Jump to content
Hannibal.

Birthday problem

Recommended Posts

Nu chiar. Cazul cu 23 de persoane e cunoscut in cadrul problemei, fiindca iti da o probabilitate de 50% (da, am trisat, m-am uitat pe google), dar daca o iei cu cazuri posibile/cazuri favorabile, iei la intamplare persoana x din grup ca reper si ai 22*1/356 probabilitatea ca oricare alt membru al grupului sa aiba aceeasi data a nasterii. Dupa din grupul de 22 iei unul ca reper si iti raman 21/356, dupa din restul iei altul si tot asa, deci probabilitatea ca oricare doi sa aiba aceeasi zi de nastere e (22+21+...+1)/356, adica (22*23/2)/356, doar ca am gandit prost fiindca da 0.7 probabilitate, revin dupa reclame.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cum ganditi unii dintre voi.

Incercati sa evitati Google pe cat de mult posibil.

- Think Python: Exercise 10.8

Cazuri favorabile: 23

Cazuri posibile: Studenti pot fi sa zicem, in aceeasi clasa +- 2 ani, sa luam 4 ani x 365 de zile (sa zicem ca unii s-au dus mai batrani la facultate, sau mai tineri) si ar fi 1460 de posibilitati.

Rezultatul ar fi 23/1460 (rezultat foarte neglijabil, deoarece oricine ar putea fi student, iar atunci probabilitatea ar fi 23/oo (deoarece numarul studentilor ar fi neglijabil, iar rezultatul ar fi lim 23/oo care este 0)

PS: Cred.

Link to comment
Share on other sites

Ba birthday la mine e ziua de nastere, nu birthyear and birthday :). Eu raman la parerea mea pana vin atlii cu contra argumente

Gresit, tradus mot-a-mot ai avea dreptate. Insa in limba respectiva, birthday reprezinta data de nastere, adica zi + luna+ an, nu doar anul.

Link to comment
Share on other sites

Gresit, tradus mot-a-mot ai avea dreptate. Insa in limba respectiva, birthday reprezinta data de nastere, adica zi + luna+ an, nu doar anul.

Da, e adevarat dar asta e valabil in propozitii genereale, nu in calcule si exemple matematice. Cel putin eu asa cred, poate mi-am format o parere proasta. Oricum nu schimba cu nimic datele problemei doar ca atunci nu mai conteaza anul bisect sau nu conteaza anul exact, adica ai o adunare la probabilitati (prima data faci probabilitatea de a pica in aceasi zi) + (probabilitatea de a fi in acelasi an) si ai probabilitatea finala.

Link to comment
Share on other sites

Da, e adevarat dar asta e valabil in propozitii genereale, nu in calcule si exemple matematice. Cel putin eu asa cred, poate mi-am format o parere proasta. Oricum nu schimba cu nimic datele problemei doar ca atunci nu mai conteaza anul bisect sau nu conteaza anul exact, adica ai o adunare la probabilitati (prima data faci probabilitatea de a pica in aceasi zi) + (probabilitatea de a fi in acelasi an) si ai probabilitatea finala.

Baaaa, "esti degeaba" :))

Link to comment
Share on other sites

Da, e adevarat dar asta e valabil in propozitii genereale, nu in calcule si exemple matematice. Cel putin eu asa cred, poate mi-am format o parere proasta. Oricum nu schimba cu nimic datele problemei doar ca atunci nu mai conteaza anul bisect sau nu conteaza anul exact, adica ai o adunare la probabilitati (prima data faci probabilitatea de a pica in aceasi zi) + (probabilitatea de a fi in acelasi an) si ai probabilitatea finala.

Se considera un caz general.

Cazurile particulare gen an bisect / gemeni / etc. se exclud :P

Link to comment
Share on other sites

cazuriposibile = raw_input('Introduceti numarul cazurilor posibile / numarul elevilor: ')

cazurifavorabile = raw_input('Introduceti numarul cazurilor favorabile: ')

sanse = float(cazurifavorabile) / float(cazuriposibile)

sanse = float(sanse)

print 'Sansele sunt: ',sanse

Nu mai stiu sigur daca asa se calcula probabilitatea insa, daca am gresit, ignora-ma )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...