Jump to content
taxig

Taxi gratis - Ne implicam si ajutam

Recommended Posts

Pe 23 Decembrie, circulând prin sectorul 3 cu ma?ina, l-am observat pe o banc? de lâng? ?osea pe domnul din imagine. ?inea mâna la piept, în partea inimii, mi?cându-?i parc? în delir piciorul. Am coborât geamul, l-am întrebat daca este bine, mi-a r?spuns c? da, tocmai luase un tratament ?i urma s? î?i revin?. Neîncrez?tori în ceea ce spune, am parcat ma?ina în locul cel mai apropiat disponibil ?i am plecat dupa el. L-am g?sit tot pe banc?. Am aflat c? se nume?te Vasile, c? este din Ia?i ?i tocmai fusese externat din spital (Fundeni), în condi?iile în care ar fi trebuit s? fie operat la inim? (suferea de Stenoza mitrala), dar datorit? fondurilor insuficiente alocate de Minister, a fost amânat? opera?ia (mai exact, Ministerul S?n?t??ii nu alocase sumele de bani pentru astfel de opera?ii ?i dânsul ar fi trebuit s? vin? cu bani de-acas?,în condi?iile în care a fost programat pentru opera?ie ?i a stat în spital o perioad?). Se afla pe banca respectiv? deoarece a fost prins de controlor in RATB , dat jos la prima sta?ie (undeva pe str. Lucre?iu P?tr??canu) ?i amendat. Neavând alt? variant?, a început s? mearg? pe jos , pân? i s-a f?cut r?u ?i s-a a?ezat pe o banc?. (avea astfel de crize de 4-5 ori pe zi ! urma un tratament cu glicerin?)

Fiind amendat, pl?tind pe loc 50 ron ?i neavând îndeajuns de mul?i bani la el pentru tren sau microbuz, pl?nuia s? ajung? a?a cum putea pân? la Pia?a Presei Libere, dup? care s?-?i încerce norocul la ?oferii care merg spre provincie, în speran?a ca pe parcurs poate s? ajung? pân? la Ia?i, cu multiple autoturisme.

Trebuie s? men?ionez c? toate aceste detalii mi le-a spus cu o extraordinar? demnitate ?i t?rie, de parc? ar fi reprezentat un nimic acest drum ?i problemele pe care le avea erau minore (tremura din toate incheieturile ?i de-abia putea s? se ridice de jos).

Mi-am dat seama c? nu minte exact din aceste motive. Cu toate c? avea multe probleme ?i r?mase ?i f?r? bani, era demn în continuare ?i î?i cerea scuze încontinuu pentru deranjul creat.

Consultându-ne, am hot?rât s?-l ajut?m. L-am transportat pân? la Gara de Nord, i-am cump?rat un bilet de tren c?tre Ia?i ?i ne-am asigurat totodat? c? are ?i ca?iva bani în plus pentru mâncare/ap?, pân? ajunge acas?.

Am r?mas profund impresiona?i de onestitatea, t?ria de caracter ?i demnitatea acestei persoane. Dac? întalni?i astfel de cazuri, nu fi?i indiferen?i! Exist? oameni care mor pe strad? ?i nimeni nu le arunc? nici m?car o privire!

UFa2e50.jpg

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Da , o sa il trimit prin PM !

Copiii abandonati merita si ei sa simta spiritul sarbatorilor. De Craciun, le-am facut o vizita celor 7 copilasi de la casa de copii "Adapostul de zi si noapte pentru copiii strazii Casa Noastra". Am intalnit aici baietei si fetite cu varste cuprinse intre 2 si 13 ani, majoritatea abandonati de parinti pe strazile Bucurestiului, de la o varsta frageda. Cadourile pe care am reusit sa le oferim le-au inseninat ziua si chiar daca nu am fost costumati in Mos Craciun, au simtit cu siguranta, macar partial, ca au sosit sarbatorile. Am ramas profund impresionati de maturitatea si bunul simt de care au dat dovada. Traumele la care au fost supusi de mici i-au maturizat foarte mult, iar astfel de gesturi (chiar si o vizita din cand in cand) le aduce acum un strop de bucurie in suflete. Daca doriti sa ii vizitati si voi, adresa completa este: Sector 3, strada Rotunda, nr. 9, punct de reper Policlinica Titan. (pentru alte detalii, ma puteti contacta oricand la nr. de telefon 0785728749)

LLODf2y.jpg

9LYPM3C.jpg

UN76w8q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru gandurile bune!

Salutare si la multi ani !

In aprilie anul acesta proiectul Taxi Gratis implineste 2 ani de existenta. Pentru cine nu a citit descrierea lui, prin intermediul proiectului ofer benevol transport gratuit in Bucuresti persoanelor cu probleme financiare si de sanatate (se incadreaza aici indeosebi oameni cu probleme locomotorii,cu handicap,nevazatori, persoane suferinde de cancer,leucemie si alte cazuri asemanatoare). Am reusit in acest interval de timp sa ajut multe persoane, am ascultat multe povesti de viata, cele mai multe dintre ele fiind dramatice. O parte din suferinta acestora este cauzata de autoritati in mod constient, neexistand un suport logistic adecvat pentru persoanele care sunt neputincioase si nu se pot descurca pe cont propriu. Transportul chiar reprezinta o problema pentru aceste persoane. Neavand rude sau prieteni la care sa apeleze, cei mai multi dintre ei fiind in varsta, le este chiar imposibil sa se deplaseze la spitale sau clinici medicale pe cont propriu. Nu au resurse financiare (unii dintre ei au pensii de cateva zeci/sute de ron) si au nevoie de sprijinul nostru. Imaginati-va persoane in carje, unii dintre ei cu membre amputate sau suferind de diferite boli foarte grave iesind din spitale, deplasandu-se pe cont propriu, traind un calvar pentru ca nu au alternativa. Incerc sa ii ajut pe cei mai nevoiasi, cu problemele cele mai grave, pentru ca si timpul meu, respectiv resursele mele financiare sunt limitate. Pentru a dezvolta mai departe initiativa si a ajuta cat mai multe persoane este nevoie de implicarea fiecaruia. Doar prin unitate putem schimba lucrurile in aceasta tara. Apelez la spiritul vostru civic si la bunavointa voastra, pentru ca impreuna putem face mult bine unor persoane cu adevarat neajutorate. Vizitand pagina de mai jos, puteti gasi cateva metode prin care puteti ajuta si voi la continuarea proiectului. Ma bucura foarte mult orice idee pe care mi-o transmiteti , aici sau pe e-mail (office@taxigratis.ro), iar daca este nevoie, putem stabili chiar si intalniri, pentru discutii. Fiecare implicare conteaza enorm! Voi posta si aici datele mele de contact.

