Jump to content
KillerMC

Comenzi China

Recommended Posts

Careva cu "experienta" in domeniu? :)) As vrea sa-mi iau si eu o chestie de vreo 80 de dolari de pe Aliexpress.com si am nevoie de niste pareri/sfaturi.

Am gasit o singura firma de intermedieri (comenzi-china.ro), insa nu stiu cat de seriosi sunt. Mi-au facut un pret - 125 de dolari in total (85$ chestiuta mea + 40$ toate taxele/comisioanele aferente). Nu stiu ce sa zic...sa merg pe mana lor sau sa incerc sa comand eu direct.

Pareri/sfaturi? :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit si eu zilele trecute un articol (cat de cat proaspat in comparatie cu alte chestii din 2010) despre DX pe blogul lui Zoso - Comenzi DealExtreme? | zoso blog

Sper sa-ti fie de ajutor :D

LE: Si mie mi se pare destul de ciudata treaba...de fapt neclara...cu vama/taxe/etc. De asta nu prea imi vine sa comand eu direct.

Edited by KillerMC
Link to comment
Share on other sites

Eu am comandat de cateva ori pe Aliexpress si nu am avut probleme. Dureaza destul de mult,(o luna) daca trimite prin China Post Air, cu transport gratuit. Poti sa platesti transportul prin DHS parca sau o alta firma si coletul ajunge in maximum 10 zile.

Prin China Post Air, coletul ajungea la un oficiu postal si primeam în?tiin?area acas?, apoi mergeam s? ridic pachetul, dupa ce il controleaza un ofiter vamal.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Eu am comandat pe DX si comanda mi-a ajuns in 3 saptamani.

Platesti Taxa la vama daca depasesti 45$ la comanda, bineinteles poti bifa sa trimita ca "gift" si nu vor scrie valoarea pe colet, sau vor pune una mai mica.

Coletele le primesti la Posta Centrala din orasul tau.

Am platit 13 lei taxe la o comanda de 70$...

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am comandat mereu de pe ebay ... Mi se pare mai de incredere.... Si gasesc si multe prostioare.... Lasere,boxe,manusi pentru biciclisti etc.

si eu am comandat de pe amazon anglia...in 2 zile sunt in bucuresti coletele. mi s-a intamplat sa ajunga coletul a doua zi in bucuresti iar posta romana sa mi-l aduca abia intro saptamana in alt oras (200km distanta)....deci e posibil si posta romana sa fie de vina ca intarzie coletul.

Link to comment
Share on other sites

Pana in 40 dolari platesti taxe vamale ,peste platesti si tva si taxe vamale .China nu are facturi ,pot sa scrie la valoarea coletului cat vrei tu dar asta nu te ajuta cu nimic . La posta vamala din orasul tau o sa-ti taxeze produsele in functie de pretul lor de catalog . Catalogul e ceva de genul : tableta 7' = 150 euro ,nu conteaza ca tu ai dat 10 dolari pe ea .

In schimb ,daca esti "baiat fin" , o dai la pace usor cu vamesul .99% din coletele mici nu sunt desfacute ,se merge pe incredere . Ai grija ca este o singura zi din saptamana cand vine vamesul la posta .

Te sfatuiesc sa comanzi colete mici,sa nu comanzi mai multe bucati din acelasi produs si sa vorbesti frumos la posta ca te poti intelege cu ei usor .

Cand mergi sa-l ridici sa ai la tine extrasul din PayPal ,daca ai ghinion si te baga la catalog sa le poti dovedi pretul real .

Sumele exacte le gasesti aici : http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei ce vor sa cumpere mai multe chestii ,de preferat e sa aiba vreo cunostinta prin Spania/Italia .Pot cumpara en-gross si nu platesc nici o taxa.Din China ajung in plicuri/colete sigilate cu sigiliu de ala cu ata, si ajung acasa fara sa platesti nimic.La fel si din USA , poate sa fie si un iPhone 5 , daca e USPS fara confirmare de primire ti-l da in mana si fara sa semnezi .In schimb in Romania stiu pe cineva care pentru un inel a trebuit sa plateasca 40$ la cursul valutar de atunci .Parerea mea e ca mai bine trimiti la un familiar/cunostinta ,apoi ei iti pun un pachet printr-o firma de curierat si iesi mai ieftin si nu ai bataie de cap.

