Jump to content
daatdraqq

Adaptor Wifi Kasens

Recommended Posts

Din cate am vazut eu adaptatorul asta nu are 6000mw asa cum declara fabricantul iar antena omnidirectionala nu are nici in ruptul capului 18 dbi !!

Uite aici o lista cu unele dintre adaptatoare care folosesc chipset-ul ralink rt 3070L

ffcoz6.jpg

Cu bulina verde sunt cele recomandate ,cu rosu cele nerecomandate iar cu galben cele mediocre.

ar fi de recomandat cumparat o alta antena separat care sa aibe dbi reali fie ea omnidirectionala,panel sau directionala pentru un randament mai bun!

aici este si sursa pentru mai multe detalii

Eu mi-am comandat un Signalking 360000N de pe dealextreme acuma vreo 2 saptamani si astept sa-mi ajunga acasa..

Edited by alinzinho
Link to comment
Share on other sites

Am eu adaptor ca ala, merge ok. Inainte gaseam doar 2 retele, cu alfa prind in jur de 20, vreo 15 cu semnal bun si foarte bun. Am avut noroc, nu a fost nevoie sa sparg parole, unde stau eu am reusit sa prind cateva retele fara parola, viteza nu e extraordinara, 500 kbps.

Totusi am incercat cu reaver, m-am gandit ca poate prind ceva mai bun de vecinul de langa mine, semnal full tot timpul, oriunde as muta antena. Problema e ca imi da timeout cu reaver, probabil nu are wps activat, am incercat de mai multe ori. Am incercat si alte retele doar la doua am reusit sa gasesc parola, dar semnalul e mult prea slab si nu mi-au fost de niciun folos. Ironia sortii e ca la cele cu semnal puternic imi da timeout sau AP rate limiting, oare gresesc eu ceva ? Are cineva vreo sugestie ?

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

In BT. airmon-ng start wlan0 si trebuie sa-ti zica ce model e chipsetul.

Asta stiu , este Ralink 3070 .Pe mine ma intereseaza daca pot afla ce corcitura de Alfa e asta ca original nu e clar . E un fals frumos ,are holograma ,sigilii ...tot ca la carte . Mi-e greu sa cred ca e original si ca au gresit chipsetul in fabrica .

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu si cele fake sunt la fel de bune ca cele originale, cunosc pe cineva care a cumparat una fake si apoi una originala si nu e absolut nicio diferenta, nu a gasit mai multe retele, semnalul era acelasi. Aici era vorba de acelasi chipset.

Am gasit un clip in care iti arata cum sa deosebesti una fake de un original.

Iti recomand sa o desfaci si sa te uiti pe chip. Daca scrie RTL8187L si el e 3070 e clar.

imgur: the simple image sharer

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat un Alfa AWUS 036H, care, cica ar fi cel mai bun adaptor de pe piata, de pe okazii si are semnal mai mic ca cel al placii de retea a laptop-ului. O sa ma mai chinui cu driverele, daca tot nu merge, ii fut in cur pe aia.

Incearca alt cablu usb si alt port usb, eu am patit-o, nu se conecta bine la pc, desi cablul mergea perfect daca il foloseam pentru altceva. E foarte sensibila mai ales daca e fake.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...