Jump to content
Silviu

[!] Alegere facultate

Recommended Posts

Scuzati intrebarea, stiu ca s-a mai discutat..

Problema sta in felul urmator. Sunt admis aici, ICT Engineering ,iar acum mi-am pus intrebarea, daca as da la o universitate romaneasca cum ar fi TCI la Universitatea Bucuresti, care ar fi diferentele intre ele, ma refer din punct de vedere al unui angajator. A se tine cont ca VIA este o facultate relativ noua, infiintata in 2008, iar Universitatea Bucuresti are un renume destul de bun (la noi), fiind cotata pe primul loc pentru specializarea informatica. Astept argumentele voastre. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru facultatea la care ai fost admis.

Pot sa iti spun ca 80% dintre angajatorii romani prefera un candidat care are licenta + master oferite de o universitate dintr-o tara bine dezvoltata in detrimentul facultatilor autohtone. Nu conteaza prea mult ca facultatea e infiintata de 3 saptamani, angajatorii nostri nu vor sti ce ai facut tu acolo, dar te vor vedea ca pe un om scolit in occident.

Singura problema pe care o vei avea la angajare va fi salariul. Chiar daca ti se va oferi un salariu peste media salariilor din domeniu de aici, tot ti se va parea mic.

Eu zic sa te bucuri de cativa ani frumosi de facultate acolo, nu ii vei regreta. Vei vedea lumea cu alti ochi, vei avea alte deschideri. Dupa aceea, daca vrei cu adevarat, te poti intoarce in tara sa pui mana pe treaba.

Ca parere personala, Facultatea de Informatica din cadrul Universitatii din Bucuresti nu este pe primul loc in tara pentru specializarea sa, ci Facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii Bucuresti. Te rog sa nu ma crezi pe cuvant, ia la rasfoit ofertele de angajare online si numara cati angajatori cer absolventi din ambele parti. Vei fi uimit.

Bafta in continuare, cred ca orice alegere ai face nu poti da gres prea rau, domeniul este si va fi unul foarte cautat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@TheTime a fost foarte conchis si elocvent.

Ramai pe universitatea la care ai fost acceptat. Vei vedea ca "afara" lucrurile sunt altfel, totul este diferit. Vei ajunge sa capitalizezi toata informatia si, probabil, atunci cand vei dori sa te intorci in Romania, vei putea schimba ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...