Jump to content
wirtz

Crezi că ești urmărit acasă, pe stradă, la servici, pe internet?

Recommended Posts

Articol preluat de pe :

Proiect România

Realitatea este mult mai complex? ?i cu mult mai dur? decât putem noi b?nui. Minciuna este cea care ne înconjoar?, omul nevalorând, pentru cei cu putere de decizie, nici cât o ceap? stricat?.

Tr?im vremuri în care suntem urm?ri?i pas cu pas, clip? de clip? cu ajutorul tehnologiei moderne, nu doar în România ci peste tot în lumea considerat? civilizat?. Ce-i drept, noi am acceptat asta, printre care ?i noi românii. Noi am acceptat ca indivizii ace?tia din politic?, care între noi fie vorba, nu prea au dovedit c? se pricep la nimic decât la furat ?i la pus la cale clanuri mafiote, s? plece de la premiza c? suntem ho?i, infractori, terori?ti. Interesant este faptul ca ne-am obi?nuit cu aceast? abordare a problemei, semn c? ne-au sp?lat creierul bine politicienii pl?ti?i, culmea, pentru a lucra pentru noi! Desigur, nu to?i politicienii sunt de rea credin??, ca s? fim clari, dar indiferent c? e?ti român, francez, englez sau congolez, nu po?i s? te faci c? nu observi problemele care pleac? de la ace?tea. Din câte ?tiu eu, nu prea îi vede nimeni cu ochi buni.

Ca în orice regim mafiot, b?ie?ii s-au obi?nuit cu puterea, cu avantajele ei ?i cu conturile babane din b?nci. V? da?i seama c? vor încerca, prin orice mijloace, s? ramân? cât mai mult la volan. Dinastiile deja sunt puse la cale, în lumea lor nu trebuie s? mai intre nimeni. Ciolanul / puterea este visul fiec?rui b?iat de?tept, oportunist, adic? al fiec?rui politician, pentru c? “cel ce împarte, parte-?i face”. ?i cum du?manul este întotdeauna poporul, ei vor încerca s? îl supun?, s? îl controleze, pentru a ?ti, zi ?i noapte, ce mai clocesc oamenii simpli ?i, de ce nu, pentru a ?antaja ?i eventual a elimina fizic “?ân?arii”. Apropos, crede?i c? ei vor putea vreodat? dormi cu un “?ân?ar” ?

Ce au f?cut ?i vor face ei în continuare pentru a men?ine starea de fapt ce le este favorabil??

Ne vor oprima, îndobitoci, min?i, manipula ?i limita drepturile ?i libert??ile noastre, ne vor supraveghea mai ceva ca în regimurile dictatoriale paralel cu a-?i cre?te ei puterea ?i a ne aduce pe noi la limita de subzisten?? pentru a ne face dependen?i de generozitatea lor ?i a ne t?ia aripile pe care un trai îndestulat ni le-ar fi oferit.

Cum au procedat ?i procedeaz? înc? pentru a ne controla ?i supune?

Argumentul folosit de c?tre „autorit??i” a fost lupta împotriva terorismului, siguran?a na?ional? în aproape toate statele. În general, au spus c? ceea ce fac ei este bine pentru siguran?a noastr?, a copiilor no?tri, în fond cu to?ii – în special ei – lupt?m pentru o lume mai bun?. De acord, doar c? vrem o lume mai buna pentru to?i, nu doar pentru o ga?c? obi?nuit? s? calce în picioare milioane de oameni groh?ind c? ceea ce ei fac este bine pentru mul?ime, deoarece mul?imea nu are destul? minte. Ce-i drept, au gândit bine când au lovit în înv???mânt ?i au transformat tinerele genera?ii în mase u?or de manevrat care nu î?i pun întreb?ri despre lucrurile esen?iale. Votantul perfect este idiotul care ar face bine s? fie ?i pomanagiu!

Ne îndrept?m ?i noi românii destul de rapid spre un stat poli?ienesc des?vâr?it! Ce mai conteaz? drepturile ?i libert??ile individului pe care fiecare stat declar? c? le respect? ca pe icoane, semnând în acest sens acorduri ?i tratate interna?ionale. Ce mai conteaz? dreptul la intimitate sau anonimatul pe internet. De?i politicienii au orgasm când ne garanteaz? aceste lucruri, adev?rul, pe care noi îl ?tim ?i îl vedem zilnic ne arat? c? practic nu cont?m, c? totul este o minciun? profitabil? pentru câ?iva. Suntem înc? în evul mediu, când via?a omului nu valora nici cât o coaj? de pâine!

Urm?ritul/supravegheatul cet??eanului de c?tre servicii sau companii private este trendul în vog? la ora actual?.

