Jump to content
das392

Blogul victimei unui hot roman. A pus pe net toate pozele facute cu telefonul furat

Recommended Posts

Vederi din România

PRIMA-PAGINA.jpg

de Ionu? V?caru

La scurt? vreme dup? ce mi-am cump?rat primul meu smartphone am constatat cu oarecare îngrijorare c? sistemul de operare Android înc?rca automat, undeva în cloud, toate pozele pe care le f?ceam. Ei bine, pentru belgianul Yannick De Neef aceast? func?ie s-a dovedit totu?i util?: poate vedea din când în când ce mai fac românii la care a ajuns (f?r? voia belgianului ) telefonul s?u. Altruist din fire, Yannick nu a vrut s? ?in? doar pentru el cele v?zute, ci le-a împ?rt??it cu toat? lumea pe un blog special creat pentru fotografiile recep?ionate de pe telefonul r?t?cit.

Totul a început anul trecut, când Yannick De Neef ?i prietenii s?i au decis s? î?i fac? vacan?a în sta?iunea spaniol? Lloret del Mar. Înainte de plecare, tân?rul belgian ?i-a cump?rat un HTC cu o camer? suficient de bun? cât s? nu mai fie nevoit s? se care dup? el ?i cu aparatul de fotografiat. Yannick recunoa?te pe blogul s?u c? s-a dus în Spania la ag??at. A reu?it s? cunoasc? o fat? ?i, prea concentrat s? fac? o impresie bun?, a uitat s? mai fie atent la telefonul s?u. ?i-a dat seama c? nu îl mai are abia când a ajuns cu fata pe plaj?. La scurt? vreme, fata a constatat la rândul ei c? a r?mas f?r? telefon. Poli?i?tii spanioli le-a spus c? probabil telefoanele lor au fost furate, îns? nu i-a putut ajuta.

Întors în Belgia, Yannick a încercat s? uite vacan?a ratat?. Doar c?, la vreo trei luni dup? ce a r?mas f?r? telefon, telefonul a început s? îi trimit? fotografii prin Dropbox, serviciul Google de transfer al fi?ierelor. HTC-ul nu a fost resetat, a?a c? a r?mas conectat la contul de Google al belgianului, care, astfel, a început s? afle câte ceva despre noii proprietari ai telefonului s?u. Dou? dintre fotografii arat? clar de unde sunt ace?tia:

222.jpg

Mai exact sunt din M?cin, Tulcea, dup? cum arat? o alt? func?ie u?or controversat? a telefonului (dar util? în acest caz), cea care stocheaz? în informa?iile despre fotografii coordonatele GPS în care acestea au fost f?cute. Îns?, cu atât de multe informa?ii la dispozi?ie (inclusiv un num?r de înmatriculare), belgianul sus?ine pe contul s?u de Twitter c? poli?i?tii români nu l-au ajutat în momentul în care au fost contacta?i de unul dintre prietenii s?i, ci doar s-au amuzat de situa?ie. Ok, s? recunoa?tem, situa?ia este amuzant? ?i trist? în acela?i timp. Dar tocmai pentru c? am fost amuza?i cred c? ar trebui s? îl ajut?m cumva pe Yannick s? î?i recupereze telefonul.

Nota Moise: Posesia unui bun mobil creaz? o prezum?ie de proprietate în favoarea posesorului. În cazul nostru familia din Tulcea. Este posibil ca aceasta s? fi cump?rat/primit/g?sit un telefon furat. Exist? totu?i suficiente indicii care oblig? Poli?ia Român? s? pun? ni?te întreb?ri. Pe blogul belgianului o s? vede?i ?i poze mai expresive care sugereaz? una-alta despre îndeletnicirile familiei respective, despre modul în care membrii ei î?i fac banii dar ?i despre o educa?ie gre?it? pe care o dau copiilor.

Dac? st?m cu capul între urechi ?i ne amuz?m putem s? ne întreb?m mult ?i bine de ce occidentalii nu ne vor în Schengen

Edit:

Am copiat sitrea cu totu de aici:

http://www.biziday.ro/2013/09/29/vederi-din-romania/

e explicata mai pe intelesu' tuturor intamplarea

Edited by das392
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun exemplu pentru a demonstra cat sunt de inferiori TIGANII )

Au copil, merg in vacanta, dar cand vine toamna, isi baga nevasta un pic la produs )) Epic

UN proiect de lege pentru eutanasierea rasei urate nu vine pe viitor ?) Sunt sigur ca la acest referendum se va prezenta toti ROMANII cu drept de vot ))

Sau macar, castrarea masculilor, si care raman sa ii lasam sa moara incet incet. Femeilor, ovarele inchise, sa nu ridice coada romanilor ))

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun exemplu pentru a demonstra cat sunt de inferiori TIGANII )

Au copil, merg in vacanta, dar cand vine toamna, isi baga nevasta un pic la produs )) Epic

UN proiect de lege pentru eutanasierea rasei urate nu vine pe viitor ?) Sunt sigur ca la acest referendum se va prezenta toti ROMANII cu drept de vot ))

Sau macar, castrarea masculilor, si care raman sa ii lasam sa moara incet incet. Femeilor, ovarele inchise, sa nu ridice coada romanilor ))

suferi rau de tot,tu si cu ala de si-a pus pe forum' poze cu el si avea un tricou pe care scria moarte ciorilor

nu toti tigani sunt talhari,cum nu toti romani sunt oameni cinstiti

Link to comment
Share on other sites

suferi rau de tot,tu si cu ala de si-a pus pe forum' poze cu el si avea un tricou pe care scria moarte ciorilor

nu toti tigani sunt talhari,cum nu toti romani sunt oameni cinstiti

nu toti cainii au omorat copii, dar totusi ii omoram pe toti

nu toti romanii sunt cinstiti, dar niciun roman nu apare pe la stiri ca fura/violeaza/da in cap lumei de pe strada pentru 4 euro /trimite nevasta la produs

sunt niste anomali, care trebuiesc eliminate / facute sa dispara

normal ca nu se poate asa ceva, din pacate, insa o pedeapsa din partea noastra ar merita totusi.

daca iti fura tie htc-ul, blestemai toata rasa lor de bube negre, si stii bine asta.

la fel si toti care le ia apararea acestor ruginitzi, totul pana la bani cum e vorba aia. cand va fura tiganul ceva, o sa le dati dreptate si celor care le vor/doresc distrugerea ca rasa in totalitate

sau pusi la munca precum sclavii, fortat

Link to comment
Share on other sites

Este o mica reclama, buget redus. Cat sa-si aduca lumea aminte de ei, acum cu lansarea lui Note 3 si ceasu lu` Inspector Gadget :))

ca sa faca reclama(eu nu cred ca e reclama)ar fi cam asa:

Un angajat de la HTC marketing sau cum carnat le zice la astia de se ocupa cu facutu' de reclame a trebuit sa vorbeasca cu tiganu' in cauza sa i ceara respectivele poze sau poate sa le faca chiar ''ei''(astia de la HTC) si ca mai apoi sa inventeze personaju' asta belgian sau ce spanac e, Yannick De Neef si sa faca blogu' this guy has my htc dupa care sa inventeze povestea cu ''vacanta in spania,tigan fura telefon''.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...