Jump to content
Nytro

USL a dat mana libera DNA la interceptari

Recommended Posts

Gest grav ?i incon?tient: USL a dat mân? liber? DNA la intercept?ri. Procurorii pot intra prin efrac?ie chiar ?i în dormitor

mar?i 01, octombrie 2013 / 14:32 Scris de Oana St?nciulescu victor-ponta-crin-antonescu_b7a5c69846-850x636.jpg

Majoritatea USL din Parlament habar nu are ce voteaz?.

De?i strig? c? dosarele sunt f?cute la comand? politic? din cauza intercept?rilor, ace?tia au acordat puteri nelimitate procurorilor anticorup?ie, scrie pesurse.ro.

În noul Cod de procedur? penal?, care se va aplica din februarie 2014, parlamentarii coali?iei au votat dou? dintre alineatele strecurate în art. 12 al Legii nr. 51/91, adoptate prin art. 29 al Legii nr. 255/2013, care prev?d c? serviciile pot intra când vor în casele suspec?ilor, inclusiv prin efrac?ie ?i s?-i filmeze chiar ?i în dormitor, toate informa?iile astfel ob?inute reprezentând apoi probe zdrobitoare în fa?a instan?ei.

Parlamentarii actualei coali?ii guvernamentale au votat, cel mai probabil pe necitite, Legea nr.255, care a ?i fost publicat? în Monitorul Oficial din 14.08.2013. Este vorba despre punerea în aplicare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedur? penal? ?i pentru modificarea ?i completarea unor acte normative care cuprind dispozi?iile procesuale penale. Iar printre modific?rile adoptate de c?tre distin?ii parlamentari USL se prevede ?i c? „Legea nr. 51/91 privind siguran?a na?ional? a României” se transform? în “Legea privind securitatea na?ional? a României”. Iar trecerea de la “siguran??” la “securitate” poate fi justificat? ?i prin dedesubturile câtorva dintre cele zece articole noi introduse astfel în lege, relateaz? Na?ional.

Ce a votat majoritatea parlamentar?

USL a votat pentru extinderea f?r? precedent a “activit??ilor specifice pe care le pot desf??ura organele cu atribu?ii în domeniul securit??ii na?ionale”. Astfel, art. 12(2) lit. a) prevede: “ interceptarea ?i înregistrarea comunica?iilor electronice efectuate, sub orice form?”. Iar alte alineate permit interceptarea, tot “sub orice form?” ?i a celorlalte feluri de comunicare posibile, de la telefoane pân? la telegrame po?tale, inclusiv localizarea unui suspect prin satelit.

De asemenea, lit. c) prevede “ridicarea ?i repunerea la loc a unui obiect sau document, examinarea lui, extragerea informa?iilor pe care acesta le con?ine, precum ?i înregistrarea, copierea sau ob?inerea de extrase prin orice procedee“. Practic, ofi?erii sub acoperire pot, în mod legal, începând din februarie, s? intre prin efrac?ie într-un birou, s? pun? camere de filmat acolo, dup? care pot reveni când vor, tot ca “?pringarii”, s? ia microfoanele sau s? pun? altele.

Opera?iunile pot fi derulate, în premier?, nu doar în locuri publice, dar ?i la domiciliile suspec?ilor. La lit. d), distin?ii parlamentari au votat ?i permis “instalarea de obiecte, între?inerea ?i ridicarea acestora din locurile în care au fost depuse, supravegherea prin fotografiere, filmare sau prin alte mijloace tehnice ori constat?ri personale, efectuate sistematic în locuri publice sau efectuate în orice mod în locuri private”. Astfel fiecare cet??ean poate fi înregistrat ?i în dormitor, în tandre?urile cu amanta sau so?ia.

Totodat?, în noul Cod de procedur? penal?, cei care sper? c? vor sc?pa de DNA se în?eal?. La capitolul 2, art. 5 (3), se specific?: “la judecarea cauzelor ?i la solu?ionarea propunerilor, contesta?iilor, plângerilor sau a oric?ror alte cereri în care cercetarea penal? a fost efectuat? de Direc?ia Na?ionala Anticorup?ie potrivit legii vechi, (….), particip? procurori din cadrul DNA”. Asta ca s? vede?i ce a votat distinsa majoritate USL în Parlament!

Sursa: Gest grav ?i incon?tient: USL a dat mân? liber? DNA la intercept?ri. Procurorii pot intra prin efrac?ie chiar ?i în dormitor | ExpresMagazin

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Pana acum iti cerea cineva voie ca sa iti planteze microfonul :) ? Nu inteleg bine, dar le da voie sa se pise in toaleta ta acum, de fata cu tine ? Este lege sau proiect? In ce stadiu se afla daca este proiect? Cineva poate furniza niste informatii?

