Jump to content
Suspect34

Internet connection shering

Recommended Posts

salutari, am incercat sa fac o mica chestie dar nu mi-a iesit. am activat setarile ICS pe o placa wireless care o am la calculator, am conectat un cablu utp la placa lan a calculatorului si celalalt capat l-am conectat la un rooter wireless pentru a emite semnalul prins de placa wireless a calculatorului. problema mea este ca nu se intampla nimic, placa lan este tot cu x ca si cum nu ar fi nimic conectat la ea. Se poate face ceva de genul sau ma chinui degeaba

Link to comment
Share on other sites

vreau sa iau net de la un prieten care sta mai departe de mine prin placa wireless sa folosesc placa de retea lan pe post de router care o voi conecta la un router wireless. problema este ca nu imi arata absolut nimic, conexiunea de lan arata ca si cum cablul nu a fost conectat la nimic

Link to comment
Share on other sites

sincer e cam aiurea ce vrei sa faci,pentru ca,calculatorul cu placa wireless va trebui sa stea aprins tot timpul pentru ca routerul sa aiba semnal de internet de la prietenul tau.ai putea incerca insa cu un wireless repeater pentru a extinde semnalul wireless de la prietenul tau la tine in casa (acum depinde si distanta dintre voi plus obstacolele din calea semnalului wireless)

Link to comment
Share on other sites

daca ai WINDOWS7 poti folosi asta in CMD

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ufo key=pulameaa

UFO e numele retelei care va fi creata

PULAMEAA e parola

apoi prin proprietati dai share la reteua lan... cauta pe google mai multe despre microsoft virtual wifi miniport adapter

Link to comment
Share on other sites

am deja creata conexiunea aceasta. adaptorul meu wireless suporta si functia de ap numai ca am o problema si la asta si nu ai dau de cap, conexiunea se creaza, internet am numai ca atunci cand ma conectez cu telefonul prin wireless la conexiune imi merge netul 1-3 secunde maxim si apoi nu mai am internet pe telefon

Link to comment
Share on other sites

dezinstaleaza toate driverele si instaleazale iar (pentru placile de retea) asa am rezolvat si eu problema cu 2-3 sec de internet

sau in CMD incearca astea

netsh winsock reset

netsh interface ipv4 reset

netsh interface ipv6 reset

ipconfig /flushdns

sau pe google gasesti Connectify Dispatch sau aici profesionalesespana.com/foro/index.php/topic,1647.0.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...