Jump to content
andybellagta

Internet 4G, firma necunoscuta mai tare ca orange, cosmote si vodafone ?

Recommended Posts

Ma intreb doar daca o firma de care eu n-am mai auzit poate sa ofere o acoperire 4g totusi mare si intrenet nelimitat la viteza de 4g cu "doar" 13euro/luna.. Totusi ? Chiar toate sunt asa roz ?

Internet 4G | Abonamanet Infinit

Eu am un Laptop si un S4 pe care le tin cam si la baie dupa mine deci chiar sunt intersat de asa ceva, nu e reclama sau ceva...

Link to comment
Share on other sites

Acum depinde unde stai .... eu de exemplu folosesc pe cel de la orange si mi se pare super bun atat in bucuresti cat si in afara lui ... probabil astia de la idilis au viteza bune in bucuresti ... dar gandestete ca ar fi imposibil sa aiba acoperire mai mare ca orange cosmote sau vodafone ...

Link to comment
Share on other sites

@ZeroDoi Ai perfecta dreptate, si eu tot abonament la orange am momentan, plec si prin tara cam 1data pe luna dar nu perioade lungi si orange nu m-a dezamagit. insa momentan am un abonament foarte scump si viteza de 3g. As vrea sa avansez la 4g chiar daca as plati mai mult ca acum, insa acel 4g sa fie obligatoriu nelimitat si cu acoperire f buna in bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu? Iar ca acoperire nu cred c? folosesc infrastructur? proprie.

De ce nu? Pentru ca au un site care un prieten il face intr-o zi pe buda, pentru ca la 13 euro internet 4g nelimitat e ca un veyron la 30.000 euro.

Imi este ori ca le pica semnalu in prostie, ori clauze ciudate in contract,tot felu... sper ca intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu nu prea se poate , eu am abonamentul 4g de la orange ... defapt am abonamentul cel mai scump ..... cel de 100 ron pe luna ...

La 4g inca se lucreaza ... in bucuresti sunt unele locuri unde merge 4g foarte bine cum ar veni la victoriei universitate si unirii in rest se muta pe 3g .....

Sfatul meu este sa ramai la orange pentru ca alceva mai bun nu exista momentan ....

Link to comment
Share on other sites

@Pacalici Recomandari caut aici, cred ca e locul potrivit. Ms

@ZeroDoi De ce sa nu se pota ? Uite ca ei asta promit, fix de ce am eu nevoie. 100ron pt 4g cum ai tu e bine, dar cred ca dor primi 2-4-6-8 gb la viteza de 4g ai dupa 3g sau chiar mai rau. Eu dau 39euro (~170ron)/luna si nu am pic de 4g (contractul este facut cand nu exista 4g, in ro)

Sa ne intelegem, internetul si viteza lui pentru mine sunt foarte importante.

Daca cineva a folosit sau crede (sau nu) ca este de incredere aceasta firma il rog sa spuna aici, cu argumente.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa te lamuresti ca infrastructura teoretic e aceeasi, eu m-am uitat pe harta de acoperire de la 2 dintre furnizori si punctele sunt aceleasi in zona militari.

Nu cred ca infrastructurile sunt facute de orange sau cosmote. Eu stiam ca unele companii mai mari le fac (cu diverse parteneriate) si sunt inchiriate/folosite. (Ca si cum ti-ai face serviciu ISP, nu trebuie sa-ti construiesti o retea independenta de restul lumii ci doar sa-ti legi reteaua ta la alte retele inbternationale).

Pachetele lor arata ca fishy. Par destul de ieftine si .. dubioase.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul corect este ca DA, stalpii /releurile de semnal sunt ale ORANGE/VODAFONE/COSMOTE, ei doar se folosesc de ele, impreunat (DA, POT)

Nu ma credeti ? Intrebati pe cineva in domeniu. In toata europa se procedeaza la fel. Apare firma X peste noapte, se foloseste de releul de la Vodafone, si se numesc TEL XXX PLM

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul corect este ca DA, stalpii /releurile de semnal sunt ale ORANGE/VODAFONE/COSMOTE, ei doar se folosesc de ele, impreunat (DA, POT)

Nu ma credeti ? Intrebati pe cineva in domeniu. In toata europa se procedeaza la fel. Apare firma X peste noapte, se foloseste de releul de la Vodafone, si se numesc TEL XXX PLM

Totusi de ce ar prefera Orange/cosmote/vodafone sa ofere unei firme noi internet 4g nelimitat cand ei nu au asa ceva in abonamentele lor ? Crezi ca au de castigat mai mult sa ofere contracte semnate unei firme noi decat sa isi pastreze propri clienti sau ba mai mult, sa-si faca uni noi, intersati de asa ceva ?

Doar intreb, nu dau cu paru` !

Link to comment
Share on other sites

Totusi sa nu existe confuzia intre WiMax si LTE. Operatorii de telefonie mobila ( Orange, Vodafone etc) ofera LTE, pe cand ceilalti gen Idilis ofera WiMax. Ambele sunt sub brand-ul 4G dar exista diferente majore (in special de viteza). Daca ai acoperire iti recomand Orange sau VDF in detrimentul celor cu WiMax.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...