Jump to content
p3tru

Citatie :))

Recommended Posts

Am primit ieri o scrisorica de la Serviciu de investigare a fraudelor judetean, prin care imi cer sa ma prezint azi pe la 10:00 la politie la nuj ce camera, pentru nu stiu ce cacat (dar scrie acolo ca parte reclamata), practic imi scrie doar un nr de dosar.

Din cate stiam dosarele de la parchet pentru fraude nu apar online, alta metoda de a afla despre ce este vorba pana atunci? :-?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa arunci HDD-ul... pui unu nou... bagi virusi pe el si gata... ca asa e nasol ca recupereaza date de pe el

Asta e probabil cea mai buna idee, un hdd nou, cu counter strike si metin pe el, history pe mozilla doar pe facebook, si iei 5-6 rat-uri sau trojan-uri si le rulezi la tine, asigura-te ca unu din ele iti face si socks 5 din calculator.

Link to comment
Share on other sites

Nu e ceva serios , ca daca era serios iti veneau aia la usa si ti-o spargeau .Asa is constienti ca poti sterge tot , eventual sa duci pc-ul la vreun prieten si sa stai de pe vreun laptop sau ceva .Totusi poti face un Wipe space cu CCleaner , de ala de 35 ori , dar tot e degeaba daca ai facut prostii ,ti-a ramas si MAC-ul pe undeva .

Link to comment
Share on other sites

Aberati.

Lasa PC-ul in pace, momentan, ca nu ti-a facut nimic saracul. Prezinta-te maine la sectia de politie (obligatoriu, pentru ca neprezentarea inseamna lipsa de interes in solutionare si te alegi cu o amenda + aducerea la audiere cu mandat), si tine minte ca nu ai facut nimic si nu stii despre ce e vorba. Ti-as recomanda sa te duci cu un avocat.

N-ai cum sa aflii despre ce e vorba, asta e continutul standard al unei citatii. In functie de prejudiciu si de probele stranse, se decide inceperea urmaririi penale sau nu (asta nu se intampla de pe o zi pe alta). Daca esti acuzat, ai voie sa invoci dreptul la tacere si sa nu dai absolut nicio declaratie.

Daca mai ai vreo neclaritate, intreaba-ma.

Link to comment
Share on other sites

Daca era ceva grav nu mai apucai sa postezi intrebarea pe forum: se prezentau dimineatza 3 ''baieti'' simpatici cu mandat de perchezitie informatic , si in prezenta unui martor iti ridicau tot ce tine de IT :Hdd, St.USB , Memory Card telefon,Card aparat foto, etc. apoi le sigilau intr-un plic cu semnatura ta , martor, etc.......dupa care te invitau prietenosi la sediul BCCO unde in prezenta ta si a unui oarecare martor iti scanau totul chiar sub nasucul tau!(--deobicei ei folosesc programul EnCase si MobilEdit Forensics--versiuni update la zi, carora nu prea au cum sa le scape diferite detaliicica ascunse de tine **.

In caz de au gasit ceea ce au cautat iti prezinta un Proces Verbal pe care te pune sa-l semnezi , dupa care resigileaza probele cu ''probleme'' si le trimit la Parchet. De aici inainte depinde de avocatul pe care il alegi(Nu iti recomand sa te bazezi pe cel din oficiu).

Link to comment
Share on other sites

Era vorba de un ordin de plata, fara acoperire de la o firma la care am lucrat, ulterior firma a intrat in insolventa, ordinul era avalizat de mine... :)

Bineinteles am fost si cu un avocat, s-a rezolvat foarte simplu.

LE:

@adriansv ^ dude.. it's funneh

Daca l-a tinut curu' sa faca magarii ... sa-l tina si de acum inainte! Sugestii a primit destule, ar trebui sa se descurce!

N-ai treaba, de asta eram si asa de chill dimineata, eram chiar curios in plm :)) sa vad ce imi zic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...