Jump to content
Ellimist

PHP in 24 ore

Recommended Posts

Am 24 ore la dispozitie sa invat PHP. Sunt familiar cu Java, .NET, Ruby on Rails, JS, HTML, and CSS. Care credeti ca ar fi cea mai buna optiune pentru a face cunostinta cu cat mai multe concepte in timpul asta scurt? Vreau o carte, sau de preferat mai multe, sau orice, care sa intre direct in paine, nu ma intereseaza sa imi prezinte din nou cocepte de OOP sau for-uri si while-uri.

Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu nici unul dintre cele enumerate de tine dar daca zici ca ai conceptele in minte trebuie sa inveti doar sintaxa?

zic o prostie?

Cel mai mult cred si eu ca e de sintaxa si de stiut ce metode sunt deja implementate pe acolo, sa cunosc toolbox-ul pe care il am la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Ce mi se pare mie diferit la php(fata de alte limbaje) e:

Modulin care apar variabilele, vectorii, cativa operatori care nu au nicio logica. In 24-h poti invata php .. dar nu te poti familiariza cu el.

Oricum: PHP-ul e simplude inteles daca te gandesti la origina lui: Ceva simplu si dinamic care sa ne "execute" paginile web.

PHP-ul e gol fara html si SQL.

Ce e greu e de invatat functiile din php (is o multime). Si toate's utile la ceva...

Mai vezi pe aici : http://php.net/ un manual cu (probabil) toate functiile si ... o multime de chestii :))

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

Is 2 lucruri principale diferite fata de C++:

1.Variabilile se definesc cu $ , nu int/char

2.Poti schimba variabila oricum vrei tu, $cra = 1; $cra = array(1); $cra = array(1=>"ceapa"); $cra = "Ceapa"; si merge.

Restu este foarte asemanator: clasele la fel; sa definesti o functie folosesti function (nu trebuie definit ce tip returneaza,cum am zis mai sus,variabilile se schimba cum doresti).

Ca sa folosesti o variabila care este globala pui global $..

Atat...

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...