Jump to content
dicksi

Agentia Antidrog dezminte: Marijuana in scop medical nu a fost legalizata in Romania

Recommended Posts

Marijuana in scop medical nu este legala in Romania, asa cum a anuntat presa saptamana trecuta, informatia fiind preluata si de presa internationala.

"Nu exista nicio modificare legislativa sau proiect de lege privind legalizarea utilizarii marijuanei in scop medical si niciun medicament care sa contina substante din cannabis nu a fost aprobat pe piata farmaceutica din Romania", a precizat Sorin Oprea, directorul Agentiei Nationale Antidrog, pentru reprezentantii clinicii britanice Castle Craig.

Anca Crupariu, ofiter de presa pentru Agentia Nationala a Medicamentului, a precizat, la randul sau: "In Uniunea Europeana exista un singur medicament care contine extract de canabis: sprayul oral SATIVEX. Acest medicament a fost autorizat de catre Uniunea Europeana, e utilizat in mai multe state membre si ar putea fi autorizat in Romania daca producatorul vrea acest lucru. Dar nu am fost contactati pana acum in acest sens".

Saptamana trecuta, un post de televiziune romanesc a relatat ca Romania a devenit a zecea tara din UE care permite tratamentul cu marijuana medicinala. Stirea a fost preluata de Huffington Postsi apoi de alte ziare din strainatate.

Romania, a 10-a tara din UE care legalizeaza marijuana medicinala - Huffington Post

Castle Craig este una dintre cele mai mari clinici din Europa care trateaza dependente, intre care si cele legate de droguri. Clinica are reprezentanta in Romania.

sursa

oricum era foarte greu sa faci rost,nici un doctor nu-si risca cariera sa-ti dea o prescriptie pe sub mana,mai degaraba share de la un bolnav max 6 month to live:-j

Edited by dicksi
Link to comment
Share on other sites

te manipuleaza sa fii tolerant la marijuana medicinala,si avand in vedere ca personalul medical inca are mentalitate comunista... de ex:

Psihiatrul Traian Neamtu spune ca stupefiantele de orice gen si in orice cantitate ar trebui interzise. “Dupa mine, consumul de marijuana e mai grav decat cel de cannabis.":))

http://www.ziardecluj.ro/romania-legalizeaza-marijuana-medicinala-oncologii-clujeni-nu-ii-recunosc-meritele/#sthash.6ylF27Dj.gbpl

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2013 at 6:25 PM, dicksi said:

te manipuleaza sa fii tolerant la marijuana medicinala,si avand in vedere ca personalul medical inca are mentalitate comunista... de ex:

Psihiatrul Traian Neamtu spune ca stupefiantele de orice gen si in orice cantitate ar trebui interzise. “Dupa mine, consumul de marijuana e mai grav decat cel de cannabis.":))

http://www.ziardecluj.ro/romania-legalizeaza-marijuana-medicinala-oncologii-clujeni-nu-ii-recunosc-meritele/#sthash.6ylF27Dj.gbpl

Nu stiu care e diferenta.dar am ajuns sa cred ca te poti imbolnavi grav.am avut dureri ingrozitoare, m-am trezit 2zile la rand cu un picior amortit si foarte rece, mi s-a oprit ciclul menstrual.am dormit 15ore si am slabit deja -1kg in fiecare zi.din cate stiu de la iarba nu patesti asa ceva.a 3a zi ma inteapa inima de numai pot si mi se descuameaza pielea.e clar, citit pe net desore simptome este heroina.tipul de la care am luat este consumator si cred ca a injectat iarba.am aruncat-o direct pe toata in wc.deci din punctul asta de vedere este foarre periculos pt ca daca nu esti consumator de heroina , poti ingera fara sa vrei.intrebarea e cum il pot denunta pe acest tip fara sa fiu eu luata in vizor? Eu consum in mod ocazional.(iarba in scopuri medicinale pt somn)dar acum am ramas ingrozita cand am citit pe net efectele heroinei,provoaca infectii ale valvelor inimii, artrita. acel tip trebuie oprit neaparat pt ca drogheaza oameni fara ca ei sa stie.eu am avut noroc ca mi-am dat seama imediat.dar trebuie oprit , stiu clar ca nu are intentii bune.problema e cum pot face asta in anonimat? Nu vreau sa fiu asociata cu asa ceva, eu am cazut drept victima.sunt total impotriva consumului de heroina si o consider periculoasa.nu vreau ca si altii sa moara de mana omului astuia.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Cristina232 said:

Nu stiu care e diferenta.dar am ajuns sa cred ca te poti imbolnavi grav.am avut dureri ingrozitoare, m-am trezit 2zile la rand cu un picior amortit si foarte rece, mi s-a oprit ciclul menstrual.am dormit 15ore si am slabit deja -1kg in fiecare zi.din cate stiu de la iarba nu patesti asa ceva.a 3a zi ma inteapa inima de numai pot si mi se descuameaza pielea.e clar, citit pe net desore simptome este heroina.tipul de la care am luat este consumator si cred ca a injectat iarba.am aruncat-o direct pe toata in wc.deci din punctul asta de vedere este foarre periculos pt ca daca nu esti consumator de heroina , poti ingera fara sa vrei.intrebarea e cum il pot denunta pe acest tip fara sa fiu eu luata in vizor? Eu consum in mod ocazional.(iarba in scopuri medicinale pt somn)dar acum am ramas ingrozita cand am citit pe net efectele heroinei,provoaca infectii ale valvelor inimii, artrita. acel tip trebuie oprit neaparat pt ca drogheaza oameni fara ca ei sa stie.eu am avut noroc ca mi-am dat seama imediat.dar trebuie oprit , stiu clar ca nu are intentii bune.problema e cum pot face asta in anonimat? Nu vreau sa fiu asociata cu asa ceva, eu am cazut drept victima.sunt total impotriva consumului de heroina si o consider periculoasa.nu vreau ca si altii sa moara de mana omului astuia.

Tu ai vrea ceva de genul ( furi o masina si dupa 10 minute iti fura altu masina FURATA si vrei sa te duci la politie sa iti caute masina pe care ai furat-o si tu la randul tau ca tu consideri ca era masina ta ) :))) mai simplu daca nu vrei sa fii luata in vizor SCHIMBA DEALERUL :)). Iar altii aia e ghinion. :(

Link to comment
Share on other sites

Dealerul de nebun ce e, a injectat iarba ieftina cu heroina de 10x mai scumpa numai ca sa-ti faca tie in ciuda.
Tu, de la 0,5 doze de heroina ai avut simptome de supradoza/long-time consumer.

Vezi ca "infectii ale pielii" si "infectii ale valvelor inimii, artrita" sunt simptome pentru consumatorii de durata, ani de consum continuu.
 

Cool story bro! Ori ai alte boli, medical. Ori te-a luat cu paranoia. Oricum schimba dealerul, redu consumul, mai usor cu etnobotanicele.

 

 

Spoiler

Mi-am luat shaworma de la coltul blocului, iar bucatarul de nebun ce e a injectat-o cu cocaina. Acum sunt dependent de shawoarma si am atacuri de panica, paranoia, astma, sida, atac artriotic, hemoragie intracraniala, Parkinson’s.

 

Edited by yoyois
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...