Jump to content
adba

Microsoft o sa dispara in cinci sau zece ani, iar Facebook in trei

Recommended Posts

Karsten Gerloff, pre?edintele Funda?iei Europene a Software-ului Liber (FSFE), a criticat la evenimentul Euskal Encounter, desf??urat la sfâr?itul s?pt?mânii trecute la Barakaldo (Bizkaia, Spania), marile companii multina?ionale, asigurând c? "unele corpora?ii fur?" informa?ii de la useri ?i "alimenteaz?, f?r? avertisment prealabil, serviciile secrete", noteaz? ziarul ABC.

Karsten Gerloff: Microsoft o s? dispar? în cinci sau zece ani, iar Facebook în trei - IT & C > Capital.ro

Edited by adba
Link to comment
Share on other sites

Facebook nu o sa dispara nici in 10 ani. Toti au cazut ca au avut concurenti, facebook nu prea vad sa aiba concurenti.

Ai nevoie de bani ca sa intreci asemenea firme, ai nevoie de o echipa. Nici Google nu o sa cada asa rapid.

Cine credeti ca vor participa la schimbare, cei cu like-ul la "castiga un iphone" pe facebook?

Link to comment
Share on other sites

Facebook nu o sa dispara nici in 10 ani. Toti au cazut ca au avut concurenti, facebook nu prea vad sa aiba concurenti.

Ai nevoie de bani ca sa intreci asemenea firme, ai nevoie de o echipa. Nici Google nu o sa cada asa rapid.

Cine credeti ca vor participa la schimbare, cei cu like-ul la "castiga un iphone" pe facebook?

Nu vor disparea ca lumea e prea tampita in ziua de azi .Prin 2008 inca mai erau useri pe Hi5, apoi cred ca a pierdut hi5 95% din useri ce ii avea.Asta din cauza efectului de turma , au vazut ca se muta unii pe Facebook , la fel si ei .La fel a fost si cu melodia aia Gangnam Style , la toata lumea le placea doar pt ca au auzit ei ca e cool .Apoi cu Harlem Shake , au vazut si ei cateva video si s-a umplut netul de filmulete .Pariu ca ei habar nu au de ce fac aia.

Link to comment
Share on other sites

Facebook nu o sa dispara nici in 10 ani. Toti au cazut ca au avut concurenti, facebook nu prea vad sa aiba concurenti.

Ai nevoie de bani ca sa intreci asemenea firme, ai nevoie de o echipa. Nici Google nu o sa cada asa rapid.

Cine credeti ca vor participa la schimbare, cei cu like-ul la "castiga un iphone" pe facebook?

?i chiar dac? nu le mai merge cu facebook sau google le închid ?i deschid altceva la fel de (ne)revolu?ionar pentru c? infrastructur?, bani ?i oameni u?or influen?abili exist? ?i vor exista mereu.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft sigur se va "duce" sau va trece la "free". Azi, smartphone-urile si tabletele musca tare din piata de pc-uri si aparate foto compacte, s-au maturizat si distro-urile linux/unix, au aparut alternative free la suita office, producatorii lanseaza jocuri pe mai multe platforme, userii sunt mai destepti. Cu windows 8 pe pc-uri au cam dat-o in bara, iar tableta e prea scumpa.

Nu cred ca se duc in trei ani, da in 10 ani vor fii istorie. Facebook-ul sau site-uri similare mai rezista mult si bine, tot timpul vor fii gagici dornice sa-si etaleze bucile, si "bajeti" cu tatuaju', asteptand atentie...da si tu un like, comm, plm.

Micromoale cu "bing" a gherlit-o, de hotmail mai stiu 2-3. In momentul cand marii producatori fortati de scaderea vanzarilor si de razboiul preturilor vor vinde desktopurile fara windows preinstalat oem, va fii inceputul sfarsitului pentru windows.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft sigur se va "duce" sau va trece la "free". Azi, smartphone-urile si tabletele musca tare din piata de pc-uri si aparate foto compacte, s-au maturizat si distro-urile linux/unix, au aparut alternative free la suita office, producatorii lanseaza jocuri pe mai multe platforme, userii sunt mai destepti. Cu windows 8 pe pc-uri au cam dat-o in bara, iar tableta e prea scumpa.

Nu cred ca se duc in trei ani, da in 10 ani vor fii istorie. Facebook-ul sau site-uri similare mai rezista mult si bine, tot timpul vor fii gagici dornice sa-si etaleze bucile, si "bajeti" cu tatuaju', asteptand atentie...da si tu un like, comm, plm.

Micromoale cu "bing" a gherlit-o, de hotmail mai stiu 2-3. In momentul cand marii producatori fortati de scaderea vanzarilor si de razboiul preturilor vor vinde desktopurile fara windows preinstalat oem, va fii inceputul sfarsitului pentru windows.

Si in momentul cand nu vor mai fi bagate pe gat in scoli produse Windows.

Link to comment
Share on other sites

Microsoft sigur se va "duce" sau va trece la "free". Azi, smartphone-urile si tabletele musca tare din piata de pc-uri si aparate foto compacte, s-au maturizat si distro-urile linux/unix, au aparut alternative free la suita office, producatorii lanseaza jocuri pe mai multe platforme, userii sunt mai destepti. Cu windows 8 pe pc-uri au cam dat-o in bara, iar tableta e prea scumpa.

