Jump to content
FiliBlox

[PROBLEMA]Captura ecran

Recommended Posts



Salut, am o problema cu pc-ul, sau mai probabil cu placa video.
Cand incerc sa inregistrez cu orice fel de progam, incepe sa sacadeze iar pointerul o ia razna, dispare-apare...
Placa video este un Ati REadeon Hd 3450 de 512 mb pe 64 bit pe agp.
Are driverul updatat, la fel si celelalte componente din pc.
Daca intru in fraps si incerc sa ma joc ceva functioneaza perfect, cu 100, 200+ FPS, iar cand ii dau recording scade automat la 20 si mai mic..
Am omis eu ceva setari de prin bios, din driver ?
Daca este un cunoscator si vrea sa ma ajute sa lase mai jos un reply.
Tin sa mentionez ca inainte am avut un Nvidia geforce 7300 le de vreo 256 mb pe 64 bit, pci si nu aveam probleme cu filmatul.
Calculator este curatat de praf...
Racirea care o vedeti pe afisaj este din cauza ca are radiator fara cooler, dar i-am pus eu extern aproape de de radiator, scade si la 40... Temperatura de la procesor este atat de mare deoarece nu am cumparat o pasta termoconductoare de mai buna calitate.
Daca doriti si mai multe informatii, pentru remedierea problemei lasati reply.
I-mi cer scuze pentru greselile de scriiere, dar nu am timp sa le corectez.

EDIT:
1234.jpg Edited by FiliBlox
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu Fraps consuma resurse la capturare (fps care scad drastic cand incepi capturarea)iar sistemul tau e slabut (posibil ca si placa pe AGP sa nu fie la nivelul uneia PCIe,slotul AGP poate nu poate transfera cantitatea de date cum o face un PCIe).Incearca si cu alt program.

Link to comment
Share on other sites

- Da face la fel si pentru o portiune mai mica din ecran, dar mai cresc unpic fps.

Progame pe care le-am incercat la captura de ecran:

- Fraps

- Camstasia

____________________________________________

Probabil ca renegade are dreptate, e din cauza placii mele video si a slotului pe care este instalat.

Un pci transfera mult mai repede datele fata de un agp.

Ma interesa doar sa fac captuira pentru desktop, tutorial etc... dar daca nu se poate asta e. O sa vad pe viitor daca voi cumpara o placa video sau voi cumpara un sistem complet... sau din piese.

Ma asteptam sa functioneze mai bine la captura de ecran deoarece se misca cu mult mai bine fata de placa veche enuntana si mai sus.

Multumesc pentru raspunsuri, daca mai aveti vreo idee ceva lasati reply mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Salut .Nu vreau sa fiu rau dar...un barbat adevarat stie sa recunoasca cand un sistem pur si simplu nu mai face fata indiferent de cat de curat este,de cat de suflat este de cata pasta are pusa.Nivelul de cache din procesoru ala este foarte mic si placa video pe 64 de biti nu te ajuta cu nimic,doar la redarea pe ecran a Window/s -ului.Acum daca ai sa revii cu un reply,te rog sa intelegi ca daca este un dual core,asta nu inseamna neaparat ca sistemu trebe sa mearga struna.o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Salut .Nu vreau sa fiu rau dar...un barbat adevarat stie sa recunoasca cand un sistem pur si simplu nu mai face fata indiferent de cat de curat este,de cat de suflat este de cata pasta are pusa.Nivelul de cache din procesoru ala este foarte mic si placa video pe 64 de biti nu te ajuta cu nimic,doar la redarea pe ecran a Window/s -ului.Acum daca ai sa revii cu un reply,te rog sa intelegi ca daca este un dual core,asta nu inseamna neaparat ca sistemu trebe sa mearga struna.o zi buna

Stimabile user, te anunt ca am reusit sa i-mi rezolv problema.

Nu am nevoie de un pc puternic ca sa filmez in jocuri, atata timp cat am cunostintele necesare.

Acum filmez in minecraft lejer cu 30 + fps, si pe desktop la fel.

Link to comment
Share on other sites

Stimabile user, te anunt ca am reusit sa i-mi rezolv problema.

Nu am nevoie de un pc puternic ca sa filmez in jocuri, atata timp cat am cunostintele necesare.

Acum filmez in minecraft lejer cu 30 + fps, si pe desktop la fel.

Omu eu provin dintr-o familie saraca.Am avut primul calculator la 20 de ani,in timp ce altii aveau phenoame si quaduri poate si i7 mai vechi.Sincer iti spun,calculator asa de slab ca al tau nu am avut niciodata.placa video de 512 pe 64 de biti si tu vrei sa faci performanta cu asta pentru ca AI 2.5 gb de ram.Intr-un fel ai dreptate aici ""Nu am nevoie de un pc puternic ca sa filmez in jocuri, atata timp cat am cunostintele necesare.""Nu ai nevoie de pc puternic sa filmezi in jocuri,dar pcu trebe sa fie cat de cat OK ca sa iti ruleze windows+jocuri apoi daca pe langa astea doua tu mai vrei sa introduci si video recording ai dreptate,ai cunostinte deci se pot inlocui resursele fizice a unui pc.Sincer mi se pare ca esti cam arogant,dar poate e doar o parere gresita.stima

Link to comment
Share on other sites

Omu eu provin dintr-o familie saraca.Am avut primul calculator la 20 de ani,in timp ce altii aveau phenoame si quaduri poate si i7 mai vechi.Sincer iti spun,calculator asa de slab ca al tau nu am avut niciodata.placa video de 512 pe 64 de biti si tu vrei sa faci performanta cu asta pentru ca AI 2.5 gb de ram.Intr-un fel ai dreptate aici ""Nu am nevoie de un pc puternic ca sa filmez in jocuri, atata timp cat am cunostintele necesare.""Nu ai nevoie de pc puternic sa filmezi in jocuri,dar pcu trebe sa fie cat de cat OK ca sa iti ruleze windows+jocuri apoi daca pe langa astea doua tu mai vrei sa introduci si video recording ai dreptate,ai cunostinte deci se pot inlocui resursele fizice a unui pc.Sincer mi se pare ca esti cam arogant,dar poate e doar o parere gresita.stima

ok, daca tu i-mi critici atat de rau calculatorul cum explici faptul ca filmez in jocuri 30+ fps?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...