate-Info, mai mult ca sigur si matematica a lipsit din programa ta pe cei 4 ani. Cum vrei sa supravietuiesti la Mate-Info? Eu sunt anul I la Calculatoare si inca ma lupt cu note de 8 la materii precum Matematici Speciale cu toate ca am fost de 2 ori la judeteana in liceu. Ca sa fii la un nivel mediu cu ceilalti la Informatica nu-ti trebuie decat 3 luni de vara dar ce faci cu Matematica? Eu zic sa te mai gandesti. Si apropo, programarea nu se invata invatand un anumit program ci invatand sa gandesti logaritmic, sa gandesti codurile. Niciodata nu va arata la fel acelasi program scris de 2 programatori.

Link to comment
Share on other sites

@Cril

Tocmai de asta îmi e fric?... s? nu regret drumul pe care îl voi alege acum... M? simt atras de limbajele de programare ?i vreau s? înv??, dar dup? cum descrii tu sistemul ?sta al nostru, aparent defect, mi-e team? s? nu r?mân doar cu dorin?a de înv??are.

@Syntax

S? ?tii c? nu m-am gândit chiar la facultate de Mate-Info , mai de grab? la ceva inginerie (fiindc? matematica din liceu cred c? îmi va fi folositoare, de exemplu, dac? vreau s? fiu inginer arhitect), a?a c? programarea ar putea sau nu devenii doar un hobby înv??at la liceu, dac? privim pe ansamblu cum v?d eu cariera mea peste 10-15 ani-inginer -whatever- and so on... ?i ca s? î?i r?spund la întrebarea: "Ca sa fii la un nivel mediu cu ceilalti la Informatica nu-ti trebuie decat 3 luni de vara dar ce faci cu Matematica?" Eu sunt de p?rere c? dac? o înv?? în a?a fel încât s? nu am goluri, nu ar trebuii s? fie o problem? orice fel de matematic? ar fi ea. Matematica trebuie s?-?i plac? ?i s-o înve?i la timpul ei.

@M2G

Mul?umesc de sfaturi ?i de singurul reply mai încurajator... Cu engleza nu am probleme, port o conversa?ie face to face cu pu?ine dificult??i la cei doar 14 ani ai mei... Sunt con?tient c? f?r? englez? nu se poate. Cât despre profesori: la liceul unde vreau s? intru e un profesor care am auzit c? le are cu informatica ?i c? ?tie s? predea, a?a c? am încredere.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

In ce clase ai fost tu la OJM, mai, ala care recomanda gandirea logaritmica?

ON : Concentreaza-te pe principii, nu pe implementare. Invata algoritmica inainte sa te concentrezi pe un limbaj de programare. Incepe cu C++, oricum ai sa-l faci si la scoala si crede-ma, ai un mini-orgasm de fiecare data cand i-o dai peste bot profului si ii demonstrezi cat de prost pregatit e. Cel mai si cel mai important, ia si pune mana pe o carte (downloadata sau cumparata), nu invata din tutoriale crescute la marginea gardului (nu ca n-ar exista tutoriale bune, dar exista un motiv bun pentru care o carte are si editor, si draci si laci, ca sa se asigure ca materialul e de calitate, pe cand gigel de vizavi isi da si el cu parerea in 2 tutoriale si ii mai invata si pe altii prost)

O sa fie cativa care sa-mi dea dreptate si cativa care n-o sa fie de acord cu mine, dar iti spun din experienta proprie sa nu pierzi ocazia de a invata matematica acuma in liceu, mie mi-ar fi prins bine sa stiu asta intr-a 9a. Nu e utila in orice ramura a informaticii, de aia subliniez, in experienta mea (ma intereseaza mai mult partile teoretice ale informaticii, mai putin sa fac programe propriu-zis) matematica e foarte, foarte folositoare.

@Syntax: Da, sa stii ca mi se pare ca ai si pula mica fiindca iti place The Hangover. Daca ma gandesc mai bine, cred ca am sa-mi cresc mustata sub nas, inventez un salut si infiintez un partid bazat pe suprematia celor carora nu le plac The Hangover si imediat dupa ce invadez Polonia venim sa te taiem, fii pregatit. M-am legat de tine fiindca gandirea algoritmica nu e a acelasi lucru cu gandirea logaritmica, matematicianul satului.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

10-11. Ma refeream la matematica nicidecum la Informatica.

De ce? Ti se pare ca daca ma uit la Hangover nu prea e nimic de capul meu?

