Jump to content
H3xoR

Viziune asupra lumii.

Recommended Posts

Dup? cum bine ?ti?i, tr?im într-o lume unde „a avea bani” reprezint? for?a absolut? în manipularea anumitor tipuri de oameni din diferite domenii.

Acest aspect ne duce cu gândul la cel mai oribil punct al existen?ei noastre.. SL?BICIUNEA FOR?AT?.

Nu exist? om în acest sistem de pe acest p?mânt care s? refuze o sum? de bani în favoarea lu?rii unei decizii corecte din punct de vedere etic ?i moral.

Am ajuns într-un a?a hal încât nu mai are sens s? crezi c? dreptatea e la partea corect?.. chiar nici unul.

Se spune c? justi?ia echivaleaz? cu o balan?a.. este adev?rat, e o balan??.. care se înclin? acolo unde partea cu bani este mai grea.

De ce trebuie s? ne al?tur?m acestui sistem corupt ?i r?u? Pentru c? suntem for?a?i ?? facem acest fapt.. dac? avem inten?ia s? fim corec?i.. ne alegem cu nedreptatea.. a?a c? prefer?m s? ne asociem acest viciu în ideea drept??ii mult visate.

Indiferent de ce alegem, avem de suferit. Alegând calea drept??ii, ob?inem nedreptate.. alegând corup?ia, antren?m în continuare acest sistem infect.. de care nu mai putem sc?pa.

Totul este o minciun?, dreptatea nu este altceva decât o idee produs? în capul nostru.. a?a c? nu mai are sens s? sper?m la cea colectiv?!

De ce s? ne mai asum?m viciul corup?iei ?i s? continu?m în acest mod? Gândi?i-v? la asta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

procentajul de promovabilitate la bac spune totul! tara este plina de fetite in cluburi , piscine de lux si alte kkt, sunt putini oameni care sunt de admirat in tara, in tara noastra ne inchinam in fata banului, banul este primordial.

Un foarte bun exemplu: daca in spatele fiecarei masini de lux care defileaza in week in constanta sta o afacere care chiar produce bani pe bune , nu tepe gen licitatii si alte cacaturi.

Dai bani peste tot, in tren, spital etc asa am fost invatati, eu nu practic mita(spaga) daca stii sa vorbesti frumos poti obtine aproape tot ce iti doresti.

In legatura cu justitia iti trebuie multa rabdare ,era sa pierd un proces in care eu aveam acte si eram propietar dar nah dupa 3-4 ani a iesit bine

Link to comment
Share on other sites

Ne plangem degeaba.Noi ne alegem conducatorii.

Ca e Basescu ca e Ponta ca e Iliescu toti sunt o apa si un pamant.

Depinde doar gradul de rautate pe care il au.Ne meritam soarta.

Ne-am executat conducatorul.

Am votat mereu pe cei care dau exemplele cele mai bune, care doar dau exemple.

Nu avem nicio sansa de supravietuire in urmatorii 50+ ani, poate doar daca vom fi ocupati de alt popor.

Avem mass-media de cacat unde doar stirile cancan si mondene sunt pe prima pagina.

Nu tu stiri de cultura, nu tu stiri de muzica ( straina ), nu tu literatura.

Bacalaureatul e inutil.Se ia cum se ia.Cei bulangii iau fara probleme bacul, unii care poate mai invata si sunt mai amarati nu iau bacul si se duc pe pula la sapa.

Televiziunile sunt de cacat, nu avem 2 canale calumea , am 20 canale de muzica la care nu se uita nimeni, 10 canale de sport cu emisiuni despre o singura echipa, despre cacat si iarasi cacat.

Ce putem face? Nimic, nu o sa mai iasa nimeni in strada pentru ca suntem niste prosti si nu suntem in stare sa mergem sa ne returnam produsele inapoi cand sunt stricate, dar sa iesim in strada pentru o schimbare.

Edited by Matt
Link to comment
Share on other sites

Ne plangem degeaba.Noi ne alegem conducatorii.

Ca e Basescu ca e Ponta ca e Iliescu toti sunt o apa si un pamant.

Depinde doar gradul de rautate pe care il au.Ne meritam soarta.

Ne-am executat conducatorul.

Am votat mereu pe cei care dau exemplele cele mai bune, care doar dau exemple.

Nu avem nicio sansa de supravietuire in urmatorii 50+ ani, poate doar daca vom fi ocupati de alt popor.

Avem mass-media de cacat unde doar stirile cancan si mondene sunt pe prima pagina.

Nu tu stiri de cultura, nu tu stiri de muzica ( straina ), nu tu literatura.

Bacalaureatul e inutil.Se ia cum se ia.Cei bulangii iau fara probleme bacul, unii care poate mai invata si sunt mai amarati nu iau bacul si se duc pe pula la sapa.

Televiziunile sunt de cacat, nu avem 2 canale calumea , am 20 canale de muzica la care nu se uita nimeni, 10 canale de sport cu emisiuni despre o singura echipa, despre cacat si iarasi cacat.

