Jump to content
raze

Varsta necesara

Recommended Posts

Din ce am vazut in cateva thread-uri deschise , multi de aici merg la sala. Am citit ca nu ar fi indicat sa merg de la o anumita varsta , ca opreste cresterea in inaltime etc ( ceea ce nu mi se pare adevarat, probabil ca te afecteaza daca folosesti greutati mari( si apasa pe coloana) , nu mananci regulat , ca ar fi indicat sa mergi de la 20 de ani ). Totusi , vroiam sa va cer parerea , este indicat sa merg la sala ( am 17 ani ) ?.

P.S: Nu are legatura cu forumul, dar am postat la off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai mai facut sport inainte,iti recomand sa incepi sa faci flotari,genoflexiuni si abdomene acasa.Gasesti instructiunile pe net,daca vrei linkuri da-mi pm.Gasesti si flotari pentru piept,brate,spate exercitii pentru toti muschii abdominali,iar pentru brate recomand tractiunile.

Un alt mod pentru a-ti dezvolta masa musculara,rezistenta si mobilitatea e TRX.Coarda ti-o poti face si tu din orice,dar la exercitii e un pic mai greu,deoarce trebuie executate in tocmai instructiunile si crede-ma nu e asa usor precum pare.

//Odihneste-te din plin,mananca sanatos,lasa chipsurile,sucurile deoparte si vei avea un corp si sanatos si frumos,bafta

Link to comment
Share on other sites

Off:esti plin de sfaturi bune :)) pai mai binen nici nu ma duc , iau direct steroizi :))

On:te afecteaza pe termen lung + metabolismul anumitor persoane produce reactii ,,neplacute" daca ia suplimente

Eu iau suplimente si nu am nici pe dracu :)) iar de cateva zile si creatina.

Daca le iei cumsecade nu o sa apare efecte adverse,acuma si in functie de corp.

Din cate stiu suplimentele nu au efect pe termen lung..

Link to comment
Share on other sites

e ok sa iei ceva suplimente (depinde de care).....pentru un sport de performanta ceea ce nu este cazul tau ar iesi la niste teste diverse chestii, bineanteles nu se putea lua creatina sau alte chestii. referitor la varsta e ok, dor ca prima data e bine sa fii in stare sa faci exercitii doar cu greutatea corpului dupa care treci la fiare, de diferite greutati...depinzand de constitutia corporala

....e bine sa faci miscare in orice fel ar fi ea: inot, volei, karate, scrima, tenis, fotbal.....etc

Link to comment
Share on other sites

Daca incepi exercitiile prea devreme se osifica de tot oasele si o sa opreasca cresterea. Alegerea e a ta. Poti sa faci innot sau un vreun sport si sa ai un corp sanatos sau poti sa taci de fiare si sa ai un corp supra-musculat. Poti sa arati bine si cu exercitii simple, cauta pe google.

Link to comment
Share on other sites

Daca incepi exercitiile prea devreme se osifica de tot oasele si o sa opreasca cresterea. Alegerea e a ta. Poti sa faci innot sau un vreun sport si sa ai un corp sanatos sau poti sa taci de fiare si sa ai un corp supra-musculat. Poti sa arati bine si cu exercitii simple, cauta pe google.

niciodata cu exercitii facute acasa nu iti vei putea face un corp cum til face sala

Asta este un mit ca sala iti opreste cresterea, eu am crescut mult mai rapid de cand fac sala :)

Link to comment
Share on other sites

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult Rst ca usor usor devine forum de " culturism " " seismologie " " eventual si culinar " ( daca nu e vreun thread despre asta deja ) " telefoane " " inmatriculari auto ( la asta sunt si eu partas ) " si mult mai putin pe ce este axat forumul cum ar fi it, securitate, Si in curand o sa imi sara lumea in cap cu " tu ai facut ceva pentru forum ? " Raspuns NU sau " ai mai facut un post in plus acum " da am mai facut dar vad cum din ce in ce mai multe subiecte de rahat apar pe aici ... OFF: Ma intereseaza si pe mine ce chiloti sa imi iau pe rosu sau albastru :X . O parere daca se poate.

Edited by FaNt0maX
Link to comment
Share on other sites

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult Rst ca usor usor devine forum de " culturism " " seismologie " " eventual si culinar " ( daca nu e vreun thread despre asta deja ) " telefoane " " inmatriculari auto ( la asta sunt si eu partas ) " si mult mai putin pe ce este axat forumul cum ar fi it, securitate, Si in curand o sa imi sara lumea in cap cu " tu ai facut ceva pentru forum ? " Raspuns NU sau " ai mai facut un post in plus acum " da am mai facut dar vad cum din ce in ce mai multe subiecte de rahat apar pe aici ... OFF: Ma intereseaza si pe mine ce chiloti sa imi iau pe rosu sau albastru :X . O parere daca se poate.

A f?cut acest post la categoria off-topic. Care este problema ta?

Link to comment
Share on other sites

Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult Rst ca usor usor devine forum de " culturism " " seismologie " " eventual si culinar " ( daca nu e vreun thread despre asta deja ) " telefoane " " inmatriculari auto ( la asta sunt si eu partas ) " si mult mai putin pe ce este axat forumul cum ar fi it, securitate, Si in curand o sa imi sara lumea in cap cu " tu ai facut ceva pentru forum ? " Raspuns NU sau " ai mai facut un post in plus acum " da am mai facut dar vad cum din ce in ce mai multe subiecte de rahat apar pe aici ... OFF: Ma intereseaza si pe mine ce chiloti sa imi iau pe rosu sau albastru :X . O parere daca se poate.

ia-ti maro sa nu se vada cacatul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...