Jump to content
Password007

Din 2045 vom putea fi nemuritori. Incepe o noua era pentru omenire? VIDEO

Recommended Posts

Nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva,caci din punct de vedere religios ar fi o catastrofa.Viata si moartea face parte din evolutia noastra...daca schimbi legile universale,schimbi si regulile jocului.S-ar putea sa ne autodistrugem singuri.

Si-apoi o sa se interzica prin lege sa ne mai inmultim,caci nimeni n-ar mai deceda.

Link to comment
Share on other sites

Ba baieti

ia ganditi-va voi daca * pe timp indelungat* ; merge teoria voastra :)

1. Inlocuiesti, nu transformi , adica doar "mintea" iti devine nemuritoare, corpu' tot moare (In cazul in care nu s-ar aplica pe viitor teoriile lui Michio Kaku);

2. Referitor la 1) , genele nu vor mai progresa, evolutia omului ar ajunge sa se opreasca chiar ( Nu ca nu am fi fost departe de atingerea apogeuui :)) );

3.Voi credeti ca exista atata materie ( ma refer la metale, cupru, etc) sa aplici teoria asta la viitoare populatie?

Do some math; 7 000 000 000 x Hai sa zicem 1kg. (desi nu exista OM care sa cantareasca 1kg :)) )

Resursele Pamantului s-ar epuiza in "no-time" ; Chiar daca ai inlocuii metalele cu siliciu, corpul din sticla, alte balarii; tot ar fi prea mult; ganditi-va ca totusi populatia s-a inmultit in 10 ani cati in alti 100 dar fara tehnologie;

Mai pe scurt: DA, e posibil, dar ( dupa parerea mea) v-a fi scumpa metoda, riscanta, si (dupa mine ) stupida;

Ceea ce am vazut ca o teorie plauzibila e aceea a lui Michio Kaku pe care l-am mai mentionat, si care s-ar referi la posibile "inghetari" ale corpului pentru a rezista in timp; si alte imbunatatiri genetice si fizice ale corpului;(Este un documentar pe care l-am vazut pe discovery/discovery science)

Medicina genetica este cea de viitor, mai trebuie sa lasam din bisturiu :D

(PS: orice poate sa-si puna ADN-ul pe un stick pentru a vedea predispozitiile la boli ereditare (altzheimer, etc), how cool is that? )

Link to comment
Share on other sites

Da-le draq de resurse. Ei vor sa construiasca doar 100-200 de droizi. Sa se salveze pe ei. Restu ... mor de foame.

"Oamenii" de otel care ii vom construi noi vor fi EXTREM de fragili. "Bolnaviciosi", nerezisteni si vor muri Foarte repede.

Va si aud spunand "-Cum sa moara? sunt de metal. Nu se pot imbolnavi!".

Gresit! Exista virusi pentru calculatoare. Exista Limite pentru materialele de constructie, exista limite ingineresti, exista scurtcirrcuite.

Omul a evoluat milioane de ani. Are un sistem imunitar grozav. (Nu va puteti inchipui ce bun e) Poate lupta cu orice virus. Chiar putin si cu HIV (care e menit sa distruga sistemul imunitar, si totusi el ii face fata putin). Menit sa faca fata virusilor de la gripa la salmonela si chiar ciuperci, tumori etc.

Avem oase rezistente dar flexibile, ne putem bloca durerea in situate de urgenta, putem ridica 200kg (in situatii de urgenta). Putem sa nu dormim 48H si sa nu mancam 1 sapt. Avem adrenalina, grasime, fibre musculate, un sistem nervos imens, creier, perceptie, un sistem digestiv menit sa obtina nutrimente din orice bagi acolo si sa se protejeze de substante nocive.

Avem piele ce se poate cicatriza, poti trai fara membre. Cand ti se face frig, circulatia sangelui se reduce in extremitati ca sa nu ti se raceasca organele interne. etc etc etc.

Omul are o unealta de supravietuire pentru ABSOLUT ORICE situatie! Pot cativa oameni de stiinta sa reproduca rezultatele evolutiei in cateva zeci de ani? eu zic ca NU!

Sincer cred ca in urmatoarea suta de ani, robotii vor ramane sclavii protejati ai oamenilor... (mereu updatati si mereu stricati) (cum a ramas si windowsul ...)

Link to comment
Share on other sites

Imagineaza-ti ca bagi un stick la o gagica si gata ai futut-o.

Unde e placerea?

I zici vrei protejat sexul, cu firewall sau neprotejat?

Une vrei sa ne futem, in localhost sau online?

unde-ti bag stickul in usb 2.0 sau usb 3.0,suporti si doua deodata?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ne putem astepta sa calatorim inafara Pamantului, si atunci o sa gasim si metode de extragere a altor materiale, eventual si materiale care nu exista pe Pamant. Vorbesc de calatorii intre planete. In momentul in care o sa putem sa facem asta, Pamantul nu va mai fi suprapopulat, si calatoriile astea, o sa fie posibile pentru toata lumea, pentru ca vor fi multe companii care vor oferi serviciul asta, deci preturile vor fi destul de OK pentru multi. Ca daca stam sa ne uitam la imensitatea universului, cine poate spune cu certitudine ca nu mai exista o planeta asemanatoare ca si a noastra? Nimeni. Ii place omului sa spuna si sa creada ca e buricul Pamantului, dar suntem mici, si limitati in ce cunoastem, am inteles si am vazut cu ochii nostrii. Nu cred ca vor fi oamenii de stiinta, care sa obtina cu succes prin process experimental nemurirea, eventual prelungirea vietii la sute de ani, dar nemurirea, nu prea cred. Dar ce sa spun, ca si eu sunt limitat in ce cunosc :D

Omenirea ar trebui sa se gandeasca cum sa aiba o viata mai buna si mai calitativa, decat sa se preocupe cum sa o prelungeasca. Macar daca companiile astea mari, nu s-ar mai juca cu mancarea noastra, fie ca ea provine din/de la plante sau din/de la animale, si prin asta sa fim mai sanatosi. Ne-om satura o data, si o sa punem piciorul jos, ca ne-a fi deajuns de atata batjocura la preturi pentru mancare de calitate proasta. Oricum, un subiect interesant in teorie, nemurirea asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...