Ce putem face? Nimic, nu o sa mai iasa nimeni in strada pentru ca suntem niste prosti si nu suntem in stare sa mergem sa ne returnam produsele inapoi cand sunt stricate, dar sa iesim in strada pentru o schimbare.

O sa iesim in strada pentru? Lumea nu are nevoie de motive, motive au dat multi „intelepti” de-a lungul timpului si uite unde am ajuns, lumea are nevoie de un scop.

Link to comment
Share on other sites

Eu locuiesc în mediul rural. Tot omul î?i lucreaz? bucata lui de p?mânt, cu calul cu tractorul, cu ce poate s?racul. ?i nu am auzit pe nimeni în jurul meu s? se plâng? ca moare de foame, doar c? s-au înmul?it cheltuielile. Acuma nu mai conteaz? ca stai la ?ar?, ?i aici trebuie s? pl?te?ti gunoiul, canalizarea plus apa, curentul plus taxa radio/tv, cablu, internet, telefon, pe alocuri si gaz sau lemne de foc.

De unde Dumnezeu s? le pl?te?ti pe toate dintr-un salariu de 500 lei?

Link to comment
Share on other sites

Nu a schimbat nimeni , niciodata , nimic si nici nu va schimba nimeni .Astea-s chestii ce poti discuta la infinit si nu ajungi la nici o concluzie.Viata e prea scurta sa te mai gandesti sa schimbi ceva , asa ca mai bine traiesti cum poti si pe unde poti si sa nu-ti pese de ce se intampla in jur , ca nimic nu e corect in lumea asta, nu numai in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Trist, daca ce spune Hexor si Matt e adevarat atunci Romania nu mai are nicio sansa. Stiu ca multe lucruri sunt adevarate, multe nu, multi oameni sunt corupti, altii nu, daca un judecator sau un procuror e corupt nu inseamna ca toata justitia e corupta, sunt si oameni cinstiti. Cat despre cei care au ales "schimbarea" in decemebrie, eu nu am pic de mila de ei, cu toate ca si eu, la fel ca multi, mi-as fi dorit sa realizez ceva dar inca n-am avut posibilitatea. In viziunea mea, avem o sansa sau macar o vom avea, dar abia atunci cand prostimea nu va vota pe mici, spaga, bere, faina , ulei etc. atunci cand fiecare va vota cu constiinta impacata. Sa iesim in strada? Maine iesim.. Iti garantez ca doar noi vom fi ceilalti uitandu-se si trecand pe langa noi cand ar trebui sa vina langa noi, stii ce zic?. Ii dam jos , pe cine putem? Intrebare de baraj.. Va veni aceeasi hoti..Am vazut filmul V for Vendetta, poate ca asa ar trebui sa fie o revolutie normala.. Suntem in august, ma intreb cate televiziuni isi vor aminti ca in curand, in decembrie se implinesc 24 de cand tineri, batrani sau frati si-au pus viata la bataie in speranta ca vom trai intr-o Romanie usor mai prospera si pentru ca frigul si foametea sa dispara...Niciuna. Noi ar trebui sa schimbam, din pacate, prea putini mai au curajul acela si poate ca titlul "Revolutia din 1989 - O tragedie romaneasca" defineste exact ce s-a intamplat in momentele acelea.

Link to comment
Share on other sites

Romanii sunt cei mai lasatori ! Daca URSS-u ne-a luat pamantu cu japca dandul la unguri si au luat copii de la 14 Ani in razboi , sa lupte pentru URSS (Uniunea Sovietica , Rusia), au ucis zeci de mii de oameni fara sa actioneze guvernul ! Pe vremea lu Ceasca , nu puteai sa pleci in alta tara , daca lucrai la o firma de stat , crezand el ca tu stii informatii de stat ! Cei mai multi erau ucisi la iesirea din romania , dar uni reuseau sa scape , ajungeau in lagare si ai trimeteau "La Ceausescu" , unde erau batuti sau chear si impuscati ! Deci , totusi sa nu injosim atat de tare romania . Uni si-au dat viata pentru ea ! In constanta , cand treceau nemtii cu camioanele si tancurile , furau baietei si fete pentru viol , apoi ai ucidea ! Cand aruncau aiurea bombe peste sate , omorand zeci de mii de oameni . In lagarele de exterminare , ardeau cate 5.000 oameni pe zi ! La noi , daca te bagau in lagare , te punea la munca silnica , nu aveai voie cu rugaciuni , cu dumnezeu si alte chestii de genu . Erai batut cu bata peste talpa , uni spun prin diferite carti .. " te batau pina iti curgea sangele pe ochi de durere" , deci totusi , sa retinem . Muie Comunism ! Deci , totusi sunt mai bune timpurile astea !

Link to comment
Share on other sites

Coruptia? Oricare de aici a dat spaga odata in legatura cu ceva.

Eu am bani, ma doare-n pula. Sa zica fiecare ce vrea, daca nu va duce capu sa faceti si voi asta e (legal/ilegal) bani sa faceti. N-o mai aburiti atata si intindeti un thread despre asta 500 de pagini ca sunt destule.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...