Jump to content
helllboyyy

Metode furt curent electric

Recommended Posts

In primul rind , eu zic sa furati curent atit cit puteti pt ca ei fura mai mult ge la noi. Cea mai sigura metoda de a fura curentul este cu impamintarea ( functioneaza la orice contor inclusiv la cele electronice). Dar , pentru a putea fura trebuie sa va asigurati ca contorul este legat pe nul. Adica : in contor intra 4 fire din care 2 au facuta o punte intre ele. Cu o lampa de faza controlati acele doua fire si daca se aprinde lampa , atunci e ok. Treaba cu o teava in pamint nu prea ajunge pentru toata casa , asta daca legati doar un calorifer electric pe priza care o pacaliti. Atentie nu folositi aparatura electronica mai ales televizoare ca riscati sa se arda stabilizatorul de tensiune din el. Pentru mai multe detalii PM.

Link to comment
Share on other sites

In primul rind , eu zic sa furati curent atit cit puteti pt ca ei fura mai mult ge la noi. Cea mai sigura metoda de a fura curentul este cu impamintarea ( functioneaza la orice contor inclusiv la cele electronice). Dar , pentru a putea fura trebuie sa va asigurati ca contorul este legat pe nul. Adica : in contor intra 4 fire din care 2 au facuta o punte intre ele. Cu o lampa de faza controlati acele doua fire si daca se aprinde lampa , atunci e ok. Treaba cu o teava in pamint nu prea ajunge pentru toata casa , asta daca legati doar un calorifer electric pe priza care o pacaliti. Atentie nu folositi aparatura electronica mai ales televizoare ca riscati sa se arda stabilizatorul de tensiune din el. Pentru mai multe detalii PM.

Explica-mi tu mie. In termeni de fizica ce reprezinta cele 2 din 4 fire. Si de ce ai pacali contorul daca le legi la teava? de ce nu face scurt? si de ce risti "sa se arda stabilizatorul"?

Nu stiu de ce dar imi miroase putin a vrajeala...

Nu am mari cunostinte despre functionarea contorului dar la fizica nu ma poti pacali!

Link to comment
Share on other sites

Explica-mi tu mie. In termeni de fizica ce reprezinta cele 2 din 4 fire. Si de ce ai pacali contorul daca le legi la teava? de ce nu face scurt? si de ce risti "sa se arda stabilizatorul"?

Nu stiu de ce dar imi miroase putin a vrajeala...

Nu am mari cunostinte despre functionarea contorului dar la fizica nu ma poti pacali!

Cred ca nu esti suficient de bun nici la fizica.

@andilau are dreptate, dar functioneaza doar daca contorul inregistreaza nulul si nu faza, am auzit ca ar fi contoare care inregistreaza si faza si nulul , dar nu stiu sigur.

Pentru cei care stau la casa si au posibilitatea de a schimba firele intre ele la stalpul ala de pe casa(acolo unde exista), sau de la stalp, se pot inversa firele ca sa fie citit nulul si nu faza de catre contor, dar si aici exista un risc , ca daca vin cei de la electrica in control vor vedea ca sunt firele inversate, dar... risca cine vrea.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu esti suficient de bun nici la fizica.

Sa mori tu? (Nu vorbi in necunostinta de cauza)

Toata lumea da cu parerea: Ca unele contoare inregistreaza faza, ca unele inregistreaza nulul, ca legi nulul la pamant si faza pe perete. In realitate NICI TU si nimeni care zice nu poate explica DE CE!

Contoarele nu inregistreaza nici nulul nici faza nici cablul. Ele inregistreaza trecerea curentului electric. (Probabil prin inductie)

Curentul ce trece in firele de curent este alternativ cu frecventa de 50Hz. La trecerea prin conductor creaza un camp magnetic "constant".

Daca contoarele masoara cu ajutorul inductiei (desi se poate masura si in alte metode (cred)) la inchiderea circuitului (aprinzi becul) curentul curge printr-o bobina din contor si creaza un camp magnetic (ce depinde si de intensitate: P=U*I unde U=220V, I depinde de consum)

Campul magnetic "invarte" (defapt indica consumul). Deci se monitorizeaza puterea in unitate de timp: W=P*t.

Ca sa scapi de taxare trebuie sa opresti curentul din a trece prin contor. (sa faci bypass) Adica sa scoti contorul si sa le legi direct la reteaua din casa ta. (Lucru total ilegal si imoral).

