Jump to content
Nytro

Cum sa-ti creezi propria retea de telefonie mobila

Recommended Posts

Pai daca il conectez la o statie de taxi,dau telefonie la tot judetul gratis.

Nu merge chiar asa: alte frecvente, alte componente hardware

acolo in mare parte se folosesc usrp-uri

Da, pentru ca pe ele merge mult mai bine decit pe un telefon. Folosirea telefonului e doar un POC, un Poor Man's kit :) si nu e la fel de stabil.

Stiu ca poate nu va place raspunsul asta, insa fiind pe aria RST prefer sa nu dau chiar toate detaliile. Oricum cine a citit in articol ce soft si echipament am folosit isi poate da usor seama despre ceea ce lipseste.

Link to comment
Share on other sites

Da, pentru ca pe ele merge mult mai bine decit pe un telefon. Folosirea telefonului e doar un POC, un Poor Man's kit :) si nu e la fel de stabil.

Stiu ca poate nu va place raspunsul asta, insa fiind pe aria RST prefer sa nu dau chiar toate detaliile. Oricum cine a citit in articol ce soft si echipament am folosit isi poate da usor seama despre ceea ce lipseste.

zi macar o lista cu telefoane compatibibile si firmware pentru ele...

Link to comment
Share on other sites

Aseara pana la ora 1 m-am chinuit sa instalez GNU Radio ,versiunea pizdii mai mare de 3.3 si mai mica de 3.5 , gnuradio.org era cazut , am instalat din alta parte dar era ultima versiune ,cand mi-am dat seama era prea tarziu ,n-am reusit sa-l dezinstalez asa ca mi-am bagat pula inca odata in linux si m-am culcat .

A , sa nu uit , muie linux .

Link to comment
Share on other sites

Imi place cum in cacatul ala de videoclip se sustinea sus si tare ca se poate folosi ORICE TELEFON, CU CAT MAI NOU CU ATAT MAI BINE!

Citez din articol:

Aparatura de care aveti nevoie este urmatoarea: un laptop, un stick USB pe care se afla un soft special si un telefon simplu, indiferent de model si indiferent cat de vechi este acesta.

MODIFICARE: Sambata am sa ma duc in talcioc sa caut un motorola d-asta si daca gasesc si o sa am nervi sa instalez openbts si toate cele am sa fac si un tutorial.

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Pentru unii, inainte de a face ceva, ii recomand urmatorul video :

Ofera cateva informatii despre cea ce se intampla defapt. Se pot face multe, dar nu prea multe. Veti intelege cum functioneaza totul cu informatiile din videoclip si cu tutorialul lui Nytro si raspunsurile lui bognix.

Din punctul meu de vedere, stiu ca este un videoclip lung, dar ii puteti da play si sa va faceti treaba in timp ce il ascultati, lasand in background video-ul.

P.S. Chiar daca iti faci o mini retea, mare grija ca nu e de joaca, poate fi localizat semnalul (nu spun ca te cauta pe tine asa deodata, ci din urma unor farse pe care le faci sau din cauza unor reclatii, neatentie). Nu are rost sa iti faci dosar penal doar din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

@Oust: se pot folosi dispozitive mult mai stabile:

Hardware

OpenBTS can be run a variety of hardware. You must first note the specific hardware being used. There are three distinct types:

Range Equipment (e.g., RAD1?)

Fairwaves UmTRX (use own UHD version)

Ettus Research USRP1 with external clock modifications and transceiver board(s) (WBX prior to V3 and RFX only, SBX is not supported on USRP1)

Ettus Research UHD Devices (B100, B200, B210, USRP2, N200, N210)

@daatdraqq: nicaieri in tutorialul de build,install,run nu iti cere sa instalezi GNU Radio

@BogdanNBV: mai uita-te inca odata la video inainte sa ma injuri si ai sa observi ca n-am zis ca s-ar folosi orice telefon

@awnly3jhc2g: tocmai din acest motiv nu e de joaca. Este foarte posibil sa perturbi buna functionare a retelei exact in momentul in care viata cuiva e in pericol si are nevoie sa sune la numarul de urgenta. Eu l-am limitat la max 10 cm dupa teste facute in asa ceva http://www.lbagroup.com/images/faraday_cage_fiber_optic.jpg Mai bine nu va riscati

Link to comment
Share on other sites

O asemenea chestie o faci ca sa te ajute in caz de cutremur.Nu sti cand vine acel cutremur.Deci ce dosar penal sa iti faca cand tu faci ceva pt tine in caz de cutremur sa ai o as zisa scapare.Asta dak o faci doar in scopuri personale .Nu stiu dak zic bine ce zic.Aplicata in caz de urgenta asa ar trb :) Inainte de cutremur nu dupa atunci e prea tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

Genial postul, daca cu o astfel de shoricarie potzi seta si ce telefoane sa mearga pe retzeaua respectiva, potzi creea o retzea interna intr-un resort sau pensiune, cu conditzia sa nu omoare restul de operatori.

Ar mai putea fi folosit in spitale pt comunicare intre pacientzi si familie sau doctori si pacientzi, in transport, tiristii sa vb intre ei fara a face costuri si alte prostii, te scapa de statziile alea imense si ajungi la un simplu mobil + handsfree.

Alta treaba buna ar fi sa pui firmware-ul pe un telefonul tau in caz ca-tzi este furat, sa-l gasesti rpd in orash, dar nu cred k poate fi prea posibil sa faci asta pe Iphone :(

Abia ashtept tutorialul, tata e director la o firma de paza, o shmekerie de genu intre angajatzi pe anumite puncte de paza ar ajuta enorm.

Edited by Kotzu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...