Jump to content
WarLord

Sa invatam impreuna

Recommended Posts

Ma gandesc de ceva timp la ceva, si anume sa incepem sa studiem pe forum carti de securitate impreuna, capitol cu capitol, poate tot la 2-3 saptamani un nou capitol. Se poate extrage din PDF capitol cu capitol, pus un link pentru download, ca sa poata cei interesati sa studieze pas cu pas cu forumul si sa puna intrebari referitoare la capitolul in discutie.

In felul asta ne putem ajuta reciproc, invata impreuna si construi o comunitate mai serioasa (nu ca nu am fi) pe tema securitatii. Stiu ca sunt aici foarte buni cunoscatori ai materiei, si cel putin eu, as fi interesat sa invat de la ei mai mult decat deja stiu, desi programul meu e foarte incarcat, dar reusesc sa intru pe forum aproape zilnic.

Avand in vedere ca e o sugestie, astept pareri pozitive si negative pe baza celor mentionate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Au fost intr-o perioada niste cursuri foarte bine organizate de C si PHP facute de un membru respectabil al forumului prin intermediul unei platforme cu chat. Dupa vreo 2-3 luni a cazut totul din cauza lipsei de interes din partea comunitatii. Sunt sigur ca ce propui tu va avea un succes cu mult mai mic. Oricum tu trebuie sa inveti singur in primul rand apoi sa intrebi ce nu intelegi. In sistemul propus de tine vor fi discrepante prea mari intre participanti.

Link to comment
Share on other sites

@passfig - Pai in primul rand trebuie sa fie interes, ca daca nu e, atunci la ce bun? Atunci intrebarea mea ar fi: Cine e interesat de asa ceva?

Referitor la discrepante: nu se poate pune cineva sa studieze, sa zicem CCIE daca nu are cunostinte de CCNA si CCNP, daca ma intelegi ce vreau sa spun. Oricum studiul trebuie facut si la nivel individual, in timpul fiecaruia. Am propus 2-3 saptamani, ca sa fie destul pentru unii sa studieze si pe cont propriu capitolele, la pasul fiecaruia, dar impreuna cu comunitatea, daca asta pretindem ca suntem. Posibilitati ar fi, si timpul se poate folosi pentru asa ceva, si pe forum si individual, dar ca in orice trebuie sa fie vointa. Discrepantele pot sa fie eliminate usor, daca e buna voie din partea celor ce nu stiu, si celor ce ofera ajutor sa colaboreze.

Oricum, astept sugestii, poate si imbunatatiri la ce propun!

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place cum suna. Sa incepem cu niste titluri de carti sa facem o mica "librarie"? Ar fi indicate carti care sa cuprinda si exercitii pe care sa le dezbatem. Daca exista interes ar putea fi indroduse intr-o categorie noua pe forum (RST Academy) or something.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este foarte buna. Pana una alta, am alt link cu niste carti foarte utile, chiar daca nu sunt legate de securitate/programare/it/web.

Daca doriti sa postez blogul lasati mesaj si il postez, nu de alta dar nu am chef sa se considere reclama.

Link to comment
Share on other sites

Imi place idea cu RST Academy.

As vrea sa ne ganding la un produs, pe care acest forum si comunitate eventual il poate pune impreuna, versiune software ma gandesc, ca hardware ar fi cam greu; un produs software (aplicatie sau training) la care cu totii putem colabora, care ar putea aduce si un venit substantial pentru membrii ei care colaboreaza la proiect sau poate pentru cei care sunt pe acest forum. Daca luam in considerare BackTrack, e vorba de niste baieti care si-au pus mintea la contributie, si au scos un produs care e cunoscut in lumea intreaga, si-au facut marketing destul de bun prin produs (distributia BackTrack - folosesc exemplul ca sa dau de inteles mai usor la modelul la care ma refer) si desigur sunt si contactati pentru pentesting jobs.

Cum ar fi sa scoatem un manual, vandut pe piata romaneasca, europeana, sau internationala? Ce spun e ca e pacat atata cunostinta, sa se duca pe apa sambetei si sa nu fie pusa pe hartie.

Cele de mai sus sunt menite ca sa scoata forumul in evidenta (incetul cu incetul) pe plan, cel putin, romanesc. Ne placem sa credem ca suntem romani si inteligenti, si ca avem potential extraordinar, dar daca suntem segregati in ce facem, ca si natiune nu vom fi recunoscuti decat pentru gainarii. Rezultatul muncii noastre poate sa faca forumul cunoscut, sa creasca valoare lui, a comunitatii, si a membrilor ei, si de ce nu. Vad potential la membrii ei in fiecare zi, cred ca se poate face mai mult cu acest forum, decat dat copy si paste la munca altora.

Avem posibilitatea sa facem ceva, care sa ne scoata in evidenta si cu totii sa ne bucuram de rezultate!

Astept in continuare sugestii si pareri, pozitive si negative si imbunatatiri, dar argumentate si sa incepem sa facem ceva!

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar ok pentru ca incepem de la nivele diferite si progresam diferit...

Eu m-as baga ... dar nu am asteptari pre mari.

Mi-ar placea sa facem si niste sedinte/reunuiuni/grupuri de conversatie unde sa discutam proiecte (securitate/programarea/design/marketing/etc.) si sa impartasim ideile pe care le avem. Sa fie tot ceva constructiv.

(PS: sustin activitatile de genu' pentru ca ne-ar determina sa ne cunostem mai bine, si sa identificam copilasii prosti din comunitate).

Bafta celor care se ocupa de proiect.

(imi puteti cere si mie ajutorul (cu ce aveti nevoie) insa nu garantez 100% ca sunt disponibil)

Link to comment
Share on other sites

Cartile la care m-am gandit dintre care sa alegem, fie pentru programare sau pentru pentesting, ar fi urmatoarele:

1. C Programming Language (2nd Edition)

sau

2. Practical C Programming (Nutshell Handbooks)

(si putem continua cu C++, C# evident, dar ne trebuie o baza)

Si pentru pentesting:

1. The Basics Hacking Penetration Testing

2. Certified Ethical Hacker Guide

3. Hacking Exposed Network Security

4. Hacking Ethical Hackers Handbook Edition

5. Hacking Web Apps Preventing Application

6. Hacking: The Art of Exploitation, 2nd Edition

7. Metasploit The Penetration Testers Guide

Alegeti ori programare ori pentesting. Atata timp cat facem asta ca si comunitate, e super. Dintre carti, alegeti una cu care sa incepem.

Link to comment
Share on other sites

Eu le prefer pe amandoua, dar mai mult as opta pe partea de pentesting. Programarea se poate invata individual, dar parca pentesting-ul e mai "frumos" in echipa. :)

Ar fi bine sa facem o lista cu cei interesati si cand atingem un numar decent, dam drumul la treaba. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...