Jump to content
helllboyyy

Metode furt curent electric

Recommended Posts

Salut, vreau sa va intreb daca a incercat cineva 2 metode la care ma gandesc de ceva timp.

1. Furt prin nul, impamantare. Adica plusul trecut prin contor si minusul fiind o teava de cupru bine ingropata in pamant, nu conteaza ce tensiune iese, oricum poate fi redresata.

2. Este nevoie de un vecin, de la care sa iei o faza, iar fara ailalta o scoti de la tine.

Ce parere aveti? ar merge?

Link to comment
Share on other sites

Afla cum functioneaza contorul electric. Studiaza sensul de "curgere" a curentului, curentul alternativ, inductanta (campuri magnetice generate de curent).

Pentru cei vei tu e suficient primul lucru, dar nu strica sa citesti si despre urmatoarele.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Sau ar veni baietii in uniforma la tine, te-ar judeca in libertate toata iarna iar cand vine vara cu caldurica mult dorita te baga la bulau pana la iarna. Munceste si o sa ai bani si de caldura si de o pizza.

Link to comment
Share on other sites

cand spui: "campuri magnetice generate de curent", inteleg ca contorul functioneaza pe principiul asta, si de aici pica toata treaba ca e nevoie decat de efectul electro-magnetismului... deci contorul nu se comporta ca un motoras care are nevoie de + si -, de la aceiasi sursa, el se invarte doar datorita electromagnetismului si de aici sa inteleg ca el se roteste la orice "curgere" a curentului electri prin un fir, nu?

Link to comment
Share on other sites

Sau ar veni baietii in uniforma la tine, te-ar judeca in libertate toata iarna iar cand vine vara cu caldurica mult dorita te baga la bulau pana la iarna. Munceste si o sa ai bani si de caldura si de o pizza.

Da ba, sigur vin la tine :).In cel mai rau caz platesti ce-ai furat. Ha ha.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Da ba, sigur vin la tine :).In cel mai rau caz platesti ce-ai furat. Ha ha.

Si cum platesti inteligentule? Nu venind la tine? Sau iti trimite scrisoare cum face matusa de la tara?

Infractiuni Art. 85

(1) Sustragerea de energie electrica constituie infractiunea de furt si se pedepseste conform prevederilor Codului penal.

(2) Deteriorarea, modificarea fara drept sau blocarea functionarii echipamentului de masurare a energiei electrice livrate constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 4 ani.

Aliniatul 2 este exact ceea ce el vrea sa faca.

Scuze 1337

Si sa zicem ca va fi ca tine, cum stie CEZ-ul cat a furat el?

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

acum ca offtopic: De multe ori vad destepti care in loc sa lamureasca un prost ca mine la o intrebare idioata sau nu, se dau ei jmecherasi si baga niste replici cu totul rupte de ideea intrebarii. Oare chiar nu stiam ca e infractiune si cum se pedepseste? Hai sa faca si ei un post in plus. syntax bat pariu ca nu stii despre curentul electric prea multe, dupa cum nu ma laud nici eu, dar in schimb vrei tu sa faci un post aiurea :) bravo

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu doar ti-am explicat ca nu e bine sa furi. Tu ce vrei sa facem noi? sa iti aratam cum sa furi?

O sa vii peste 2 luni ca nu mai ai bani de mancare, sa iti zicem cum poti sa omori pe unu.

Link to comment
Share on other sites

mersi oricum, daca nu aveam sigiliu il rezolvam si eu de mult. acum dau alt exemplu stiu o cunostinta care da contuarele inapoi si nu desface sigiliu (contorul era unul trifazat) nu mi-a cerut decat un ac lung, contorul nu avea gaura sau alceva, deci se poate...

Link to comment
Share on other sites

Nu e singurul care se gandeste la fentat contoarul.La cat de jegos e statul roman.Ca baga ai dreaq niste scoruri la factura de nu ai vazut asa ceva.Iar cand ai salariul de cacat ,crede-ma ca ajungi sa te gandesti la chestii gen.Statul roman e in stare sa ne jupoaie pe toti.Vezi taxe cerute aiurea de catre stat iar tu nu castigi nimic din asta.Platim ca prostii....

