Jump to content
Cheater

RoTunneling VPN: UT-VPN, Ipsec/L2TP, OpenVPN plata: card, sms

Recommended Posts

Mi se pare ciudat ca nu se posteaza aici. Si ca INCA nu s-au rezolvat problemele....gramaticale :) Totusi, eu inca folosesc si sunt multumit. Cateodata uit sa ma deconectez de la VPN si nu-mi dau seama :D

PS: Am IE setat ca default browser, dar are probleme la afisarea paginii dupa conectarea la VPN, cand se deschide browserul pentru introducerea userului si parolei. Apar doar campurile, fara Username:, Password: sau ce ar trebui sa scrie inaintea campurilor alea. In chrome apare corect pagina.

Link to comment
Share on other sites

Salut, da recunosc nu am dat importanta cuvenita corecturilor gramaticale, totusi recent am facut ceva modificari si m-am ocupat si de acestea, daca mi-a scapat ceva mi-ar prinde bine niste feedback in acest sens, pe privat e ok.

Vis-a-vis de pagina de conectare imi poti spune daca e mai ok acum si in ie? Am facut acum ceva timp niste imbunatatiri semnificative acolo.

Legat de alte servere in europa e in teste un server in franta, poti duplica (click dreapta copy) un server din lista si sa editezi adresa (click dreapta proprieties) in: france.rotunneling.net totodata acest server nu mai are acea pagina de conectare iar userul si parola ta de cu care te conectezi le treci direct in client.

Serverele din franta si usa, au blocat din pacate traficul torrent, datorita termenilor si conditiilor centreleor de date unde sunt hostate.

Serverul din franta o sa il anunt curand si in mod oficial, dupa ce ma asigur ca imbunatatirile facute la procedura de conectare sunt stabile si totul e ok :).

PS: scuze ca nu ti-am raspuns pe forum, aici, dar sunt destul de prins si intru destul de rar, totusi iti recomand sa apelezi cu incredere la support, pe mail sau telefon, am o persoana angajata special pentru asta si toate tiketele sunt solutionate intr-un timp minim :).

Mersi atat tie cat si altora de aici ce desi nu au postat sunt abonati RoTunneling VPN, si trebuie sa mentionez ca dezvoltarea serviciului are in centru feedbackul primit de la voi prin suport, astfel voi sunteti in centrul dezvoltarii serviciului si fara voi nu as fi reusit :).

Nu uitati ca vineri 28 nov, este Black Friday, cu reduceri de -45% la toate platiile facute in acea zi: https://www.rotunneling.net/articole/black-friday-2014-aduce-la-rotunneling-vpn-reduceri-de-45-pe-28-nov/

Din 1 Decembrie va aparea un nou abonament, iar abonamentul Little nu va mai fi disponibil pentru clientii noi: https://www.rotunneling.net/articole/incepand-cu-1-decembrie-anuntam-noi-abonamente-de-vpn/

Navigare placuta @all!

Link to comment
Share on other sites

Big changes!

1. A aparut un nou abonament Terra, cu viteza maxima de 500Mbps, cu posibilitatea de conectare de pe 3 dispozitive simultan.

2. Am schimbat procedura de autentificare read: https://www.rotunneling.net/articole/schimbare-procedura-de-autentificare/

3. Am lansat oficial un nou nod de conectare in Europa, anume in Franta.

4. Am lansat o noua versiune a clientului de windows ce aduce un plus de performanta.

Sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Acum m-am uitat eu tarziu. Nu am apucat sa vad ce ai spus pe aici pentru ca d e la schimbare, mie nu mi se mai conecteaza :D Am citit pe site de schimbarea cu user si parola. Am schimbat la conexiunea L2TP, dar imi tot da username/password wrong. Mai trebuie facut ceva?

Am trimist si un mail la suport :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca ai trimis mail, probabil ai primit raspuns deja, ideea este ca in l2tp in loc de user si pass RoTunneling acum te loghezi direct cu userul si parola ta de pe site, astfel a disparut pagina de autentificare ce aparea dupa conectare.

Toate serverele sunt up and running, sistemul este functional, nu ai avea de ce sa ai probleme, totusi daca intampini dificultati iti recomand sa scri la support sau sa suni la numarul de pe site.

O zi faina,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

[h=4]RoTunneling VPN v 2.9 - Big Changes![/h]

Am lansat clientul RoTunneling VPN v 2.9. Aceasta versiune aduce multiple imbunatatiri atat in aplicatia de conectare, client, cat si pe partea de servere. Astfel va recomandam sa dezinstalati aplicatia precedenta si sa instalati noua versiune!

Cateva dintre aceastea in client:

1. am facut upgrade la aplicatia nativa, rezolvand cateva buguri ce ar fi putut scadea performantele conexiunii celor ce foloseau routere configurate precar.

2. am schimbat programul de instalare astfel aplicatia de instalare tine acum 16MB, aceasta reducandu-se la jumatate.

3. am implementat supportul pentru noi optiuni introduse in servere.

4. aplicatia face shortcut automat uninstallerului in start menu.

Cateva modificari in servere:

1. am schimbat algoritmul default folosit pentru criptare cu aplicatia nativa in: DHE-RSA-AES128-SHA, ce suporta perfect forward security (PFS), fiind considerat NSA-proof. Pentru conectarea prin L2TP se foloseste AES-CBC-256 default iar OpenVPN foloseste AES-CBC-128 default.

