Jump to content
helllboyyy

Metode furt curent electric

Recommended Posts

Ma ajuta si pe mine careva ?

Stau la casa,am contor clasic e pe stalp asta-i toata faza.

Oare chestia asta ar merge? Am dat copy paste de undeva.

este o metoda foarte simpla si nici nare cun sa te prinda , intodeauna idiferent de contor fie electronic fie clasic( de ala cu rotita)sau cu cartela intodeauna intran faza daca sunteti atenti bornele de la nul sunt in partea stanga a contorului (asta pentru electricienii care cunosc pentru restu imi pare rau) ele sunt comune ei acum daca stati la casa inversati faza cu nulu de pe stalp sau daca sati la bloc inversati faza si nulu din cutia verde sau din cutia unde sunt contoarele inversati faza si nulu din cablu de alimentare , in cazul asta va intra nulu prin contor si faza nu , ei acum va faceti un nul separa adica va legati de teava de apa sau bagati oteava zincata in pamant si legati un fir de ea (de preferinta teava sa aiba 5 sau mai multi metri) cu acest fir si o faza dintro priza sau o doza puteti fura curent linistiti , acum spor la treaba

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Din intamplare am autorizatie de lucru pana la 20Kv. Va spun sincer ca ar trebui sa va potoliti cu astea si sa platiti pe ce consumati.

@ovidelu47:

- Daca la borna 1 a contorului nu apare Faza este posibila frauda. Exista devize de instalare si este specificat clar cum a fost montat.

- Daca pun clestele ampermetric pe faza ce merge catre tine si imi arata 20 de AMPERI, eu stiu ca tu ai consum de 4.4 KWh.

daca sunteti atenti bornele de la nul sunt in partea stanga a contorului (asta pentru electricienii care cunosc pentru restu imi pare rau) ele sunt comune

Este exact invers: https://rstforums.com/forum/70814-metode-furt-curent-electric-10.rst#post503143

Numaratoarea precum si scrisul la romani este de la stanga la dreapta, nu invers.

img6018j.jpg

@p3bogdan: Consumul de pe casa scarii este impartit la locatari. Exista un contor comun. Deci vrei sa stai acasa cu stromeleacu-n sus langa caloriferul electric si sa plateasca oamenii caldura ta ?

Acum controalele se fac cu politie, nu mai e ca pe vremuri sa vina doi gigei si sa le dai o damigeana de vin ca te-au prins.

Si acum banuiesc ca threadul poate fi inchis pentru ca deja este vorba de un furt si nicidecum de cunostinte din domeniu.

Multumesc pentru intelegere.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...