www.taxigratis.ro/vreau-sa-ma-implic.php

email: office@taxigratis.ro

telefon: 0785 728 749

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

iti multumesc ca mi-ai oferit ocazia sa ajut alte persoane care chiar au nevoie...nu imi mai cumpar maine un gram de iarba dar sunt multumit sufleteste ca te-am putut ajuta...06B22353FT869873X

Edit: incearca sa faci o campanie pe indiegogo.Sunt sigur ca o sa iasa ceva frumos

Edited by hitlerr
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru cuvintele frumoase. Important este sa realizam ca impreuna putem schimba cu adevarat lucrurile in aceasta tara, indiferent de initiativa in care ne implicam. Este foarte dificil sa sustin de unul singur proiectul, nu mai vorbesc de dezvoltarea lui, insa raman foarte motivat si doresc sa reprezint in continuare (atat cat pot eu) un sprijin pentru acesti oameni neajutorati. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Indiegogo este o platforma de "crowdfunding", care permite proiectelor care au nevoie de ajutor in dezvoltarea lor sa se promoveze intr-un mod transparent pe acest site si sa stranga fonduri. Persoanele se pot implica personal in dezvoltarea proiectelor, prin unitate existand sanse mari ca proiectul sa capete amploare.

Suntem prezenti si noi aici, avand nevoie de ajutorul fiecaruia pentru a extinde proiectul mai departe in tot Bucurestiul.

Va suntem recunoscatori daca distribuiti pagina proiectului Taxi Gratis de pe acest site mai departe, orice implicare conteaza enorm. Prin unitate, schimbam lucrurile in bine.

https://www.indiegogo.com/projects/taxi-gratis-transportation-for-helpless-persons/x/4865315

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Vin cu vesti bune! Pentru a le oferi tuturor vizitatorilor nostri posibilitatea de a citi si de a urmari cu usurinta informatiile si noutatile de pe site, am reconstruit interfata site-ului Taxi Gratis, introducand totodata si cateva noi functionalitati.

Astept parerea voastra! -> TAXI GRATIS

Link to comment
Share on other sites

Persoanele pe care le ajutam, neavand rude sau prieteni la care sa apeleze, cei mai multi dintre ei fiind in varsta, le este chiar imposibil sa se deplaseze la spitale sau clinici medicale pe cont propriu. Nu au resurse financiare (unii dintre ei au pensii de cateva zeci de ron) si au nevoie de sprijinul nostru. Imaginati-va persoane in carje, unii dintre ei cu membre amputate sau suferind de diferite boli foarte grave iesind din spitale, deplasandu-se pe cont propriu, traind un calvar pentru ca nu au alta varianta. Incercam sa ii ajutam pe cei mai nevoiasi, cu problemele cele mai grave, pentru ca si timpul, respectiv resursele noastre financiare sunt limitate.

Pentru a dezvolta mai departe initiativa si a ajuta cat mai multe persoane este nevoie de implicarea fiecaruia. Prin unitate putem schimba lucrurile! Apelam la spiritul vostru civic si la bunavointa voastra, pentru ca impreuna putem face mult bine unor persoane cu adevarat neajutorate!

Implica-te si tu, asa cum poti! Implica-te si tu! | TAXI GRATIS

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru contributie ! Sper ca prin implicarea a cat mai multor persoane sa putem dezvolta mai departe proiectul in tot Bucurestiul. Din pacate, pana acum procesul de dezvoltare a cam stagnat, dar sper ca nu va mai dura mult pana mai multe persoane isi vor da seama ca prin unitate putem realiza lucruri frumoase pentru cei neajutorati de langa noi.

Link to comment
Share on other sites

Intrebari care ni se adreseaza frecvent:

- Ce autoturisme folositi ? Sunt donate de cineva?

- Autoturismul pe care îl folosim nu este donat, este un autoturism personal.

- Aveti vreo pretentie de la cei care beneficiaza de acest ajutor?

- Absolut nici o pretentie de ordin material.

- De ce functioneaza acest proiect doar in sectoarele 2 si 3?

- Acest serviciu este disponibil doar in sectoarele 2,3 pentru ca in proiect este implicata o singura persoana. Aglomeratia, modul greoi de deplasare si limitele financiare ne obliga sa oferim acest serviciu doar in aceste doua sectoare.

- Daca o sa trageti linie la sfarsitul lunii o sa aveti ceva costuri..

- Chiar daca costurile proiectului sunt semnificative, consideram ca ajutorul pe care il oferim si bucuria simtita de oamenii pe care ii ajutam sunt mai presus de orice lucru.

Citeste mai mult: De ce Gratis? | TAXI GRATIS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...