2. NAT firewall acum suporta protocolul hair-pin connection pentru performante imbunatatite.

3. Serverele au fost configurate sa faca drop la conexiunile SSL si enforcement catre TLS, pentru un plus de securitate la conectarea la siteuri ce inca nu au fost patchuite importriva atacului POODLE. Mentinonam ca serverele RoTunneling VPN, nu sunt si nu au fost vulnerabile impotriva atacurilor SSL cecente POODLE si Heartbleed, deoarece nu am avut nici in client nici in servere versiuni OpenSSL vulnerabile, ba mai mult serverele aveau enforcement pe TLS la negocierea client-server. Aceasta imbunatatire patchuieste doar conectivitatea la servere la care va conectati folosind VPN-ul, altele decat ale noastre asupra carora nu avem control, pentru a asigura securitatea dvs. in orice conditii.

4. Am implementat impunerea limitei de viteza specifica abonamentului achizitionat direct in aplicatia de pe servere, si am scos pagina de autentificare ce unde trebuia sa va autentificati dupa conectare, acum conectarea se face direct in clientul de VPN, detalii: https://www.rotunneling.net/articole/schimbare-procedura-de-autentificare/.

5. Noi tweekuri pe servere pentru imbunatatirea performatelor.

Navigare placuta!

Detalii: https://www.rotunneling.net/articole/rotunneling-vpn-v-29---big-changes/

Link to comment
Share on other sites

De la 1 ian 2015, conform noii legislatii Europene, facturarea catre persoanele fizice din tarile membre UE se face cu TVA-ul din tara de origine a clientului.

Astfel am implementat in sistemul de facturare TVA variabil in functie de TVA-ul din tara selectata la inregistrare, impreuna cu celelalte informatii de facturare.

Acest lucru aduce preturi mai mici pentru clientii din tarile membre UE unde TVA-ul este mai mic ca in Romania.

Link to comment
Share on other sites

@Cheater

Salut omu,nu stiu daca tu esti doar pe partea de marketing,sau daca tu esti in echipa de development,dar

Preturile tale sunt foarte bune si daca ai investi putin timp in implementarea unei optiuni DNS leak....chiar ca ar fi super.

EDIT:

Adaugare:

Am folost jumatate de an PIA(Private internet access),iar sistemul lor de DNS leak functioneaza asa:

-VPN IP Holland:88.151.226.168

-DNS Server:88.151.112.131

In momentul in care serverul cade,la majoritatea VPN-urilor..se modifica automat LAN-ul in :

Obtain IP adress automatically

Obtain DNS server automatically.

...

ceea ce este de evitat.

Ca DNS leak sa functioneze,trebuie sa ramana blocate optiunile:

-use the following IP adress 88.151.226.168

-Use the following DNS adress. 88.151.112.131

Serverul DNS sau IP-u fiind picate,singura posibilitate de a avea o ""gura"" de net este sa modifici manual din LAN setarile pe atomatically.

http://picz.ro/img/3ada90.jpg

Ma bucur daca am fost de folos.

Edited by dany_love
Link to comment
Share on other sites

Salut @dany_love,

Pot sa spun ca ma ocup in primul rand de development, cred ca ar fi o idee interesanta implementarea unei astfel de optiuni, o sa pun ideea asta pe lista de todo. In sensul de a incepe experimentarea unei astfle de implementari ce sa fie compatibila cu sistemul de autentificare si impunere a restrictiilor specifice abonamentelor, avand un raport loading - performante bun.

Mersi pentru sugestie!

O zi faina!

Link to comment
Share on other sites

Momentan nu este in plan sa adaugam o astfel de functie, caci userii obisnuiti nu au nevoie, ar fi o nisa mica si o nisa destul de problematica (putini end-useri cu intentii bune ar avea nevoie de o astfel de functie pentru a folosi ip diverse din clase mari)

Totusi am lansat serviciile Enterprise ( https://www.rotunneling.net/servicii-vpn-enterprise/ ) ce presupun construirea la comanda a ecosistemului VPN (+consultanta + suport + training) specific pentru nevoile companiilor. Astfel aici in functie de cerere se pot achizitiona clase de ip dedicate folosirii de catre companiile ce doresc acest lucru.

Edited by Cheater
Link to comment
Share on other sites

Am lansat RoTunneling VPN v4

Changelog:

Suport pentru Windows 10.

Drivere sunt semnate pentru o instalare mai usoara, fara a necesita "Disable driver signature enforcement" in Windows 8 si Windows 10.

Imbunatatiri de performanta si compatibilitate.

Upgrade a OpenSSL intern la 1.0.2a.

Imbunatatiri cu privire la comportamentul aplicatiei cand Windows hiberneaza.

Imbunatatirea sistemului de setup.

Va recomandam sa dezinstalati versiunea anterioara inainte de a o instala pe aceasta, upgrade-ul nu este posibil datorita modificari sistemului de setup.

Updateurile viitoare vor fi anuntate si in cadrul aplicatiei.

Download RoTunneling VPN v4:

https://www.rotunneling.net/descarcari-vpn/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...