Jump to content
laurian

Diacriticele si SEO se bat cap in cap! De ce?

Sa folosim sau sa nu folosim diacritice pe website?  

22 members have voted

  1. 1. Sa folosim sau sa nu folosim diacritice pe website?

    • DA sa folosim!
      6
    • NU folosim!
      16


Recommended Posts

Salutare prieteni, observ ca nu s-a mai discutat pe forum despre diacriticele pe un website. Si anume sa le folosim sau sa nu le folosim? Ne ajuta la SEO?

Eu sunt de parere ca mai mult strica, din punct de vedere al motoarelor de cautare, dar pentru vizitatori sunt bune... Dar ce ne facem cu GOOGLE? Cel mai bun exemplu este un site facut de mine LGL - Firma de constructii case | la cheie | la rosu | din lemn , care inainte sa folosesc diacriticele in prima pagina, daca cautai pe google "firma de constructii" era al 3-lea, acum dupa ce am pus diacritice nici maicar nu il mai gasesc cu acele cuvinte!!!

Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca eu sug cand vine vorba de design :)))

Legat de seo, in unele cazuri google poate asocia cuvintele(intre diacritice si fara diacritice) dar in altele nu, asta fiind UNU dintre motivele pentru care un site poate sa aiba o pozitie mai buna pe .com si sa nu fie pe .ro(language target)!

Depinde si cum sunt introduse diacriticele pe pagina, in mare diacriticele sunt ok pentru persoane care cauta folosind diacritice.

PS: Cred ca erai pe prima pagina din cauza cookie-urilor de cache..., nu cred ca ai fost vreodata pe prima pagina cu el.

Link to comment
Share on other sites

In google.ro (&hl=ro) esti pe locul 231 (a 24a pagina) pentru cuvantul cheie specificat.

In google.ro (&hl=ro) esti pe locul 195 (a 20a pagina) pentru "firma de constructii case".

//L.E: N-ai fost niciodata pe prima pagina. Ai dat cumva +1(GooglePlus)?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca am fost deoarece am cautat site-ul din mai multe locuri (de la prieteni, munca, mc) si eram pe prima pagina ...

//L.E: N-ai fost niciodata pe prima pagina. Ai dat cumva +1(GooglePlus)?
Daca te referi ca am dat +1 de pe contul meu, da am dat, dar nu am fost logat pe cont cand am cautat din alta parte.

Cred ca am mai fost penalizat si pentru continut copiat pe unele pagini, m-am apucat de modificat acum ...

Link to comment
Share on other sites

Poate pentru ca il tii pe un subdomeniu, iar domeniul principal nu are nici cea mai mica legatura cu keywordul tau?

Din cate am citit eu pe net mai nou google trateaza subdomeniul ca pe un site individual, ideea doar sa ii si comunici asta, adica in sitemap si in webmster tools sa fie separat unul fata de celalalt.

Link to comment
Share on other sites

@laurian: Nu chiar. 95% din site-urile inaintea ta au propriul domeniu, cu macar un keyword in el. Google te trateaza ca site individual dupa ce ii rankeaza pe ei inainte.

Din mesajele pe care le-am primit de la cei de la google, de subdomeniu nu au zis nimica, in schimb mi-au recomandat sa nu mai pun "LGL-" inainte la titlul paginii iar daca vreau sa il folosesc sa il pun la urma ":LGL".

Majoritatea care sunt inaintea mea sunt siteuri mai vechi google prefera domeniul in fata subdomeniului, acum s-au mai schimbat putin lucrurile, tot domeniul il prefera dar nu in aceeasi cantitate ca inainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca folosirea diacritecilelor are un efect pozitiv atunci cand detineti un website in lb romana.Google se adapteaza rapid dupa limba atunci cand se face o interogare iar el stie limba romana de ceva ani .

EX 1 : Am cautat Bacau si mi-a iesit cu bold " Bac?u "

EX 2 : Am cautat Romania si mi-a iesit cu bold " România "

Lista poate continua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...