Link to comment
Share on other sites

Nu recomand cump?rarea de electronice din China. Am cump?rat 2 tablete cu "garan?ie" 12luni, dup? 1lun? ?i ceva au murit amândou?, iar ca s? le trimit la garan?ie m? costa cât una nou?. Am cump?rat un mp3, iar dup? 5zile bateria nu mai ?inea nici 5minute.

@bodostyle - din câte ?tiu tot ce intr? în spa?iu UE este verificat de c?tre un vame? indiferent prin ce curier vine ?i nu cred c? te las? ei s? impor?i orice ?i oricât f?r? s? te taxeze.

Link to comment
Share on other sites

Nu recomand cump?rarea de electronice din China. Am cump?rat 2 tablete cu "garan?ie" 12luni, dup? 1lun? ?i ceva au murit amândou?, iar ca s? le trimit la garan?ie m? costa cât una nou?. Am cump?rat un mp3, iar dup? 5zile bateria nu mai ?inea nici 5minute.

@bodostyle - din câte ?tiu tot ce intr? în spa?iu UE este verificat de c?tre un vame? indiferent prin ce curier vine ?i nu cred c? te las? ei s? impor?i orice ?i oricât f?r? s? te taxeze.

Acum cateva zile am primit 70 ceasuri din China si nu nimeni nu a desfacut nici un colet , din SUA am primit si cate 3 colete saptamanal si la fel , nimeni nu a desfacut nici un colet .Chestia e ca ai tracking number doar pana iese din SUA , apoi ramane in pom .Daca tu cunosti ´´postarita´´ sau cum se mai zice acolo nu ai absolut nici o treaba.Pentru un telefon sau doua plateste cel din SUA 12.75$ si pentru bijuterii 1,50$ daca trimite cu Stamps.com .Se verifica acolo la plecare , nu ai treaba in tara in care primesti .Depinde cu ce iti trimite , de exemplu pentru comezile ce trimit cu USPS ,pot sa fie si in valoare de 2000$ , nici macar nu trebuie sa semnezi .Nu compara Romania cu alte tari , si eu am vrut sa fac o surpriza placuta cuiva si s-a dovedit a fi neplacuta datorita tampeniilor din Romania.Nu cred ca are rost sa vorbesti de vames in general , am primit si din Egipt,Nigeria,Siria si nimeni nu a intrebat nimic .Difera de tara , in America Latina de exemplu e la fel ca in Romania , trebuie sa plateasca vama si toate tampeniile alea, dar nu e la fel peste tot.

LE: Daca vreun idi(ic)ot crede ca vorbesc de fraude, nu , era vorba de produse din licitatii

Edited by bodostyle
Link to comment
Share on other sites

@bodostyle de pe ce site ai comandat din China?

Ce sfat poti sa-mi dai...sa incerc sa comand eu direct sau sa comand prin firma de intermedieri? (vezi prima postare)

Nu am comandat pentru Romania , am si zis , singura experienta cu Romania a fost una neplacuta unde destinatarul a trebuit sa plateasca 40$ pentru un inel.Nu am idee cum functioneaza in Romania , dar mai era un topic unde cineva comandase 10 becuri LED si ii ceruse acte de la firma pentru a putea ridica pachetul.Eu doar mi-am dat cu parerea ca cel mai bine comanzi pentru cineva din Italia/Spania si apoi iti trimite respectivul un colet cu o firma de curierat.Ajunge si mult mai repede din SUA (aprox 5 zile ) fata de 6 saptamani Romania , si nici nu platesti nimic la primire.Din China ajunge in 14-30 zile dar al fel , nu platesti nimic daca trimiti in Italia/Spania (sau altele).

Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca aia de la aliexpress sunt tepari. A comandat un prieten acum vreo 3-4 luni o tableta si nici pana acum nu a venit. Trimit aia numai scuze ca nu au putut sa trimita coletul si etc.

Eu am cumparat o tableta de pe everbuying la vreo 120$ acum cateva luni si merge si acum.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat de foarte multe ori din China de pe ebay aparate de masura si analizoare de la fluke care cel mai ieftin a fost undeva la 200$ iar cel mai scump undeva la 1000$ nu am avut nici cea mai mica problema chiar am un analizor de 6 ani de zile cu care lucrez in fiecare zi si nu are nici cea mai mica problema acum 3 4 luni am fost cu el la metrologie si masoara la fel ca in prima zi.Deci excelent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...