Doamne fereste cat esti de frustrat. Ma simt jignit ca apar in acelasi thread cu tine. Poti sa scrii cat vrei tu, e ultimu meu raspuns pe care ti-l dau. Te rog frumos sa nu-mi dai PM si sa-mi explici ca defapt tu esti destept.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Practica, adevarata programare se invata prin practica, multa practica. Citeste bazele ziua si noaptea le aplici, a doua zi le aplici din nou, a treia zi din nou, Ciudat iti va fi ca niciodata nu vei aplica acelasi lucuri, ce vrei sa faci cauti pe google, ce nu reusesti cauti pe google, ce erori primesti cauti pe google si o sa dureze ceva timp pana o sa treci la urmatoarea pagina din carte! Si daca o sa treci sigur o sa stii deja la perfectie ce prezinta acolo!

Link to comment
Share on other sites

Pentru a invata algoritmica, o sa ai nevoie de ceva matematica, cel putin matematica de liceu. Patrunjel si eusimplu ti-au spus bine. Eventual un exercitiu bun poate fi la inceput pur si simplu sa scrii tu de mana cateva exemple pana te obisnuiesti cu sintaxa. Si eu aveam exact aceeasi problema la inceput, sintaxa limbajului pentru ca pur si simplu nu reuseam sa tin minte cuvintele cheie ale limbajului, dar cu timpul m-am obisnuit cu ele. Iar acum desi nu am invatat decat C++ pot sa scriu programe si in alte limbaje cu putin ajutor de la google- sa caut diferite clase din vb/c# sau membri unor clase. Cartile recomandate de M2G sunt de asemenea foarte bune. Si desi patrunjel ti-a spus ca e mai bine sa inveti dupa carti, eu sunt de parere ca primele 1-2 saptamani pana intelegi in ce consta sintaxa si cum functioneaza un limbaj de programare, poti urmarii si cateva tutoriale. Insa dupa ce incepi sa intelegi, intr-adevar o carte este mult mai utila. Eu am inceput cu adevarat sa inteleg c++ dupa ce am urmarit niste tutoriale dupa un forum care din pacate acum nu mai exista. aici gasesti cele 4 tutoriale care pe mine m-au pus pe drumul invatarii c++.

Link to comment
Share on other sites

E de apreciat ca cineva de varsta ta se gandeste la asta. Cand multi s-ar juca cu mingea, tu te gandesti la viitor.

Te sfatuiesc sa inveti cat de mult poti tu, singur, sau cu ajutor. Eu am invatat multa informatica singur, avand o profa prea preocupata cu orice altceva decat cu programarea, a trebuit sa invat singur. Ceea ce inveti singur nu o sa uiti niciodata. Te axezi pe matematica, fa multe exercitii, o sa-ti dezvolte gandirea foarte mult.

Cauta carti de informatica de clasa a 9a si a 10a citeste-le, copiaza exemplele de C++ intr-un compilator, vezi ce face fiecare. Modifica valorile, adauga altele s.a.m.d Uite aici iti las MinGW, un compilator destul de bun.

Daca ai nevoie de ajutor cu orice in legatura cu matematica sau informatica PM, sunt dispus sa te ajut cam 1-2 ore pe zi.

Bafta!

Edited by lutulik
Link to comment
Share on other sites

@nedo: Mul?umesc de sfaturi. O s? urm?resc tutorialele date de tine ?i c?r?ile lui M2G pentru a înv??a ceea ce-mi propun.

@lutulik: Mul?umesc de aprecieri ?i dup? discu?iile astea p-aici mi-am dat seama c? de cele mai multe ori numai singur se poate înv??a C++, informa?iile date de profesori fiind insuficiente. S? ?tii c? am ?inut minte oferta ta de ajutor în d-ale matematicii. Am pus bookmark ;) .

@Gecko: Ok, deci s? în?eleg c? ar fi mai bine s? m? orientez spre alt profil... Matematica oricum este ?i va fi o materie preferat?, al?turi de lb. Englez?. Nu-mi doresc s? am regrete în urma deciziei vitale pe care sunt pe cale s? o iau în momentele de fa??.Sunt sigur c? voi înv??a acas? limbaje de programare cum ar fi C++, HTML sau CSS, JS, PHP,etc ?i , bineîn?eles PhotoShop, pentru web design, alt? mic? pasiune de-a mea.

Ce profil îmi recomanda?i? Filologie - am auzit c? e de tocit o sum?? ?tiin?e? Wtf... Sunt a?a de indeciiiissss...

Parc? nu m? mai bate gându' a?a s-o apuc pe drumu' matematicii...

Link to comment
Share on other sites

Ce profil îmi recomanda?i? Filologie - am auzit c? e de tocit o sum?? ?tiin?e? Wtf... Sunt a?a de indeciiiissss...

Parc? nu m? mai bate gându' a?a s-o apuc pe drumu' matematicii...