Asta spuneati voi cu nulul si cu**l?

Link to comment
Share on other sites

solutia ta este bomba :))) una este cand furi de la italian iar alta cand furi de la vecini! daca ai fura de la mine : intru peste tine in casa si te ..... in cur pana iti fac anusul cat priza.

Un motiv in plus sa furam curent de la homosexuali "gay" )

Link to comment
Share on other sites

Salut,eu stau la casa frate si am incercat sa fac acea faza cu nullul si tot inregistra curent a venit un electrician la mine si mi-o spus asa:

Ca singura metoda ar fi sa umblam la contoar eu am un singur sigiliu (am vazut la altii au cate 2) desfac capacul la contuar care este din plastic (mentionez ca contuarul este in strada pe stalp) si apoi incerc sa scot capacul am incercat dar nu a mers nu puteam sa il deschid asa ca am rupt "chestia" aia de care e prins sigiliul dar mai din interior a umblat electricianul a schimbat acolo ca nullul sa nu mai treaca prin contuar si mi-a facut ca o priza sa nu mai treaca prin contoar.

Deci chiar daca vine ala citeste eu am grija sa platesc macar 60-70 lei si ceea ce consduma mai mult din casa sa nu treaca prin contoar.

Mentionez ca am pus un pic de poxipol in acea gaura de unde am rupt acea chestie de unde era prins sigiliul (ca practic l-am smuls mai din capat ca sa il pot repara) am pus inapoi s-a lipit complet si nici nu ai cum sa-ti dai seama ca a fost vre-odata umblat la el.

Edited by Password007
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu stau la casa frate si am incercat sa fac acea faza cu nullul si tot inregistra curent a venit un electrician la mine si mi-o spus asa:

Ca singura metoda ar fi sa umblam la contoar eu am un singur sigiliu (am vazut la altii au cate 2) desfac capacul la contuar care este din plastic (mentionez ca contuarul este in strada pe stalp) si apoi incerc sa scot capacul am incercat dar nu a mers nu puteam sa il deschid asa ca am rupt "chestia" aia de care e prins sigiliul dar mai din interior a umblat electricianul a schimbat acolo ca nullul sa nu mai treaca prin contuar si mi-a facut ca o priza sa nu mai treaca prin contoar.

Deci chiar daca vine ala citeste eu am grija sa platesc macar 60-70 lei si ceea ce consduma mai mult din casa sa nu treaca prin contoar.

Mentionez ca am pus un pic de poxipol in acea gaura de unde am rupt acea chestie de unde era prins sigiliul (ca practic l-am smuls mai din capat ca sa il pot repara) am pus inapoi s-a lipit complet si nici nu ai cum sa-ti dai seama ca a fost vre-odata umblat la el.

una la mana puteai sa faci chestia asta mult mai usor fara sa te atingi de contor, luai o scara si schimbai firele intre ele de sus de la stalp , doi la mana cititorul ala stie sa citeasca contorul si nimic mai mult, sunt verificatori care stie cu ce se mananca masurarea energie electrice.Poti sa-ti recomand sa tai de tot sigiliul ala care l-ai lipt.... mai bine nu e acolo decat sa fie lipt nu de alta dar sa nu ai vro bucurie de recalculare de vro 40 50 milioane

Link to comment
Share on other sites

Poi daca schimb firele de pe stalp nu-i mai grav?

Adica care e diferenta de pe stalp si care e diferenta sa te atingi de contor?

Fac o cineste astept raspunsul tau ms.

una la mana puteai sa faci chestia asta mult mai usor fara sa te atingi de contor, luai o scara si schimbai firele intre ele de sus de la stalp , doi la mana cititorul ala stie sa citeasca contorul si nimic mai mult, sunt verificatori care stie cu ce se mananca masurarea energie electrice.Poti sa-ti recomand sa tai de tot sigiliul ala care l-ai lipt.... mai bine nu e acolo decat sa fie lipt nu de alta dar sa nu ai vro bucurie de recalculare de vro 40 50 milioane
Link to comment
Share on other sites

stai la casa ? daca stai la casa ai nisa in pod . tragi de acolo curent coae faci o gaura in tavan pe coltul peretelui si direct pe perete acolo in colt pui o tava de pexal tragi firele pe acolo . faci o doza pui o priza din priza aia poti sa alimentezi toata casa cu energie elecrica.. si dupa ce ai terminat dai cu glet si lavabila :)) peste tava aia de pexal sa nu se cunoasca :)).. :P . doar.. ca becurile raman pe consum :)