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu si sigur e sa vorbesti cu cineva de la ENEL , chiar daca e companie italiana ,angajatii sunt romani . Romanu' ia spaga din orice pozitie ,e ceva nativ .

Ce folosesti tu ma de-ti consuma asa de mult de te-ai gandit sa furi curent?

Isi poate deschide o firma de gazduire web cu preturi imbatabile .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Da de energie regenerabila voi n-ati auzit? Curent moca 4ever :))

Esti dobitoc? Sincer nu te supara, chiar esti dobitoc? In primul rand trebuie sa stai la casa pentru asa ceva si in al doilea rand ai idee cat te costa asa ceva?

Preturi SISTEME HIBRIDE ENERGIE REGENERABILA EOLIAN-FOTOVOLTAIC

Vezi cat costa cel mai mic pachet? Voua de unde va vin ideile astea? Ce vorbesc parintii in casa ca au auzit la stiri le scoateti voi pe cur? Scuza-ma ca te-am jignit, dar daca tu poti gasi un alt cuvant pentru prostia de care dai dovada te rog sa il zici aici.

@daatdraqq: Hotareste-te odata cum este cuvant , cuvant / cuvant ,cuvant. Oricum te-ai hotara, nu este corect.

Link to comment
Share on other sites

Numai off-topic puteti face!

^ @Ady NU exista curent moca! Daca descoperi tu, anunta-ne (dar sa testezi tu metoda, nu fake-uri de pe youtube)

ON: Curentul care-l primesti tu pe teava nu are + si - . E curent alternativ! (ti-am zis sa te documentezi). Curent alternativ - Wikipedia

Nu stiu sigur, dar cel mai probabil contorul functioneaza pe principiul motorului (inductanta) insa vezi ca acest contor "citeste" puterea si nu amperajul/voltajul.

Merita studiat componenta unui conor. (probabil e tinuta destul de secret).

Magnetii puternici ies din discutie. (la apomentru functioneaza brici dar) Pot afecta contorul, si ramai fara curent ... oricum s-au gandit deja la asta si probabil au ceva sisteme de siguranta anti-magneti.

Link to comment
Share on other sites

Numai off-topic puteti face!

^ @Ady NU exista curent moca! Daca descoperi tu, anunta-ne (dar sa testezi tu metoda, nu fake-uri de pe youtube)

ON: Curentul care-l primesti tu pe teava nu are + si - . E curent alternativ! (ti-am zis sa te documentezi). Curent alternativ - Wikipedia

Nu stiu sigur, dar cel mai probabil contorul functioneaza pe principiul motorului (inductanta) insa vezi ca acest contor "citeste" puterea si nu amperajul/voltajul.

Merita studiat componenta unui conor. (probabil e tinuta destul de secret).

Magnetii puternici ies din discutie. (la apomentru functioneaza brici dar) Pot afecta contorul, si ramai fara curent ... oricum s-au gandit deja la asta si probabil au ceva sisteme de siguranta anti-magneti.

Nu merge cu magneti la contoarele astea noi.Sunt contoare cu display electronic deci nu mai exista componente metalice pentru numaratoare.Trebuie vazut cum e construit ,o schema ceva a unui contoar din asta nou.Am impresia ca s-ar putea sa mearga ceva facut dupa sigurante dar nu sunt sigur.Poate ma insel.

Link to comment
Share on other sites

o idee..poate e proasta dar...

Daca stai la etajul 1+ ai putea sa furi curent de la vecinul de sub tine..tot ce trebuie sa faci este sa "sapi" in parchet pana ce dai de instalatia vecinului de sub tine...te intepi de acolo si gata.

Cunosc un caz nefericit in care acea persoana avea un astfel de vecin, care ii fura curentul..nu-ti poti imagina cati nervi, cate injuraturi si chiar de cate ori a fost politia pe acolo.. Ba chiar ia chemat si pe aia de la eon dar nu i-au facut mare branza..iar de intrat in casa vecinului suspectat de furt nici nu se pune problema..fara un mandat sau ce dracu de hartie iti trebuie nu ai cum sa intrii in casa aluia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...