Jump to content
KillerMC

Comenzi China

Recommended Posts

Am 2 colete de 150e fiecare de 4-5 luni in vama, mam si plictisit sa ii tot sun si sa le trimit fotocopii, fax-uri si cacaturi ca cica eu sunt minor si nu au cum sa imi genereze factura pe numele meu.Infine la urma urmei ma pis pe ele sau le retrag la 18, in rest.. daca cumperi prin curier, in mai putin de o saptamana le ai acasa.. cel putin in cazul meu(ITALIA) si taxele te costa in jur de 30E dintre care 10 online pentru curier. si vreo 20 cand primesti pachetu.

PS: recomand tinydeal.com

Link to comment
Share on other sites

Nu am comandat pentru Romania , am si zis , singura experienta cu Romania a fost una neplacuta unde destinatarul a trebuit sa plateasca 40$ pentru un inel.Nu am idee cum functioneaza in Romania , dar mai era un topic unde cineva comandase 10 becuri LED si ii ceruse acte de la firma pentru a putea ridica pachetul.Eu doar mi-am dat cu parerea ca cel mai bine comanzi pentru cineva din Italia/Spania si apoi iti trimite respectivul un colet cu o firma de curierat.Ajunge si mult mai repede din SUA (aprox 5 zile ) fata de 6 saptamani Romania , si nici nu platesti nimic la primire.Din China ajunge in 14-30 zile dar al fel , nu platesti nimic daca trimiti in Italia/Spania (sau altele).

Eu am comandat becurile alea LED si nu erau 10 erau peste 100 :D au fost multe complicatii acolo dar s-a rezolvat si totul fara sa le dau bani dar a trebuit sa ma cert cu ei multe zile.

Link to comment
Share on other sites

@Mandrake1942: Comanda a fost pe aliexpress nu? :D

Momentan am dat comanda prin firma de intermedieri. Nu prea am avut chef sa ma complic si vreau neaparat obiectul cu pricina :))

Cand o sa mai strang ceva banuti o sa dau o comanda "pe cont propriu".

Va tin la curent.

---------------------------------------------------------------------

LE: Nu am mai facut comanda prin intermediul celor de la "comenzi-china.ro". Mi-a mirosit putin (mai mult) a teapa si am dat in cele din urma comanda personal. Plus ca am mai economisit 45$ si am prins si reducere la produs :))

Am primit ceva detalii si ajutor aici pe forum si am mai observat ca cei de la aliexpress au Buyer Protection - We only release your funds to the seller AFTER you confirm you are satisfied with your purchase / Full Refund if you don’t receive your order / Refund or Keep items not as described / Full Refund if product isn't received in 60 days.

Am ales produsul, metoda de livrare (China Post Air Mail ~12$), am facut comanda, am completat adresa, am platit cu cardul, plata a fost verificata dupa 24 de ore, produsul a fost trimis dupa 2 zile de la confirmarea platii, am primit tracking code-ul care a putut fi verificat dupa 5-6 zile. Recomand verificarea codului pe www.track-chinapost.com pentru ca pe site-ul oferit de ei statusul se mai blocheaza sau nu primiti unele informatii.

Tracking:

c05j.jpg

Dupa cateva zile in care ramasese blocat si pe acest site, statusul a fost actualizat. Coletul a ajuns in Romania. A durat aproximativ 25 de zile sa ajunga (din momentul in care am facut comanda online). Am putut sa verific codul pe site-ul Postei Romane http://www.posta-romana.ro/posta-romana/servicii-online/track-trace.html pentru detalii exacte.

Tracking:

5yb0.jpg

Pe 29.08 (joi dupa-amiaza) coletul a ajuns la oficiul postal vamal din orasul meu. Problema este ca se pot ridica colete externe doar joia - program scurt de 2 ore dimineata - deci a trebuit sa astept o saptamana degeaba...Romania, ce sa facem. Nu am fost avizat absolut deloc cu toate ca in calculator apaream avizat si reavizat. Daca nu verificam tracking code-ul si nu mergeam eu sa intreb puteam sa astept mult si bine, aveti grija la asta!

La posta am fost intrebat ce trebuie sa primesc, valoarea produsului* si am fost pus sa desfac coletul cu un "cutit"...cel putin clasic...maner din corn de caprioara si lama tip epoca de piatra: http://img11.imageshack.us/img11/6685/dbk2.jpg :)) Am desfacut coletul (impachetat chiar foarte bine), a verificat doamna de la vama, totul ok. Am fost putin uimit cand am vazut ca produsul arata chiar mai bine decat in poze, foarte bine finisat (si functioneaza impecabil). Am platit 2 lei 30 vama si am plecat fericit acasa :D

*De retinut: Vorbiti cu vanzatorul sa trimita ca GIFT iar la sectiunile "Value" si "Total value" de pe colet sa treaca o valoare mica (15-20$) si sa nu puna vreo factura/chitanta sau ceva pe care sa scrie valoarea reala a produsului, altfel s-ar putea sa platiti taxe mari sau foarte mari (in functie de toanele celor de la posta/vama). Intrebati vanzatorul ce valoare a pus ca sa stiti ce spuneti cand sunteti intreabati de valoarea produsului. Incercati sa vorbiti cat mai frumos cu persoanele de la posta, daca puteti sa le si lingeti eventual in..dos :)) ca nu stiti peste ce nebuni dati si va pun sa platiti aiurea.

Produsele ce depasesc valoarea de 10 euro nu sunt scutite de taxe...mai mult nu stiu inca sa va spun si nu sunt curios sa aflu prea curand. Cert este ca am mai facut inca vreo 5 comenzi si mai am cateva de facut :))

Tracking complet:

lvjk.jpg

pdgw.jpg

Edited by KillerMC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...