Ie?im în ora?, camerele de supraveghere ne înregistreaz? fiecare mi?care, GPS-ul ?ine minte traseul parcurs (?i habar nu avem cu ce al?i ter?i comunic?), camerele de la bancomate urm?resc totul, intr?m pe internet ?i suntem urm?ri?i pas cu pas de firme de publicitate, de Google, de Facebook, de hackeri, dac? avem Windows. Pe baza a ceea ce post?m pe internet, sub “anonimat” ni se poate extrem de u?or stabili, pe lâng? identitate ?i loca?ie, profil psihologic ?i multe alte caracteristici. Mai nou, autorit??ile p?streaz? datele noastre timp de 6 luni de zile pe considerentul c? suntem cu to?ii poten?iali terori?ti. Traseul nostru poate fi oricând ref?cut numai pe baza datelor culese de la telefoanele mobile. Pe baza înregistr?rilor ob?inute de pe telefoanele inteligente care intr? în dotarea fiec?rui român, se poate ?ti ce am f?cut noi într-o zi, pe unde am fost, ce mesaje am dat pe messenger sau sms, ce am spus (noi ?i cei din jurul nostru) etc. Pc-ul cu Windows este ca o oglind? pentru to?i, iar dac? mai folose?ti ?i wireless-ul pericolul ca ?i al?ii s? treac? de m?surile de securitate ?i s? monitorizeze totul este uria?.

Recent, a fost mare scandal într-un stat american cauzat de faptul ca un haker a spart m?surile de securitate ale router-ului wireless al unei familii vecine ?i a accesat f?r? drept – desigur c? totul se face far? drept - laptop-ul acestora, publicând, mai apoi, poze ?i înregistr?ri cu ace?tia pentru ai santaja. S?racii, erau urm?ri?i LIVE de ?mecher prin accesarea de c?tre acesta a camerei web ?i microfonului laptop-ului precum ?i a altor date din pc ?i ei nici nu b?nuiau asta. În fond, ce este a?a de greu pentru un haker sau un oficios de la servicii s? activeze camera web ?i microfonul pc-ului sau telefonului inteligent, f?r? ca tu nici macar s? banui, ?i s? surprind? totul. Nici nu au nevoie ca agentul s? fie în apopierea router-ului, iar mandatul este un vis. Pentru siguran?? eu recomand LINUX-UL (citeste aici).

Totul este înregistrat, absolut totul.

Se spune c? nu po?i fi pe deplin sigur c? nu e?ti ascultat sau urm?rit decât dup? ce sco?i bateria din telefon, tableta sau laptop. În fond, habar nu avem dac? webcamul laptopului de ultim? genera?ie, prin nu ?tiu ce soft, nu transmite nu ?tiu unde, la un oarecare serviciu sau la vreun ?mechera? priceput în ale informaticii, tot ce facem noi atunci când credem c? suntem în deplin? intimitate. Sunt voci care sustin c??i televizioarele de ultima genera?ie monitorizeaz? totul ?i au camere ascunse. Se vehiculeaz? ideea ca tehinca militar? ?i cea folosit? de stat pentru a ?ine în frâu supusii ar fi cu dou? decenii înaintea celei civile.

Suntem supraveghea?i pas cu pas, clip? de clip? ?i nu avem garan?ia c? datele ob?inute în urma supravegherii nu cad in mâini cu interese negative sau cel pu?in aduc?toare de profit. Cine îmi garanteaz? mie c? serverele care sunt folosite pentru stoca datele rezultate de la urm?riri – legale sau nu - sunt în mâini sigure. Autorit??ile, serviciile secrete sau agen?ii publicitari urm?resc fiecare mi?care a noastr?. A?adar, adio anonimat pe Internet, in baie, acasa, în fa?a plasmei, pe strad?, la locul de munc?.

Unde se va ajunge? La cipuri!

PS1: desigur vor ap?rea destui neîncrezatori ?i visatori. Visa?i ?i ignor?i, pe asta se bazeaz? ?i ei!

PS2: Datele noastre personale sunt la îndemâna oricui pl?te?te bine.

Link to comment
Share on other sites

Teoria conspiratiei!!! :))) Toti suntem urmariti si am fost din totdeauna ! mai putin sau mai mult... ideea este urmatoarea :

Divide et impera! de Filip al 2-lea.Tot ce trebuie este sa fim cat mai prosti ca sa putem fi manipulati deja ne-am intors cu cateva sute de ani in urma, multi dintre noi lucreaza pentru stapan fara remuneratie si nu dispunem de drepturi asupra propriei persoane.