Iti zic ce se intampla la mine in liceu si nu e un liceu low-level din contra e unul high-level.

Clasa A: Matematica-Informatica-Engleza (intensiv) :

4 ore de matematica (o sa bagi matematica la greu, depinde de profesor)

2 ore de informatica + 2 de TIC (depinde de profesor ce faceti cu ele), in clasa a XII-a se va ajunge la 4 ore de informatica, fara TIC

4 ore de engleza (depinde de profesor cat de mult baga in voi, la 4 ore ar avea unde)

In ultimii ani Clasa A a fost "elita" scolii, nu zic asta deoarece am facut parte din o asemenea clasa, profesorii cei mai buni au confirmat.

Clasa B: Matematica-Informatica (intensiv)

4 ore de matematica (o sa bagi matematica la greu, depinde de profesor, de obicei acelasi ca la Clasa A)

4 ore de informatica + 2 de TIC (clasa va fi impartita in doua grupe, cu doi profesori diferiti, se poate ajunge la cazul in care unul mai prost ca tine sa aibe medie mai mare doar prin simplu fapt ca are profesorul mai indulgent), in clasa XII-a se va ajunge la 7 ore de informatica.

Clasa C: Stiinte ale naturii: Bio-Chimie - ultima clasa cat de cat buna

4 ore de matematica

2 ore de TIC + 1 informatica, se face foarte putin

multa biologie si chimie, cam vreo 3-4 ore

Clasa D: Stiinte ale naturii: Bio-Chimie

4 ore de matematica

2 ore de TIC + 1 informatica, se face foarte putin

multa biologie si chime, la fel vreo 3-4 ore

Clasa E: Bilingv Engleza

2-3 ore de matematica

4 ore de engleza, in clasa a XII-a se va ajunge pe la vreo 7-8 ore

2 ore de TIC + 1 informatica

O clasa cu diferite tipuri de elevi; cei care vor sa invete engleza, fara sa stie unde ajung si cei care au medie prea mica si au intrat aici.

Clasa F: Bilingv Franceza

2-3 ore de matematica in franceza (depinde de profesor)

multa franceza

2 ore de TIC + 1 de informatica

O clasa in care ajung ce care au medie mica, o clasa de unde nu prea ai ce cere.

Clasa G: Ucraineana

P'astia nu prea ii vad prin scoala, vin odata pe saptamana.

Ti-as recomanda Clasa A, daca iti place engleza, iar daca nu Clasa B. Restul claselor, dupa parera mea, sunt anti-invatat.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa nu fii dezamagit la mate-info. Ignora parintii, care nu au avut oportunitatea sa mearga pe un astfel de profil, si alege ce vrei, inafara de mate-info. Ti-am zis, nu ai nevoie de mate-info in liceu ca sa intri la facultate pe acest profil. E pur si simplu inutil sa faci un liceu la acest profil.

E pur si simplu alegerea ta, dar peste 4 ani tare-as vrea sa sa te intorci aici cu o parere.

Inutil ?? La profil mate-info ti se formeaza o anumita gandire .

Plus ca e foarte bine sa ai un profesor (fie el si slab pregatit) atunci cand incerci sa inveti ceva .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu inteleg pe unii pe aici care catalogheaza clase pro-invatat si clase anti-invatat. De cand iesi cu ceva din scoala? De cand? Aaa da, iesi cu o baza subtire si o mentalitate pro-invatat dar nu iti fa tu iluzii ca inveti ceva in scoala ca nu inveti, dar absolut nimic. Vrei sa inveti? Te poti duce si la un liceu low-level cum spunea cineva pe aici si sa inveti tu in particular. Nu-mi spuneti mie ca Gecko(dau un exemplu pentru ca a fost mentionat de Nytro) a invatat HTML, baze de date si alte chestii care i-au trebuit sa faca forumul sau ce a facut el, in liceu ca nu va crede nici Destroyer. In Romania nu o sa inveti programare in liceu nici daca te duci la liceurile de top din Romania. Programare pur si simplu o inveti TU, nu ti-o preda nimeni. Ceea ce se preda in licee te va ajuta sa faci cmmdc in C++ si cam atat.

Iti dau exemplul meu. Am fost 4 ani la Mate-Info. Nu puteam sa spun ca nu faceam nimic la Info, dar faceam exact atat cat sa nu fii prostul orasului. Daca ramaneam la ceea ce-mi predase profesorul si ce invatam eu din clasa, la facultate, cu totul ca o luasem de la zero, nu treceam la nici o materie. Pur si simplu, daca vrei sa inveti programare te poti duce la un profil de stiinte si stai acasa fara stres sa inveti.