Edited by r0mulus
Link to comment
Share on other sites

daca chiar doriti sa aveti rezultate nu spargeti zidurile nici nu "impamantati" tevi de cupru, nu incercati sa schimbati nulul cu faza ca nu are importanta, sau sa va mai prinda cu baypass pe langa contor, nu se merita cred eu.

intelegeti cum functioneaza dispozitivul de mai jos mai intai... cumparati-va unul ca nu este scump, testati-l, desfaceti-l si vedeti cum lucreaza

priza-cu-contor-consum-energie-2001709_big.jpg

sincer eu prefer sa dau spaga la cei de la enel

Edited by ehd
Link to comment
Share on other sites

de unde faci rost de un laptop cu infrarosu? este simplu dar vezi ca ramane data reviziei memorata :D, la revizie primesti o fisa o sa te intrebe un supercontrol de fisa in caz ca apare pe acolo...

pe 15 februarie este revizia din cate am auzit, ori faci o fisa ori il bulesti de tot si il platesti ca sa ti-l schimbe...

Edited by ehd
Link to comment
Share on other sites

Poate ca ai invatat tu fizica dar nu destul. In primul rind nulul nu o sa faca niciodata scurt cu impamintarea (asta e fizica de clasa a X-a). In al doilea rind contorul functioneaza ca un ampermetru (deci se leaga in serie in circuit) celelalte 2 fire care intra in el sunt puse in scurt pentru continuitate. Iar in ultimul rind , incearca si baga doar o teava in pamint si masoara tensiunea dintre faza si impamintare. O sa vezi ca ai undeva la 180 V. La tensiunea asta un stabilizator de tensiune va consuma mai multi amperi pentru a-ti produce 220V sau dupa caz 24V , ceea ce va duce la suprasolicitarea circuitului integrat de stabilizare sau a tranzistorului final al cicuitului . Pentru a nu risca arderea aparaturii electronice din casa in special televizoarele , trebuie sa te asiguri ca ai cel putin 200V la un consum mediu in casa.

Link to comment
Share on other sites

intelegeti cum functioneaza dispozitivul de mai jos mai intai... cumparati-va unul ca nu este scump, testati-l, desfaceti-l si vedeti cum lucreaza

priza-cu-contor-consum-energie-2001709_big.jpg

sincer eu prefer sa dau spaga la cei de la enel

Nu are nici o legatura deviceul afisat de tine si cu contorul.Componentele din el sint : baterie,memorie programabila,circuit,conector de intrerupere a curentului.

Link to comment
Share on other sites

aaa1 o vrut sa se dea si el in spectacol putin.

Parerea mea este sa v cu un electrician ceva ca sa nu ai surprize nedorite mai ales daca nu esti in domeniu sa til faca cumva sa consume mai putin daca dai 200-250 RON cu o schema ceva sa poti da 100-150 RON dar nu mai putin sa nu bata mult la ochi.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legatura deviceul afisat de tine si cu contorul.Componentele din el sint : baterie,memorie programabila,circuit,conector de intrerupere a curentului.

ce intelegi prin "circuit" cum vede consumul si cum il inregistreaza contoarul individual de priza??

andilau:

leaga tu nulul de la contoar cu fier betonul de la bloc sau cu un calorifer si vezi ce se intampla. daca ai nul direct din tablou se schimba treaba dar trebuie folosite fire de 1.5 aici nu este vorba sa o faci taraneste toate treburile trebuie "ascunse" cumva nu? si unde gasesti tu nul in afara de cel de la intrare...

eu merg pe logica si pe ce am testat...

ovidelu47 ai mare dreptate

Link to comment
Share on other sites

Schemele de legare la contor folosind circuitul din spatele contorului ar trebui sa mearga la orice contor indifernt de tehnologia folosita, pentru ca este simplu: masa nu se creaza pe circuitul care trebuie.

Insa aceste scheme sunt vizibile detectabile, ilegale si nu va stafuiesc sa le incercati decat, daca vreti sa vedeti cum functioneaza folosind un contor ieftin de pe ebay. ( 10-15$ ) cu care sunteti in legalitate sa va jucati.

Prima imagine a schemelor:

gdWtiSo.jpg

Restul sunt aici : imgur: the simple image sharer

Edited by Azrael-sub7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...