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate asa ceva! Astia chiar isi bat joc de noi!

Caz fictiv: "Sa spunem ca intra respectivii in casa la mine prin efractie sa planteze microfoane, camere etc. si eu intru in casa si ii prind in fapt.....o sa-mi arate legitimatia si gata? Totul e ok? Fara mandat, fara nimic...si unde mai e dreptul meu la intimitate?"

Caz fictiv 2: "In cazul asta as putea sa-mi "confectionez" o legitimatie si sa intru in casa la cine vrea plm fara nici o problema, ca oricum daca ma prinde nu tre' sa dau nici o explicatie!"

Proteeeest!

Link to comment
Share on other sites

Ca nu stiu ce voteaza e ceva normal, ca doar nu ei scriu legile, ei nici macar nu le citesc poate cel mult o frunzarire sau se uita la numarul de pagini ... ca doar nu ajungi parlamentar ca sa muncesti si sa concepi ceva, asta fac prostii.

Legile sunt scrise si gandite de cine stie ce functionari de prin ministere sau de unitati aflate in coordonarea ministerelor, exemplu concret in cazul de fata : "DNA scrie legi pentru DNA".

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit proiectul de lege dar din cate vad se aplica pentru DNA care ancheteaza cazuri de coruptie, cetateanul din tine nu trebuie sa se sperie deoarece nu se schimba cu nimic, tot te asculta cineva. Tind sa cred ca este o premiera si poate da un moral bun cel putin judecatorilor care vor detine o noua arma in dotare iar posibil pe altii sa-i faca sa se mai gandeasca inainte sa faca ceva.

Edited by dsp77
Link to comment
Share on other sites

cetateanul din tine nu trebuie sa se sperie deoarece nu se schimba cu nimic, tot te asculta cineva.

E grav daca gandesti asa. Maine-poimaine te aud ca vrei sa legalizezi crima, ca si-asa se omoara oamenii intre ei, deci nu se schimba nimic.

Tind sa cred ca este o premiera si poate da un moral bun cel putin judecatorilor care vor detine o noua arma in dotare iar posibil pe altii sa-i faca sa se mai gandeasca inainte sa faca ceva.

Cei mai mari infractori sunt cei care au o functie in sistem si e o vorba romaneasca: "corb la corb nu scoate ochii". Asa ca tot tu, Gigelu' de rand, esti vizat, pentru ca daca ridici nitel capul, vei fi anchetat alias spionat.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles si noi ce putem face? Pe internet toti vrem revolutie dar e cand sa ne prezentam s-o facem pula.. 2-3 cu seminte in mana si altii sparti grav cu LSD-ul sub limba.. tacem si inghitim ca asta am fost dresati sa facem, macar sa legalizeze in pula mea drogurile sa pot sa visez. amfetaminele pulii sunt lasate la liber in timp ce drogurile psihedelice ce iti deschid mintea si vindeca unele boli sunt ilegale.

Pai daca tot suntem pe subiectul asta, cand o sa pot sa merg la 4 dimineata in siguranta pe strada? voi puneti microfoane, interceptari, proiecte dar unii in tara asta se spala in lighean in pula mea si altii iti dau in cap pentru 2 lei, sa nu mai vorbesc de saracia de pe strada si alte probleme cu care se confrunta Romania, tocmai microfoane trebuie sa bagati voi. astia nu vad ce saracie e? microfoanele alea o sa fie sa aiba ei controlul (nu ca nu-l aveau), dar acum nu ai ce sa comentezi ca-ti arunca legea in fata, eu ma simt mai bine sa stiu ca nu e lege sa ma filmeze cand o fut pe gagica-mea chiar daca aveam microfonul si camera puse de un an, ba stiu ca nu e lege, e altceva..pot sa am si eu in pula mea un preludiu decent.

Si lasand prosteala, n-o sa vina sa-ti bage tie camera si microfonul in casa, o sa se arda tot intre ei pana se satura si tot asa, dar acum daca te-ai pus cu cine nu trebuie te rezolva imediat, n-ai dreptul sa spui nimic, n-ai dreptul sa faci nimic, nu mai exista proprietate, aici am vrut sa ajung. Unde este societatea pe care incercati (voi, ca oameni si simplii cetateni) s-o tineti in viata? Majoritatea, adica peste 50% inca cred in...termenul...de societate, si-au format ei o idee cu societate si pula mea. Nu exista nici o societate, avem impresia ca suntem liberi cand defapt in fiecare zi suntem din ce in ce mai cenzurati si limitati.

macar lasati-ma in pula mea sa-mi bag in vena.

Edited by Valium
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...