Jump to content
Nytro

[RST] Tutorial - Formatul fisierelor PE

Recommended Posts

[RST] Tutorial - Formatul fisierelor PE

Acest tutorial e practic o parte din "teoria" pentru lucrarea mea de licenta.

Articolul nu este complet, se adreseaza incepatorilor si sper ca toata lumea va intelege despre ce e vorba.

V-ati intrebat vreodata ce contine un fisier executabil (.exe) sau o biblioteca de functii (.dll)? Aici veti gasi cateva notiuni de baza.

Continut:

- Format general

- Headerul MS-DOS

- Programul MS-DOS

- Headerele PE

- Tabelul de sectiuni

Daca aveti intrebari, nu ezitati sa le postati.

Download:

https://rstforums.com/proiecte/Formatul_Fisierelor_PE.pdf
http://www.exploit-db.com/wp-content/themes/exploit/docs/27516.pdf
http://packetstormsecurity.com/files/download/122779/Formatul_Fisierelor_PE.pdf

Thanks

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Foarte interesant articolul si materialul.

Am doar o mica sugestie legata de exprimarea usor colocviala din licenta ta. Recunosc ca am incercat sa aplic acelasi stil cand am scris prima data licenta, insa nu a fost atat de bine primita ideea. Si eu incercam sa empatizez cu cititorul si sa il plimb prin povestea licentei mele, dar pana la urma, nu e o lucrare beletristica. Asa mi-au spus. :)

Ti se va cere sa folosesti un stil mai impersonal. Nu "tu" ai spus anterior ca... ci "asa cum a fost precizat anterior".

Trebuie sa renunti la persoana I pe cat posibil.

"In cazul in care nu sunteti familiari cu limbajele C/C++, nu va speriati, veti intelege despre ce e vorba." - not professional/techical at all.

Cat despre tehnoredactare, iti recomand sa folosesti diacritice si textul sa fie justified.

In cazul in care nu ai predat deja licenta, poate sfaturile iti vor fi folositoare!

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

@Byte-ul

Trebuia sa dau licenta in aceasta vara, insa nu am luat toate examenele, deci mai am de asteptat.

Nu pot spune in ce consta, doar pot spune ca are legatura cu fisierele PE. Cand va fi gata, probabil in iarna, daca nu imi voi schimba tema, o voi posta aici cu toate informatiile necesare.

@bobi_m6

Mersi de sfaturi, voi tine cont de ele cand voi redacta versiunea finala a teoriei pentru licenta.

Practic nu arata chiar asa la inceput, nu era atat de "personala", dar am transformat-o practic in tutorial pentru a intelege mai bine toata lumea.

@Matt

Aceasta este versiunea finala. Nu este un articol complet despre ceea ce inseamna "structura PE", dar sper ca pe viitor sa scriu si o a doua parte in care sa aduc completarile necesare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...