Link to comment
Share on other sites

Una dintre bombele de la Boston a exlplodat dintr-o oal? sub presiune. În aceea?i zi CNA a interzis reclamele cu Bahmu?eanca la oala sub presiune Dry Cooker. Coinciden??? VOI CHIAR CREDE?I ÎN COINCIDEN?E? TREZI?I-V?, OAMENI BUNI!

Bun, ne trezim, dar ce putem face? Nimic.

Link to comment
Share on other sites

@ wirtz la cip se va ajunge numai daca suntem noi prosti si ne lasam manipulati cel mai sigur se va ajunge sa fim impartiti pe clase sociale.

eu sunt de parere ca in cativa ani se vor clarifica multe.deja au inceput sa apara "oameni mari" care spun lucruri la care noi nici nu visam.

PS. Pot pune pariu ca majoritate membrilor rst (cu un iq destul de ok) cand or sa auda "-Sa va prezentati...pentru vaccin." or sa scoata pula la ei.

Link to comment
Share on other sites

Personal nu ma simt urmarit de nimeni si de nimic nici telefonic nici pe net,Insa acum o sa sariti pe mine domne tu nai nimic de ascuns esti inconstient.Insa vreau sa clarific o treaba nu sunt urmarit insa cum se stipuleaza peste tot toate activitatile noastre sunt stocate si conservate daca vreo data vom face ceva sa nu ne miram ca de unde au inregistrati telefonice sau logurile pe care le-am facut.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nimic personal cu buletinele biometrice insa singura problema e sa le faca de asa natura incat doar cei avizati sa aiba acces la ele nu toata lumea.Daca e sa foloseasca o tehnologie inovativa si foarte foarte sigura eu as accepta pt ca e mult mai greu de falsificat odata si in caz de e pierdut furat nu se poate face nimic cu el.Dar cu riscul de a face o repetie siguranta sa fie pe primul loc.

Link to comment
Share on other sites

Probabil in cativa ani vom ajunge toti sa fim cipuiti ca si animalele. Sigur ca la inceput va fi o chestie optionala sau o moda dar pana la urma ne vor forta sa ne implantam unul. Din cate am citit aceste cipuri sunt foarte vulnerabile si pot fi scanate si citite cu usurinta, fara sa mai discutam si de bolile care le provoaca(cancer, tumori...). Mai ales ca biserica se opune din start acestor lucruri(666 ZOMFG-PLM), dar sa nu o dam in religie and other shit like that. As spune ca avem o sansa 50% ca pe viitor sa fie facute publice si distribuite in masa catre populatie.

Link to comment
Share on other sites

A nu se confunda progresul tehnologic cu ascultarea si manipularea.

Spre exemplu: facebook

-o platforma de socializare revolutionara care a schimbat societatea moderna. (Pacat daca nu s-ar fi facut)

-cel mai sofisticat sistem de spionaj si manipulare din lume. Slogan facebook "Vrem ca utilizatorii sa petreaca cat mai mult timp pe platforma noasta" (pacat ca s-a facut)

Cu cat are mai multe putere cu atatun om devine mai corupt.

Spre deosebire: Slogan Google: "Don't be evil!"

Eu cred ca sunt supraveghiat/ascultat dar nu ma deranjeaza asa tare pentru ca stiu sa-mi ascund secretele.

Nu e o solutie sa negam tehnologia si sa ne intoarcem in epoca de piatra.

-pana si hainele au fost folosite (cu mii de ani in urma) la identificarea statutului social/apartenentei la grup a unei persoane.

(Orice inventie are parti bune si parti rele)

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa ne bagam pula :) n-ai ce sa faci, nu contam, contezi, contez deloc.. nu ai cum sa rastorni nimic sa schimbi ceva... cu sau fara mine, tine, voi, nu conteaza.. mori si gata, sunt fericiti ca au mai scapat de o pensie de platit... nici nu imi mai bat capu.. prietena mea nu e asa de desteapta si nici bani nu are sa vada la ce curve am fost eu aseara.. si pot sa imi fac mai mult de un cont de facebook... nu ma uit la stiri ca prostia se ia, ma intereseaza doar sa am liniste in casa si sa am ce sa pun pe masa.. restu vine si pleaca. Poate ca vreau si eu o vila cu etaj si piscina in Primaverii, dar m-am impacat cu gandul ca daca nu inventez ceva revolutionar, castig la loto sau fur.. nu o sa pot niciodata cu serviciul de zi cu zi. Multi, chiar si dintre noi, nu au ce sa puna in farfurie, nici in pula nu ii doare pe ei ca au buletin electronic sau RFID in mana... intelegeti voi aspectul..

Daca furi si astea si ti-e frica ca te prinde cu gramu de iarba sau milionu de euro.. mereu e o fereastra prin care eviti sistemul :) asa a fost si asa va fii mereu :)

Edited by Bateria
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...