Nici la facultate nu trebuie sa te bazezi pe ce-ti preda profesorul ca vei muri de foame, daramite la liceu.

Si referitor la limbi straine. Incearca sa inveti rusa, chineza ceva spaniola. Limbi care nu-s cunoscute de toti. Inveti engleza si franceza... toata lumea stie engleza si 60% stiu franceza. Inveti astea doua limbi sa te poti descurca peste limita decentului, dar invata la perfectie o limba care se cauta. Spre exemplu un amic de-al meu norocos de altfel, a avut posibilitatea sa stea in Germania 5 ani, asta pentru ca parintii lui lucrau acolo. Acum, lucreaza pe 1500 de euro ca suport in limba germana la nu stiu ce firma de softuri. Nestiind nimic altceva decat limba germana. Iti garantez, chineza iti va trebui mai mult ca engleza in curand.

EDIT: Nu stiu cum sta treaba la liceele private, dar banuiesc ca mai rau, nu? Adica daca dai niste bani in plus te astepti sa inveti mai mult. Sau... sa treci clasa fara sa treci pe la liceu?

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

@Gecko: Bro, cum a zis ?i @tjt, profilu ?sta î?i dezvolt? o anumit? gândire, UNA BUN?. ?i oricum, crezi c? dac? înv?? la liceu, de la profesorii pe care voi to?i îi cataloga?i slab preg?ti?i, chestii care nu voi fi nevoit s? le mai înv?? odat? la intrarea în facultate, nu îmi va fi mai u?or? "E pur si simplu alegerea ta, dar peste 4 ani tare-as vrea sa sa te intorci aici cu o parere." - s? ?tii c? o s? revin chiar dup? primul semestru ?i o s?-?i spun cât de mult îmi place \:d/!

@Syntax: Dup? cum î?i exprimi p?rerile se pare c? nu ?i-a prea pl?cut profilul ales fiindc? , cred eu, n-ai avut de la cine înv??a (îmi cer scuze dac? gre?esc). Cred cu t?rie c? nu e adev?rat? afirma?ia ta "nu iti fa tu iluzii ca inveti ceva in scoala ca nu inveti, dar absolut nimic." . How the fuck s-ar putea a?a ceva? E imposibil s? nu fie unu' în clas?, ca mine, care va înv??a ce-i d? profu' la ore ?i face acas? în plus! ?i da, VOI ÎNV??A ACAS? dac? nu am de la cine la ?coal?. Care ar fi problema? :-? Mie mi se pare ok!

Mi-ai dat exemplul t?u v?d. Aha, mersi! E doar exemplul t?u personal. E obligatoriu s? fie ?i la fel în situa?ia mea? De ce a? veni acas? cu stres? Crede-m? c? nu mor din cauza temelor sau mai ?tiu eu ce! Dac?-mi propun ceva, reu?esc oricum. Got it?

Engleza o st?pânesc cât de cât (la vârsta mea, ajung s? m? contrazic cu profa la or? pentru chestii banale o.O ...) ?i s? ?tii c? am în plan s? înv?? ?i germana. Cu chineza n-am avut de-a face, but you never know! Sper c? p?rerile noastre nu vor fi puse a?a r?u în antitez? de c?tre tine, astfel rezultând încet încet o ceart?. Eu doar îmi exprim propria p?rere, la fel ?i tu.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot esti asa de ambitios de ce mergi la un liceu "medium-level"? Eu o sa iti spun in mare acelasi lucru, intri in liceu cu mari sperante ca o sa inveti cine stie ce (eu credeam ca o sa programez jocuri dupa ce termin clasa a 9-a) si dupa primi doi ani realizei ca pierzi timpul rau de tot. Cel putin asta e cazul meu si pot spune ca profa mi-a predat informatica atat de bine cat se poate. Materia totusi este exagerat de putina pentru 3 ani (in a XII-a am facut oracle). Gandeste-te ca dupa clasa a 9-a si a 10-a nu sti decat sa faci vectori, matrici si siruri de caractere...

Eu unul sunt multumit ca am facut un liceu bilingv bun unde am invatat calumea engleza si am un atestat recunoscut international si cel mai mult regret ca germana nu s-a prins deloc de mine, e vina mea.

Tu spui ca o sa inveti ceva in liceu, iti spun concret ce stiu eu acum dupa 4 ani de liceu: ceva matematica; ceva C++; engleza si fizica - invatata in ultimile 3 luni (si sa joc volei :D). In rest...ma gandesc cat de mult timp am pierdut, nu am fost nici chiulangiu si nu am luat vreun premiu in liceu.

Concluzia mea cu care merg la facultate: nu trebuie sa am nici un fel de asteptari.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...