Nu cred ca se duc in trei ani, da in 10 ani vor fii istorie. Facebook-ul sau site-uri similare mai rezista mult si bine, tot timpul vor fii gagici dornice sa-si etaleze bucile, si "bajeti" cu tatuaju', asteptand atentie...da si tu un like, comm, plm.

Micromoale cu "bing" a gherlit-o, de hotmail mai stiu 2-3. In momentul cand marii producatori fortati de scaderea vanzarilor si de razboiul preturilor vor vinde desktopurile fara windows preinstalat oem, va fii inceputul sfarsitului pentru windows.

Cu Hotmail nu e asa, in America Latina si unele tari din Europa precum Spania , cam 80% folosesc Hotmail .Si nu uita ca tot Microsoft are si Skype care inca se foloseste la scara mare.

Pacat de Nimbuzz ca in 2008 era una din aplicatiile cu (virgula) care puteai suna , logat pe Yahoo pe alt utilizator Yahoo.Mergea si pe Nokia cu Symbian , era un fel de stramosul lui Whatsapp , pacat ca nu au stiut cum sa ii faca publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Facebook nu o sa dispara nici in 10 ani. Toti au cazut ca au avut concurenti, facebook nu prea vad sa aiba concurenti.

Ai nevoie de bani ca sa intreci asemenea firme, ai nevoie de o echipa. Nici Google nu o sa cada asa rapid.

Cine credeti ca vor participa la schimbare, cei cu like-ul la "castiga un iphone" pe facebook?

Ba da, Facebook are concurenti, il are pe Google Plus, iar Google cand se apuca de un proiect, nu se joaca, uita-te in spate si o sa-ti dai seama. De Google nici nu poate merge vorba sa cada. Google tine practic tot netul in mainele lui, de el depinde internetul, si zic numai patru lucruri, primordiale: Google Search Engine, Google Maps, Google Translate, Google Mail, si cred ca e suficient. Si ii apreciez cel mai mult pentru faptul ca ofera aceste minunate servicii gratuit. Ia ganditi-va voi sa fi platit bani pentru google maps, google translate...

Hotmail folosesc si eu. E de 100 ori mai curat, rapid si practic decat GMail.

Anyway, parerea mea e ca, in timp, o sa se ramana la ideea de open source OS + marketplace. Parerea mea.

Nu stiam ca Hotmail e asa bun. Eu sunt multumit si de Gmail

CSi nu uita ca tot Microsoft are si Skype care inca se foloseste la scara mare.

S-ar putea ca Skype sa fie cel mai solid sprijin pentru Microsoft. Skype e o aplicatie minunata, ii da clasa la Yahoo Messenger si lumea il folosest din ce in ce mai mult din cauza calitatii ce o ofera.

Link to comment
Share on other sites

sloboz la tava made in china :))

s-a investit prea mult si inca se investeste in continuare in ambele,utilizatori apar din ce in ce mai multi pe zi ce trece...drept urmare ce spui tu sunt povesti nu poti sa pocnesti din degete si sa dispara totul

Link to comment
Share on other sites

Ba da, Facebook are concurenti, il are pe Google Plus, iar Google cand se apuca de un proiect, nu se joaca, uita-te in spate si o sa-ti dai seama. De Google nici nu poate merge vorba sa cada. Google tine practic tot netul in mainele lui, de el depinde internetul, si zic numai patru lucruri, primordiale: Google Search Engine, Google Maps, Google Translate, Google Mail, si cred ca e suficient. Si ii apreciez cel mai mult pentru faptul ca ofera aceste minunate servicii gratuit. Ia ganditi-va voi sa fi platit bani pentru google maps, google translate...

Nu stiam ca Hotmail e asa bun. Eu sunt multumit si de Gmail

S-ar putea ca Skype sa fie cel mai solid sprijin pentru Microsoft. Skype e o aplicatie minunata, ii da clasa la Yahoo Messenger si lumea il folosest din ce in ce mai mult din cauza calitatii ce o ofera.

si pe iPhone , la soft nou iOS 6.*.* , e Google Maps instalat pe el , si merge super bine navigatia pacat ca trebuie net.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Google de la gmail, pana la google crome si pot sa spun ca au cele mai bune servici gratuite din lume din orice punct de vedere . Si cred ca cei de la google o sa depaseasca facebook pe cei de la facebook .

Momentan cei de la google plus se afla pe locul 3 .

Primul loc find ocupat de facebook care are 1 miliard de utilizatori

Twitter 517 milioane de utilizatori

Google plus 500 milioane de utilizatori

Si google plus de abia a implinit 3 ani in iunie deci o sa mai creasca . Pe cand Twitter are 7 ani iar Facebook 9 ani

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne: Google Plus? Nu prea vad lumea fugind pe el in defavoarea facebook. Singurii care activeaza pe Google Plus sunt utilizatorii fideli Google

Eu cred ca Twitter este peste Google Plus (inca), iar facebook ce pot sa zic suntem o tara unde toata lumea sta non-stop pe feisbuc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...